EstetikErken yaşlanma kalkanı: Meditasyon!

Erken yaşlanma kalkanı: Meditasyon!

12.03.2013 - 15:25 | Son Güncellenme:

Bilimsel araştırmalar neticesinde beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerinde olumlu somut etkileri kanıtlanan Meditasyon, erken yaşlanmaya karşı da koruma kalkanı görevi görüyor.

Erken yaşlanma kalkanı: Meditasyon

Bilimsel araştırmalar neticesinde beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerinde olumlu somut etkileri kanıtlanan Meditasyon, erken yaşlanmaya karşı da koruma kalkanı görevi görüyor. Meditasyon ile erken yaşlanmanın önüne geçerek daha sağlıklı ve geç bir bedene, daha canlı, güçlü ve ışıltılı bir cilde kavuşmak mümkün…

Haberin Devamı

ABD Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik, Harvard ve Massachusetts üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucu bilimselliği kanıtlanmış olan Meditasyon tekniğinin sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmada, yaşlanmaya karşı cildi ve bedeni korumada bir kalkan görevi üstlendiğini açıklıyor.

Stresli Yaşam Hücre Yenilenmesini Durduruyor…

Yükselen Çağ Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezi kurucusu Ebru Şinik; stresli yaşam koşullarının fizyolojik ve psikolojik sorunların yanında vücutta hücre yenilenmesini durdurduğunu, bağışıklık sistemini zayıflattığını ve erken yaşlanmaya neden olduğunu belirtiyor. Şinik, erken yaşlanmanın önündeki en büyük engellerden biri stresle baş etme konusunda bilimselliği kanıtlanmış olan meditasyon yöntemini öneriyor.

Haberin Devamı

Strese Girildiğinde Anti-Aging Hormonu Salgılaması Duruyor…

“Fizyolojik olarak böbrek üstü bezlerimiz normal şartlarda büyüme ve seks hormonu olan DHEA hormonu ( anti-aging hormonu) salgılar. Kişi strese girdiği anda bu hormonun salgılaması en aza inmektedir” diyen Ebru Şinik, stres anında vücudun adrenalin ve kortizol hormonları olan stres hormonlarını salgılamaya başladığını ve bununda erken yaşlanma sürecini hızlandırmış olduğunu açıklıyor.

Stres Anında Bağışlılık Sistemi Zayıflıyor…

“Strese karşı vücudumuz fizyolojik ve zihinsel olarak birçok tepki vermektedir” diyen Ebru Şinik, stres anında kalp atışlarının hızlandığını, kalbe daha fazla kan pompalandığını, kan basıncının yükselerek terlemenin başladığını belirtiyor. Bu ani fizyolojik değişikliklerin sıklık oranına göre bağışıklık sisteminin zayıfladığına değinen Şinik, “Erken yaşlanma gün içinde yaşanılan stres sıklığı ile orantılı” diyor.

Dingin Farkındalık İle Işıl Işıl Bir Enerji ...

Ebru Şinik; meditasyon sayesinde zihnin kazandığı sükunet ve dinginliğin günlük aktivitelerimiz sürerken de korunacağını ve bu şekilde strese bağlı etkenlerin azaltılarak erken yaşlanmaya sebep olan faktörlerin önlenebileceğini belirtiyor. Şinik, ayrıca meditasyonun erken yaşlanma üzerindeki etkisi konusunda ‘’Meditasyon elbette ki yüzdeki eski çizgileri yok edemez, fakat yeni çizgilerin oluşmasını geciktirir. Meditasyon sayesinde kazanacağınız ‘Dingin Farkındalık’ hali yani uyanık ama huzur içindeki bir zihin, her zamankinden çok daha ışıl ışıl ve taze bir enerji yaymanızı sağlar ve etrafınızdaki insanlar sizi gençleşmiş olarak algılar.’’ diye açıklamada bulunuyor.

Yazarlar