Dt. Pertev Kökdemir

Dt. Pertev Kökdemir

p.kokdemir@swissmeddental.com

Tüm Yazıları

Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinizin kanadığını hiç fark ettiniz mi? Diş eti kanamalarının yanlış fırçalama tekniğinden diş eti hastalığına kadar pek çok nedeni olabilir. Diş eti kanaması kendi başına tehlikeli değildir ancak bu belirtiye neden olan altta yatan durumun bilincinde olmak ve önlemini almak gerekir.

1. Diş eti iltihabı

Diş eti kanamalarının ana nedeni diş eti çizgisinde plak birikmesidir. Eğer tedavi edilmezse, bu durum eninde sonunda diş eti iltihabına dönüşür. Diş eti iltihabı rahatsızlığının tedavi edilmesi diş kaybı riskinin ortadan kalkmasını sağlar.

Haberin Devamı

2. Çok sert fırçalamak

Dişlerinizi sert ve hızlı fırçalamak daha iyi temizlendikleri anlamına gelmez. Aksine sizi diş eti çekilmesi ve diş eti kanaması riskine sokar. Fırçalama tekniğinizi daha nazik uygular ve yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih ederseniz diş ve diş etleriniz daha sağlıklı görünüme kavuşur.

3. Yanlış takılan takma dişler

Düzgün oturmayan protezler, diş etlerinizi çizip yaralara ve sonrasında da diş eti kanamasına neden olabilir. Protezleri gece çıkarmaya dikkat etmeli, ek olarak, plak oluşumunu ve diş eti iltihabını önlemek için protezinizi iyi fırçalamanız ve temizlemeniz özellikle önemlidir.

4. Hamilelik

Hamile kadınların bir çoğu, diş fırçalama veya diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama, şişlik, hassasiyet yaşarlar. Bunun nedeni hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklerin, vücudun diş eti hastalığına neden olan bakterilere verdiği tepkiyi değiştirmesidir. Hamilelik sırasında dişlerinizi diş macunu ile günde iki kez fırçalayarak ve her gün diş ipi kullanarak sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

5. Zayıf beslenme

İşlenmiş gıdalardaki bazı bileşenler diş etlerini tahriş edebilir ve kanamalara neden olabilir. İşlenmiş ve şekerli yiyeceklerden kaçınmanızı, taze meyveler ve sebzeler ile dengeli ve sağlıklı beslenerek gülüşünüzün de sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Sağlık sorunları

Karaciğer hastalığı, kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi, lösemi ve temporal arterit gibi bazı sağlık sorunları olan hastalarda diş eti kanaması daha sık görülür. Bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde olması ve bu rahatsızlıklarını diş hekimlerine bildirmeleri gerekir.

Haberin Devamı

7. Kan sulandırıcı ilaçlar

Kan sulandırıcı ilaçlar kanın pıhtılaşma kabiliyetini azaltır ve bu da daha kolay kanamaya neden olabilir. Kanamaya neden olan diş tedavilerine (örn. Diş taşı temizliği, diş çekimi, diş implantı yerleştirme vb. ) başlamadan önce diş hekimize mutlaka kullanmış olduğunuz kan sulandırıcı ilaçlarınızın detaylı bilgilerini söylemelisiniz.