Geri Dön

Estetik için psikolojiniz uygun mu?

Değişen dünyayla birlikte değişen trendler güzellik ve estetik anlayışında da değişikliklere neden oluyor.

Estetik için psikolojiniz uygun mu?

Estetik ve kozmetik uygulamalara harcanan paralar giderek artıyor. Bazılarımız bunun özellikle erken yaşlarda gereksiz olduğunu ve özellikle genç kuşakta birbirinin kopyası insanlar oluştuğunu düşünse de bazılarımız bu uygulamaların verdiği olanaklardan sonuna kadar yararlanmak konusunda kararlı.

Hisar Intercontinental Hospital Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Özdemir ile hangi estetik cerrahi uygulamasının hangi yaşlarda yapılmasının istenen sonuçlara ulaşmadaki yerini konuştuk.

Estetik cerrahi ameliyatı olabilmek için belli bir yaş var mı?

Ülkemizde estetik cerrahi ameliyatları ve diğer uygulamaların sayısı her geçen yıl artıyor. Sosyoekonomik durumdaki artış ve güzellik olgusunun önemli olduğunun yaygın olarak kabul görmeye başlaması bu artışın en önemli nedeni. Estetik cerrahi ameliyatının yazılı olmayan bir kural olarak 18 yaş üzerinde yapılmasını öneriyoruz. Kanuni olarak ise 15 yaş altı yapılan ameliyatlarda hem bireyin hem de vasinin yazılı onayı gerekiyor. 18 yaş altında yapılan estetik cerrahi ameliyatları, her yaştaki toplam estetik cerrahi ameliyatlarının % 5-10’u arasında. Bu ameliyatların çoğu burun estetiği, jinekomasti ameliyatı ve kulak estetiği. Ancak, estetik ameliyatlarda yaşın yanı sıra hastanın psikolojik durumu da çok önemli bir role sahip. Kişinin bedenindeki değişiklik ciddi anlamda psikolojisine de zarar veriyorsa yaş faktörü yeniden gözden geçirilmelidir.

Hangi ameliyat hangi yaşta yapılmalı?

Burun estetiği: Burun ve yüz bölgesinin gelişmesinin tamamlanması beklenmelidir. İdeal olarak 17-18 yaş uygun. Bayanlarda 1-2 yıl daha erken zamanda estetik burun ameliyatı yapılabilir. Burun gelişimi tamamlanmadan yapılacak estetik burun ameliyatı, zaman içinde gelişimle birlikte bozularak orantısız görülebilir. Fakat nefes alma problemi olan, travma sonrası kırılan hastalarda daha erken yaşta düzeltici burun ameliyatı yapılması gerekli olabilir.

Jinekomasti (Erkek meme estetiği): Erkeklerde meme büyümesi olan ‘jinekomasti’ düzeltilmesi, her yaşta yapılabilir. Denize girememe, bol giysiler seçme zorunluluğu gibi problemler nedeniyle kişinin psikolojisi olumsuz yönde etkileniyorsa erken yaşlarda da yapılır. Jinekomastiyi sıklıkla 18 yaş öncesi ergenlik çağında uyguluyoruz.

Kulak estetiği: İnsan kulağı 3 yaşındayken erişkin ebatlarının %85’i boyutuna ulaşmış olur. 3 yaş sonrası ve ilkokula başlama öncesi yapılacak kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı, çocuğun arkadaşları tarafından psikolojik travmaya uğramasını önlemede son derece önemlidir. Daha sonraki çocukluk ve erişkinlik çağında kulak estetiği ameliyatının yapılmasında bir sakınca yoktur. Küpe, yerçekimi, yaşlanma ve diğer nedenlere bağlı olarak oluşan kulak memesi sarkmaları ve şekil bozuklukları ise erişkinlerde herhangi bir yaşta yapılabilir. Yüz germe ameliyatı olacakların, kulak memesi deformitelerini de beraberinde estetik olarak düzeltmesi daha iyi sonuçlar verir.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları: İdeal olarak meme küçültme estetiği, evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş bayanlarda yapılır. Fakat büyük memelerinden son derece muzdarip olan, evlenme ve/veya çocuk sahibi olma düşünceleri olmayan veya kendisi için 2. planda önemli olan bayanlarda meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Çok büyük göğüs dokusu olan genç kızlarda nadiren de olsa 15-16 yaşlarında meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı: Tam bir yaş sınırı olmamasına rağmen, meme gelişiminin tamamlanmasının beklenilmesi önerilir ve 18 yaşından sonra protezle meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Bazen de doğum ve emzirme dönemi sonrası meme büyütme ameliyatı ihtiyacı olabilir. Bu estetik ameliyatı olan hastaların çoğunluğu 18-35 yaş arasındadır. Ancak ergenlik çağında bir meme dokusunun aşırı gelişmesi ve diğerinin gelişmemesi şeklinde görülen meme asimetrisi rahatsızlığı durumunda, kişinin yaşayacağı fiziksel ve psikolojik sıkıntılar nedeniyle daha erken yaşta meme büyütme veya diğerine küçültme ameliyatı yapılabilir.

Liposuction: Yağ aldırma operasyonları ideal olarak 18 yaş sonrası uygulanmalıdır. Ancak günümüzde liposuction özellikle obezite ile mücadelede bir çözüm olarak görülmeye başladığı için 18 yaş altında da bu ameliyat için başvuran kişi sayısı artmaya başlamıştır. Bu yaş grubundaki kilolu kişilere önce diyet yapmaları tavsiyesi verilmelidir.

Yüz germe: Genelde 40-50 yaş sonrası yapılan bir cerrahi ameliyattır. Nadiren de olsa farklı nedenlerle yüz cildi sarkması olan kişilerde erken yaşlarda da yapılabilir.

Göz kapağı estetiği: Kesin bir yaş sınırı bulunmaz. Yüz gelişimi tamamlanması sonrası herhangi bir yaşta yapılabilir.

Cinsel estetik: Cinsel ve ruhsal gelişim tamamlandıktan sonra estetik girişimler uygulanabilir. 18 yaş sonrası yapılması önerilir. Kadınlarda iç ve dış dudaklarla ilgili ciddi deformiteler, daha erken yaşlarda estetik olarak düzeltilebilir. Vajinoplasti ameliyatı ise, ameliyatın tekniği gereği cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda uygulanamaz.

Botoks ve dolgu uygulamaları: Estetik amaçlı botoks kullanımı ve dolgu uygulamaları 18 yaş sonrası önerilir.

Lazer epilasyon: Kıl gelişiminin tamamlandığı dönem olan 18 yaşından sonra yapılması önerilir. Daha erken yapılmasının ciddi bir yan etkisi olmamasına rağmen, yeni çıkacak kıllara etkili olmaz.

Dermabrazyon, kimyasal peeling: Her yaş grubunda yapılabilir. Yüzünde aktif sivilceleri olan kişilerde önerilmez. Bu kişiler için lazer uygulamaları daha etkili olur. Bu uygulama sonucunda hastalar daha sağlıklı, pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşuyor.

Her estetik cerrahi uygulamasının belli bir yaş grubu olmasına rağmen, her insan kendi sorun ve şikayetleriyle değerlendirilmelidir. Varsa; estetik sorun, sorunun çözülebilirliği ve çözüm yöntemi, plastik cerrahi uzmanının hasta ile görüşmesi sonrası sonuca bağlanmalıdır. Hastalık değil hasta bazlı çözümler sunulmalıdır.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde kendinizi mücadeleci hissedeceğiniz zamanlar var. Sabah saatlerinde ikili ilişkilerinizde akıcı temalar söz konusu. Keyif aldığınız konulara yönlenmek isteyebilirsiniz. Yeni ufuklara açılmak için başlangıçlar yapabilirsiniz. Akademik konular gündeminizi meşgul edebilir. İlerleyen saatlerde işlerinizde bireysel olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde endişe içinde olduğunuz konularla uğraşabilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki sorumluluklarınız sizi krize sokabilir. Farkındalığınız sayesinde kolayca atlatabileceksiniz. Parasal konularınızla ilgileneceğiniz zamanlardasınız. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Olayları akışa bırakmanız sizin için iyi olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gün içinde sizi meşgul edebilir. Gün içinde denge arayışı içinde olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanacağınız zamanlar var. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla fikir üretebilirsiniz. Sonuçlanmasını beklediğiniz işleriniz de gelişmeler meydana gelebilir. Kendinizi rahat ifade edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullar bugün gündeminizi oluşturabilir. Sabah saatlerin de iş arkadaşlarınızla iletişim içinde olacağınız zamanlar var. İşlerinizi daha rahat ilerletebileceksiniz. Gün içinde sorumlu olduğunuz konularda daha fazla fikir ortaya koyabilirsiniz. İşlerinizi ilerletmek için sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Akıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Keyifli bir gündesiniz. İkili ilişkilerinizde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Gün içinde daha fazla risk alacağınız zamanlar olabilir. Güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. Kararsız adımlar atmamaya özen gösterin. Sorumlu olduğunuz konularda atılımlar içinde olabilirsiniz. Enerjiniz yüksek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ailevi konular içinde bulabilirsiniz. Ev hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Geçmişe yönelik olaylarla ilgilenmeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz konularda aklınıza birden fazla fikir gelebilir. Bunları geliştirmek için heyecan duyabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak biraz içe dönmek iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. İşlerinizde yoğun bir hareketlilik içinde olabilirsiniz. Kendinizi uğraştığınız işlerinizde var etmeye çalışacağınız bir gündesiniz. Bazı konularda temel atmak isteyebilirsiniz. Yeni sözleşmeler veya anlaşmalar gündeme gelebilir. Akıcı koşulları iyi değerlendirmeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler dikkat çekebilir. Sabah saatlerinde bütçenizle ilgili değişikler yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda akıcı koşullar söz konusu. Uğraştığınız işlere daha fazla angaje olabilirsiniz. Yeni ve farklı fikirler gündeme gelebilir. Başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İşlerinizde yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konuları sağlamlaştırma isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde yaratıcılığınızı daha fazla göstermek isteyebilirsiniz. Duygusal anlamda kendinizi rahat hissedeceğiniz bir gündesiniz. Kendinize ve hobilerinize zaman ayırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kontrol dışı olaylar yaşayabilirsiniz. Bilemediğiniz nedenlerden dolayı kontrol kaybı yaşamamaya özen gösterin. İşlerinizi sağlamlaştırmak için daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. Bazı konularda temel atmak isteyebilirsiniz. Kendi iç dünyanıza daha fazla dönebilirsiniz. Karasız adımlar atmak sizi daha zor duruma düşürebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek ümitlerinizle ilgili yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi daha fazla ortaya koymak isteyebilirsiniz. Sosyal konular ilginizi çekebilir. Gün içinde fikirlerinizi paylaşmak için arkadaşlarınıza zaman ayırmak size iyi gelecektir. İş hayatınızda beklemediğiniz kişilerden destek alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde sorumlu olduğunuz konularda daha fazla rahatlama içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda daha fazla kendinizi ortaya koymak ve görünür olmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için konumunuzu sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber