Geri Dön

Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Greyfurt Suyu ve Kabuğu Neye İyi Gelir?

Kış mevsimlerinde tezgahlardaki yerini alan greyfurt tadı nedeniyle çok tercih edilmese faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini kaynağı olan greyfurt suyu ve kabuğu da pek hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görüyor. Narenciye çeşidi olan greyfurtun farklı renkleri ayrıca çekirdekli veya çekirdeksiz çeşitleri bulunur. Kansere karşı savaşan greyfurt kalp sağlığını korur ve kilo vermeye yardımcı olur. Aşırı greyfurt tüketiminin zararları olabilir. Greyfurt suyu ve kabuğu neye iyi gelir? diyorsanız “Greyfurt faydaları nelerdir?” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Greyfurt Suyu ve Kabuğu Neye İyi Gelir?

C vitamini kaynağı olan greyfurt sağlığa faydaları olan vitamin, mineral ve antioksidan bileşikler içerir. Gribal enfeksiyonlara karşı koruyan greyfurt, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, tansiyonu ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Greyfurtun sağlık bakımından oldukça yararları vardır. Greyfurt zayıflamaya yardımcı olmasının yanında içeriğindeki vitaminler, mineraller, proteinler ve yağlar da sağlığımızı korumaya yardımcı olmaktadır.

Greyfurt Nedir?

Greyfurt, sedef otugiller familyasından dört mevsim yaprakları dökülmeyen bir ağacın acı-tatlı meyvesidir. Bir narenciye (turunç) çeşidi olan bu gıdanın ana vatanı Jamaika’dır. Ülkemizde bilhassa Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sonbaharda olgunlaşan greyfurt yuvarla ve alttan-üstten basıktır. Sarı, kırmızı, pembe ve beyaz renkli ayrıca çekirdekli veya çekirdeksiz olabilmektedir.

- Turunçgiller arasında C vitamini açısından ilk sıradadır.
- Diğer gıdalarla vücuda alınamayan pek çok vitamin, mineral ve antioksidan bileşikleri bulundurur.
- Greyfurtun ortasında bulunan beyaz lif dokusu antioksidanca en zengin kısmıdır ve tadı acı olmasına rağmen güvenle yenilebilmektedir.
- Kırmızı ve Pembe greyfurt, sarı ve beyaz greyfurta göre daha fazla likopen, beta-karoten vb. antioksidan bileşiğine sahiptir.
- Kuru ve serin bir yerde güneş ışığından uzakta muhafaza edilmelidir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

- Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir; Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek türlü bulaşıcı hastalıklara ve enfeksiyon ilerlemelerine karşı koruma sağlamaktadır. Greyfurt virüs ve zararlı bakterilerle savaşır. Grip ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarından daha çabuk iyileşmeye yardımcı olur. Gribal enfeksiyonlarda meydana gelebilecek olan ateşi düşürme etkisine sahiptir.
- Kalp Sağlığını Korur; Greyfurtun içeriğinde bulunan likopen, naringenin, potasyum, C vitamini ve lif kalp sağlığını mühim bir katkı sağlayarak kalp krizi ve felç tehlikesini azaltır. Ayrıca tansiyonu da dengelemektedir.
- Kanser Gelişimini Engeller; Greyfurtta içeriğinde bulunan C vitamini ve likopen hasar gören hücreleri onarabilir. Kanserli hücrelerin oluşumunu ve çoğalmasını önleyebilir. Greyfurt hakkında yapılan araştırmalar bilhassa özofagus, prostat, bağırsak, mide, akciğer, rahim ve meme kanserlerinin ilerleyişini engelleyebildiği gözlemlenmiştir.
- İnsülin Direncini Artırır; Greyfurt tüketildiği zaman insülin direncinin azalmasına destek olarak tip2 diyabeti engelleyebilir.
- Böbrek Taşı Riskini Azaltır; Greyfurtun içeriğinde bulunan sitrik asit, idrarı pH’ını ve hacmini artırma niteliğine sahip olması sebebiyle böbrek taşı riskini azaltabilir.
- Sindirim Sistemini ve Hazmı Kolaylaştırır; Greyfurt içeriğinde bulunan naringin maddesi sindirim sürecini hızlandırır ve sindirim sularının akışını düzenleyerek hazımsızlığı giderebilir. Lifli ve sulu yapısı ile bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı engelleyebilir.
- Zayıflamaya Yardımcı Olur; Greyfurt, meyveler arasında en düşük kalorili meyvelerden bir tanesidir. Lif bakımından zengin olan greyfurt açlık hissini bastıran koleksistokin hormonunun salınımını harekete geçirmektedir. Bu sebeple yemeklerden önce yarım porsiyon greyfurt tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olabilir.

Greyfurt Suyu Neye İyi Gelir?

 

Greyfurtun Faydaları Nelerdir Greyfurt Suyu ve Kabuğu Neye İyi Gelir

 

- Doku bütünlüğünü sağlayarak kan damarlarını korur.
- Kas ve iskelet sistemine yararlıdır.
- Antioksidan işlevi görerek bağışıklığı kuvvetlendirir.
- Sinir dokularının sağlıklı iletişimi sağlar.
- Göz sağlığına yardımcıdır.
- Mevcut kiloyu korumaya ve zayıflamaya yardımcı olur.

Greyfurt Kabuğu Neye İyi Gelir?

Greyfurtun kabuğu, felci ve kalp krizini önlemede yardımcı oluyor. İçerdiği C vitamini ile soğuk algınlığına iyi geliyor, kolesterolü düşürüyor.

Greyfurtun Zararları Nelerdir?

Greyfurtun sağlığa faydalarının yanında zararları da vardır. Bunlar;

- Greyfurt aşırı tüketildiği zaman kadınlarda meme kanserini tetikleyebilir. Bu sebeple greyfurt suyu tüketime en az seviyeye indirilmelidir.
- Hassas diş sorunları yaşayan bireylerin greyfurt tüketmesi, zaten hassas olan diş minesinin daha fazla aşınmasına sebep olabilir.
- Reflüsü olan bireylerin de greyfurtu yerken dikkatli olması gerekmektedir. Bilhassa greyfurtun içeriğinde bulunan yüksek orandaki asidik faktörler mide ekşimelerine sebep olabilir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir Greyfurt Suyu ve Kabuğu Neye İyi Gelir

 

Greyfurt Günlük Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her gün 1 adet greyfurt tüketilmesi tavsiye edilir. Hem soğuk algınlığına karşı koruyucu hem de zayıflamaya yardımcı olan bir meyve olan greyfurt, içerdiği zengin besin değerleri sayesinde gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri büyük oranda karşılar.

Kimler Greyfurt Tüketmemelidir?

- Nefes darlığı
- Böbrek enfeksiyonu
- Reflü ve mide ekşimesi
- Kalp kası rahatsızlığı
- Kilo alma sorunu
- Tansiyonu olan kişilerle, çocuk ve hamileler kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gelecek umutlarınız için en iyisini yapma isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde gruplar ve arkadaşlıklar ön plana çıkabilir. İş hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. İstediğiniz destekleri almakta zorlanabilirsiniz. Sosyal hayatınızda düşüncelerinizde ısrarcı davrandığınız zamanlar olabilir. Hedeflerinize ulaşmak için çaba göstereceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda en iyisiniz yapmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için mücadele vermek zorunda kalabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konularda fikirlerinizde fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gün içinde sorumluluklarınız sizi alternatif plan yapmaya itebilir. Annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için mücadele içinde olacağınız bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylarda daha rahat bütünü göreceğiniz zamanlar var. Uluslararası konular gündeminizi meşgul edebilir. İnandığınız konular hakkında fazla ısrarcı olabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular da huzursuzluk yaşayabilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular içinde sıkıştığınızı hissedebilirsiniz.  Kriz yaratan konulara karşı daha dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yatırımlarınızla ilgili konularda çok fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gelecek yönünde yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda sıkışıklık yaşayabileceğiniz zamanlar var. İkili ilişkilerinizdeki düşüncelerinizde ısrar edebilir ve doğru olanı bulmak için çaba sarf edebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Uğraştıran durumlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran konulara karşı ısrarcı davranmamanızda fayda var.  Üstlerinizle ilişkinize önem vermeniz gerekebilir. Bugün işlerinizle ilgili alternatif planlar oluşturabilirsiniz. Başarı için çok çalışacağınız zamanlar içindesiniz. İşten gelecek paralar söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade etmek için büyük bir heyecan içinde olabilirsiniz. Bununla birlikte düşüncelerinizle ilgili ısrarcı olacağınız zamanlar var. İş hayatınızda yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Risk almaya daha fazla yatkın olabilirsiniz. Harcamalarınızı abartmamaya çalışın. Hobilerinizle ilgilenmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinizle ilgili olaylarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Fikirlerinizde ısrarcı davranacağınız zamanlar olabilir. İşinizle ilgili konularda huzursuzluk içinde olabilirsiniz. Parasal konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Babanızla ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Güven ihtiyacı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli ve yoğun bir gündesiniz. Başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olacaktır. Otorite figürleriyle iletişiminde daha çok dikkat etmeniz gereken zamanlar içindesiniz. Gelecek yönündeki beklentilerinizle ilgilenebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Kardeşlerinizle zaman geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Parasal konularda başkalarından alacağınız destekler var. Fikirlerinizdeki ısrarcı davranabilirsiniz. Gelecek yönünde beklentilerinizde doğru kararlar vermek isteği içinde olacaksınız. Sorumlu olduğunuz konularda alternatif planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Üstelerinizle ilişkinize özen göstermenizde fayda var. Başarmak istediğiniz işlerde daha fazla mücadele etmek isteyebilirsiniz. Hoşgörüsüz ortamlardan bulunmak size iyi gelmeyecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularla ilgili içsel süreçler yaşayacağınız bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıp yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Uğraştığınız işlerde daha fazla yoğunlaşmanız gerekebilir. Maddi konularda hoşgörüsüz davranabilirsiniz. Sorumluluklarınız sizi sıkıştırabilir. Akışta kalmayan özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner