Çocuk SağlığıErgenlik döneminde her 3 çocuktan 1'i batık problemi yaşıyor

Ergenlik döneminde her 3 çocuktan 1'i batık problemi yaşıyor

03.09.2022 - 15:26 | Son Güncellenme:

Ergenlik döneminde terlemenin artması ayakkabı içinde gün boyu kalan ayakları da vuruyor. Buna bir de tırnakların yanlış kesilmesi eklenince deri kısa sürede tahriş olarak batık oluşumu hızlanıyor. Peki tırnak batığını önlemek için ne yapmalı? Podolog Zehra Albayrak anlattı.

Ergenlik döneminde her 3 çocuktan 1i batık problemi yaşıyor

"Ergenlik döneminde her 3 çocuktan biri batık problemi yaşıyor" diyen Podolog Zehra Albayrak, “İlk batık tırnak acısı hissedildiğinde erken müdahalede kısa sürede podolojik yöntemlerle sonuç alabiliyoruz. Aksi halde oluşan yara bakteri ile birleştiğinde enfeksiyona dönüşüyor ve iyileşme süreci zorlaşıyor. Ancak irritasyon durumu oluştuktan sonra batık tırnak tedavi süreçleri uzuyor. Çünkü sürekli terleyen ve asit üreten derimiz iritasyon durumunu daha da alevlendiriyor. Cerrahi olmayan podolojik yöntemlerle başlangıç evresinde olan batıklar çocuklarımızın sosyal hayatını etkilemeden tedavileri mümkün. Bu yüzden  batık tırnak hassasiyeti olan ergen çocuklarımızın düzenli olarak ayak sağlığı merkezlerinde kontrol edilmeleri oldukça önemli” dedi.

Haberin Devamı

"Gelişme çağındaki çocuk ve gençlerimizin kullandıkları ayakkabıların seçimi oldukça önemli. Ayrıca bu dönemdeki basış bozuklukları tırnakların uzama yönünü, yatağını ve yapısını etkileyebiliyor. Bu yüzden tercih edilecek ayakkabılar ayak yapısına uygun olmalı."

Sağlıklı ayaklar ve tırnaklar için ergenlik döneminde nelere dikkat edilmeli?

- Ayak tırnaklarımız düz olarak, el tırnaklarımız ise oval ve düzenli olarak kesilmeli.

- Seçtiğimiz ayakkabı numaraları ayaklarımıza uygun olmalı, parmaklarımı içinde rahatlıkla hareket etmeli.

- Yürüdüğümüzde veya yaptığımız spor da hareketlerimizi kısıtlamamalı ve esnek olmalı. 

- Her gün mutlaka  çoraplar değiştirilmeli ve gün sonunda ayaklarımız yıkanmalı ve kurutulmalı.

Yazarlar