Yeme bozuklukları ağız sağlığını nasıl etkiler?

Kişinin, istenilen bedene veya kiloya ulaşmak için yeme alışkanlıklarını sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde değiştirdiği psikolojik durumlar genel olarak yeme bozukluğu olarak adlandırılır.

Kendiliğinden tekrarlanan kusma, dişlerde belirgin bir etkiye sahiptir. Anoreksiya nervoza (kendini aç bırakma) ayrıca ağız sağlığı üzerinde gözle görülür etkilere sahiptir.

Bulimia nervoza hastalarının da neredeyse tamamı diş erozyonuna maruz kalmaktadır. Bunun nedeni mideden gelen asidin kusma sırasında diş ile temasa geçtiğinde mineyi eritmesidir. Dişler yıpranmış görülebilir ve sıcak/soğuk hassasiyeti artabilir.

Kusmadan hemen sonra fırçalamak zarar veriyor

Dişleri kısa vadede korumak için kusmadan hemen sonra fırçalamamanız önerilir. Çünkü aside maruz kalarak yumuşayan diş minesine daha fazla zarar verebilirsiniz. Bu yüzden diş minesinin daha fazla zarar görmemesi için suyla çalkalamak ve ağız gargarası kullanmanız önerilir. 

Asit erozyonu, diş hekimi için yeme bozukluğunun bir işaretidir. Şiddetli vakalarda tükürük bezleri büyüyebilir. Ayrıca damağın arka kısmında kusmak için kullanılan parmak veya başka nesnelerden kaynaklı kızarıklıklar ve travma belirtileri de gözlenebilir.

Bu gibi durumlardan sakınmak için bir psikologdan destek almak, dişlerinizin durumunun düzeltilmesi içinde en kısa zamanda diş hekimine görünmeniz uzun yıllar sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanız için elzemdir.