Geri Dön

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Halsizlik beslenme yetersizliği, yorgunluk, depresyon, anemi gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. İnsanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen halsizliği gidermek için beslenme alışkanlığı düzeltilmeli gerekirse vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır. Halsizliğe iyi gelen bazı besinler bulunur. Kış aylarında daha çok ortaya çıkan halsizlik ve yorgunluk hissi evde bazı yöntemlerle giderilebilir. Yeşil yapraklı sebzeler, deniz mahsulleri kuru meyveler halsizliğe iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Halsizliğe ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Aşırı yorgunluk ve halsizliğe evde doğal çözüm?” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

İnsanın yaşam kalitesini düşüren halsizlik beslenme yetersizliği, depresyon, anemi yorgunluk gibi pek çok neden ötürü olabilir. Halsizliği gidermek için öncelikle beslenme düzeninden başlanmalı. Gerektiği taktirde doktora başvurulara vitamin ve mineral alınmalıdır. Evde yapılabilecek bazı basit yöntemlerle de halsizlik ve yorgunluk giderilebilir.

Bazı eksiklikler yorgunluk durumunu teşvik eder. Dinamizmi yeniden kazanmak için genellikle beslenme alışkanlığınızı düzeltmeniz ve gerekirse vitamin ve mineral takviyeleri almanız yeterlidir.

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Zindeliğinizi artırabilecek belirli yiyecekler vardır. Kış yaklaşırken, kaçınılmaz yorgunluk patlamalarından korkuyorsunuz. İyi uyumak ve düzenli egzersiz yapmak, o uzun aylar boyunca formda kalmanız için yeterli olmayacaktır. Kış yorgunluğunu önlemek için, besleyici değeri ile tanınan ve sağlığa faydaları kanıtlanmış birkaç süper gıda, menülerinizde kullanılmalıdır.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Yorgunluk genellikle C vitamini eksikliği ile ilişkilidir ve bu da demirin daha iyi emilmesine izin verir. Her sabah bir portakal, C vitamini ile doldurmanıza yardımcı olacaktır. Bir greyfurt veya klementin, hatta sabah uyandığınızda sıkılmış bir limon ile tüketebilirsiniz.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

D vitamini bakımından zengin olan güneş ışığı vitamini, yağlı balıklar, vücut tarafından D vitamini sentezinin ana kaynağı olan güneşe maruz kalma eksikliğini dolduracaktır. D vitamini eksikliği yorgunluğu ve depresyonu artırır.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Yeşil, yapraklı sebzeler harika bir B9 vitamini (folik asit) kaynağıdır. Özellikle hamile kadınlar için gerekli olan B9 vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. B9 vitamini eksikliği, bir çeşit anemiye neden olabilir ve bu da özellikle büyük bir yorgunluk hissiyle sonuçlanır.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Deniz ürünleri, mineral tuzları ve demir açısından çok zengin olma özelliğine sahiptir ve demir eksikliğinin yorgunluk kaynağı olduğu bilinmektedir. Kış aylarında karides, istiridye, deniz salyangozu ve deniz salyangozu dahil deniz ürünlerini stoklayın.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Magnezyum eksikliği büyük yorgunluğa neden olabilir. Ve iyi haber, çikolata harika bir kaynak! Ancak kakao içeriği yüksek bitter çikolatayı tercih etmek şartıyla.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer Aşırı Yorgunluk ve Halsizliğe Evde Doğal Çözüm

Kuru meyveler magnezyum açısından da çok zengindir, bu nedenle çok yağlı ve çok tuzlu meze kurabiye tüketimini badem veya fındık ile değiştirmekten çekinmeyin.

 Halsizlik Nasıl Geçer?

 Yorgunluğun temel nedenini tedavi etmek en iyi çözümdür. Ancak bu yorgunluğu gidermek için geçerli doğal çözümler vardır. Bunlar, aşağıdakiler açısından zengin, dengeli ve uyarlanmış bir diyet içerir:

C vitamini: kivi, biber, guava, portakal, brokoli veya frenk üzümü,

Antioksidanlar yani küçük meyveler, sebzeler, hindi eti gibi bazı kırmızı etler,

E ve B vitaminleri: barlam balığı, somon, morina ve hatta yengeç gibi bazı balık ve kabuklu deniz ürünleri,

Magnezyum: Baklagiller, yağlı meyveler vb.

Demir: Dana karaciğeri veya karides

Esansiyel yağların kullanımı yorgunluk durumlarında etkili olabilir: Uçucu nane yağı veya kara ladin yağı uyarıcı etkiye sahiptir.

Yorgunluk ve Halsizlik Neden Olur?

 Herkes hayatında en az bir kez yorgunluk yaşar. Asteni olarak da adlandırılan yorgunluk, birçok hastalığın belirtisidir ancak günlük aktivitelere de atfedilebilir. Tıbbi konsültasyon için çok yaygın bir nedendir. Yorgunluğun genellikle kolayca tanımlanabilen bir nedeni, etkili bir çaresi vardır ve bu nedenle geçicidir.

Yorgunluğun çok sayıda sebebi vardır bunların başlıcaları ise şöyledir:

Hayatın ritmi,

Uyku eksikliği,

Alkol tüketimi,

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği,

Sedanter yaşam tarzı,

Zayıf beslenme (beslenme yetersizlikleri),

Depresyon,

Anemi,

Uyku bozukluğu.

Yorgunluk Ne Gibi Sorunlara Sebep Olur?

 Yorgunluk fiziksel, zihinsel veya duyusal kaynaklı olabilir. Farklı yorgunluk türleri arasındaki tek ortak nokta, fiziksel iş yapma, zihinsel baskıya maruz kalma veya işitsel veya görsel olsun, duyusal bilgi edinme becerisine kıyasla çok fazla strestir.

 Yorgunluk, öznel ve kişisel bir bileşendir. Depresif dönemler için en önemli kriterlerden biridir, çünkü bazı depresyonlu insanlar yataktan kalkamaz veya fiziksel bir problem yaşamadan hareket edemezler.

 Öte yandan, tüm yorgunluk mutlaka depresif bir sendromla ilişkili değildir. Belirgin bir neden olmaksızın, belirli bir işaret olmaksızın devam eden yorgunluk yine de depresyonu uyandırır. Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek tüm patolojiler giderildikten sonra hamile kadınların yaşadığı yorgunluk, doğrudan yetersiz beslenmeyle ilgilidir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde keyif aldığınız işlerle uğraşabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha fazla yaratıcılığınızı kullanacağınız zamanlar var. Hobileriniz için harcamalar yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda çalışma hayatınızdaki koşullar yoğunluk kazanacaktır. Sorumluluklarınız artabilir. İşlerinizde engeller keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konularla ilgilenebilirsiniz. Babanız ile ilgili geçmişten gelen konular keyfinizi kaçırabilir. Güven aradığınız kişilere çekildiğinizi hissedebilirsiniz. Kendi iç sesinizi dinleyerek olayları kontrol edebilirsiniz. İlerleyen saatlerde daha yaratıcı olduğunuz konular ön plana çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konular ilgili kurallar koymanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli gündeminiz içinde iletişimde olduğunuz kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Yeni haberler alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda bitişler meydana gelebilir. İlerleyen saatlerde ailevi konular ön plana çıkabilir. Sorumluluk almanız gereken olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız işlere yönelmek sizi keyiflendirebilir. İş hayatınızda alacağınız destekleri iyi kullanmalısınız. Sorumlu olduğunuz işlerde sıkışmalar olabilir. İlerleyen zamanlarda sorumluluklarınız artacaktır. Hareketli zamanlar sizi bekliyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önemli olan konular gündeminizi meşgul edebilir. İş hayatınızla ilgili sıkışıklıklarla ilgili çözümler üretmeniz gereken zamanlar var. İlerleyen zamanlarda bu konuda destek alabilirsiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Bilemediğiniz konulardan dolayı yaşadığınız süreçte kendi içinize döneceğiniz zamanlar var. Bazı konuları akışına bırakmanız gerekebilir. Sosyal konulara yönelmek sizi rahatlatacaktır. İlerleyen zamanlarda kişisel açıdan önem verdiğiniz konular ön plana çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili adımlar atmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla plan yapmak ve düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. İş hayatınızda alacağınız destekler yaşadığınız sıkışıklığı rahatlatabilir. Sorumlu olduğunuz işleri toparlamak isteyeceksiniz. İlerleyen zamanlarda engellerle karşılaştığınızı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda ön planda olmak isteyeceğiniz zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için çaba sarf edebilirsiniz. Gün içinde fazla yorulduğunuzu ve işlerin ilerlemediğini hissedebilirsiniz. Sabırlı olmaya çalışın. Üstlerinizle iletişiminize dikkat edin. İlerleyen saatlerde sorumluluklarınız artabilir. Sosyal konular daha fazla gündeme gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi özgür hissedebilirsiniz. İleriye dönük plan yapmak ve sevdiklerinizi paylaşım içinde olmak isteyebilirsiniz. Yabancılarla ilgili olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Akademik konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızla ilgilenmeniz gereken zamanlar olacaktır. Bazı işlerinizde sıkışmalar meydana gelebilir. İlgilendiğiniz konularda kabullenme içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde işlerinizde endişe duyduğunuz konular ön plana çıkabilir. Sabırlı olmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla kabullenir olabilirsiniz. Sizi yıpratan konular gündeme gelebilir. İlerleyen saatlerde kendinizi için bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızdaki durumlardan dolayı engellendiğinizi hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde gündeminizde dikkat etmeniz gereken koşullar oluşabilir. Uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda engellere takılabilirsiniz. İlerleyen saatlerde endişe duyduğunuz konularda daha fazla sıkışmış hissedebilirsiniz. Kabullenme içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde çalışma hayatınızdaki koşullarda etki altında kalacağınız zamanlar var. Hizmet aldığınız kişilerle iletişiminizde dikkatli olmalısınız. Bazı konuları bırakma eğiliminde olabilirsiniz. Kabullenmek işlerinizi kolaylaştırabilir. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konularda engellendiğinizi hissedebilirsiniz. Sizi yoran koşullar meydana gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber