Dt. Pertev Kökdemir

Dt. Pertev Kökdemir

p.kokdemir@swissmeddental.com

Tüm Yazıları

Ağız kokusundan muzdarip olduğunuzu fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Çoğu insan bir noktada ağız kokusu yaşamıştır. Üzülmeyin çünkü bu durum genellikle geçicidir. Ancak bazı insanlar için de bu durum kalıcı olabilir. Ağız kokusunu doğru bir şekilde tedavi etmek için nedenini anlamak ve ele almak önemlidir. Ağız kokusuna katkıda bulunan birkaç olası faktörden bahsedelim.

Diş eti iltihabı

Ağız kokusunun önde gelen nedeni diş eti hastalığıdır. Diş eti hastalığı dişleri çevreleyen diş etlerini etkiler ve kanamaya, şişmeye/iltihaba, kemik kaybına, dişlerin sallanmasına ve hatta diş kaybına neden olur. Dişlerinizde çok fazla plak ve tartar birikimi varsa, ağız kokunuz da olabilir. Bakterilerin kötü bir kokusu vardır ve artan bakteri birikimi, ağız kokusu olasılığını arttırır. Diş eti hastalığını önlemek için dişlerinizi günde iki kez fırçaladığınızdan, diş ipi kullandığınızdan ve günlük gargara kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, kontroller ve diş temizliği için diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Haberin Devamı

Dilde bakteri birikimi

Çoğu insan dişlerini fırçalarken dillerini fırçalamayı düşünmez, ancak dil, binlerce tat tomurcuğu ile dolu ve bakterileri yakalamaya eğilimli pürüzlü bir yüzeydir. Dişlerinizi her fırçaladığınızda dilinizi de fırçalayabilirsiniz ve kullanabileceğiniz metal ve plastik dil temizleyicileri mevcuttur. Paslanmayan ve genellikle metal muadillerine göre kullanımı daha rahat olan plastik bir dil temizleyici ile başlamak iyi bir fikir olabilir.

Belirli yiyecek ve içecekler

Soğan ve sarımsak gibi keskin yiyecekler ağız kokusuna neden olabilir. Ayrıca kahve gibi içecekler de ağız kokusuna yol açacaktır. Bu yiyecek ve içecekleri tüketiyorsanız, yedikten sonra ağzınızı fırçalayın ve diş ipi kullanın veya en azından ağzınızı biraz su ile çalkalayın.

Ağız kuruluğu

Bazı ilaçlar, diabet gibi sağlık sorunları, sigara içmek, alkol almak ve dehidrasyon ağız kuruluğuna neden olabilir. Tükürüğün işlevi ağzı bakterilerden temizlemektir. Ağızda daha az tükürük olduğunda, bakteriler daha kolay ürerler. Sürekli ağız kuruluğu yaşıyorsanız diş hekiminizi bilgilendirmeyi ve ziyareti ihmal etmeyin.

Haberin Devamı

Sağlık koşulları

Kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları gibi belirli sağlık durumları, asit reflü, diyabet ve hatta karaciğer/böbrek hastalığı, mide-bağırsak sorunları ağız kokusuna neden olabilir.
Sürekli olarak ağız kokusu yaşıyorsanız, diş hekiminize başvurduğunuzdan emin olun. Diş hekiminiz, nedeni ele almanıza ve bir çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır.