Düzenli olarak diş hekimine gitmek ve en az günde iki kez diş fırçalamak ağız sağlığınızın devamlılığı için önemlidir. Fakat nüfusun yüzde 30'u diş fobisi sebebiyle bu kontrolleri ihmal eder. Tabii ki bu durum diş sağlığınız kadar genel sağlık sorunlarınızın tetiklenmesine de sebep olur.

Neyse ki diş fobisinin üstesinden gelmenin birkaç yolu var:

-Bir dizi nefes alma tekniğini kullanmak,

-Diş fobisi konusunda deneyimli hekim tercih etmek,

-Yanınızda size manevi olarak destek olacak ve rahatlamanızı sağlayacak yakın bir arkadaş ile randevuya gitmek.

Sanat hoş bir dikkat dağıtıcıdır

İç mimarlar harika bir iş çıkarsa da bazen diş klinikleri soğuk, steril ve korkutucu bir yer gibi görünebilir. Neşeli ve sakinleştirici sanat eserlerinin dikkatlice yerleştirilmesi her yaştan gergin hastalar için çok hoş bir dikkat dağıtıcı olabilir. Araştırmacılar, sanat izlemenin depresyon ve anksiyete semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Westminster Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, sanatı 30 dakika kadar kısa bir süre boyunca izlemenin vücutta stres hormonu olan kortizol oranının azalabileceği belirtiliyor. Sanat, bir diş kliniğine giden gergin ziyaretçileri sakinleştirmek için büyük bir başarıyla kullanılabilir.

Resim ile diş hekimi korkusunu unutun

Bekleme salonunda bulunan bir sanat eseri ile vakit geçirmek sadece daha mutlu bir genel ruh hali ile değil aynı zamanda olası bir azalan ağrı algısı ile sonuçlanabilir. Hastaların diş hekimi koltuğuna uzandığında baktıkları noktada belki de takip etmek istemedikleri bir televizyon ekranı yerine bir sanat eserinin olması, detaylar ve sanatın ruhuyla zamanın nasıl geçtiğini anlamamalarına sebep olabilir.

Rahatlatıcı sanat eserleri ile çevrili olmak şüphesiz klinik çalışanlarının da rahatlamasına ve verimliliğinin artmasına neden olabilir. Sanata yakın olmak aynı zamanda verimliliği artırabilir, personelin genel etkinliğini artırırken hataları azaltabilir.

Kurucu ortağı olduğum sanat galerisinde de insanların günlük hayatın stresini atmak için sık sık sergi ziyaretlerine geldiklerini gözlemliyorum. Özellikle pandemi döneminde sıkışmışlık ve boğulma hissimizin artması sebebiyle her zamankinden fazla galeri ziyareti gerçekleşmektedir. Ne mutlu ki diş hekimleri farkındalığı olan bir meslek grubudur. Bu farkındalıkla sanatın bu rahatlatıcı özelliğinden diş kliniklerinde de her gün daha fazla diş hekimi faydalanmakta ve daha fazla sanat eseri ile duvarlarını zenginleştirmektedir.

 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet