Geri Dön

İstediğiniz işi kapmak için iş görüşmelerinde yapmanız gereken 5 önemli adım

Yazar ve Eğitmen Ümit Ünker, görüşmelerinde öne çıkabileceğiniz en önemli 5 stratejik adımı paylaştı.

İstediğiniz işi kapmak için iş görüşmelerinde yapmanız gereken 5 önemli adım

Türkiye nüfusu son verilere göre 82 milyon’dan fazla kişi sayısına ulaştı. TÜİK’in Mayıs 2019 verilerine göre nüfusun çalışabilir kişi sayısına oranla işsizlik oranı %12,8 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise %46,1 oranında oldu. İş gücüne katılma oranı ise %52,9 olarak gerçekleşti.Bu veriler bize gösteriyor ki, birçok iş arayan için istediği işi bulmak artık daha da zorlaştı. Ancak bunca iş arayan içinden farklılaşarak ayrışabilir ve istediğimiz işi alabilmek için şansımızı artırabiliriz. Yazar ve Eğitmen Ümit Ünker, iş görüşmelerinde öne çıkabileceğiniz en önemli 5 stratejik adımı paylaştı. 

İnsanlar her zaman beğendikleri kişiler ile çalışmak isterler ya da beğendikleri bir başka kişi ile bu nedenle Prof. Dr. Robert CIALDINI’nin ‘’Beğeni Prensibi’’ devreye giriyor.

-İnsanlar kendilerine benzer kişileri beğenirler

-İnsanlar aynı hedef doğrultusunda olan kişileri beğenirler

-İnsanlar kendilerine iltifat eden kişileri beğenirler

Beğeni prensibinin bu önemli etkisi, iş görüşmenizde size birçok artı sağlayacaktır. Mülakata gireceğiniz kişiyi kısa görüşme esnasında iyi gözlemleyin, mülakata girmeden önce şirketin misyon, vizyon ve değerlini okuyun sadece Hakkımızda kısmını okumanız size fayda sağlamaz. Eğer o şirketin gitmek istediği hedefini ve oraya nasıl gidileceğini açıkladığı vizyonunu iyi bilirseniz benzer hedeflere sahip olduğunuzu onlara gösterebilirsiniz ve ufak, tatlı bir tebessüm ile kısa ve can alıcı bir iltifat her insanın hoşuna gider. Unutmayın! İnsanlar beğendikleri kişiler ile görüşmeye devam etmek isterler.

Halo etkisi oldukça önemli

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikalı psikolog Edward Thorndike‘ın araştırmaları sonrasında ortaya koyduğu Halo etkisi; bir kişi veya objenin iyi bir özelliğine odaklanarak ona başka pozitif özellikler atfetme ön yargısıdır olarak açıklanabilir. Bu etkiyi dış görünüş ile yani kıyafetimiz, saçımız, sakalımız, kokumuz ve beden dili ile duruşumuz hatta ses tonumuz dahil olmak üzere birçok etkinin sihri olarak anlatabiliriz. Düzgün kıyafet giymek sanıldığı gibi sadece iş görüşmesinde size artı bir değer katmaz aynı zamanda psikolojik olarak insanlar, dış görünüşü düzgün olan insanlara pozitif özellikler yüklerler ve onları daha başarılı, daha zeki, daha çalışkan vb. olarak algılarlar. Bu nedenle siz siz olun şık giyinmeye ve beden diliniz ile sağlam bir duruş sergilemeye çaba gösterin.

 Diğerleri duyabilir siz ise dinleyin

Araştırmalara göre insanlar gün içinde on binlerce ses duyarlar ancak sadece dikkat kesildiklerini dinlerler. Dolayısı ile karşınızdaki kişiyi duymak yerine dinlemeniz, aynı şekilde karşınızdaki kişinin de sizi duyması yerine dinlemesini sağlamanız gerekir.

Dinlemenin 3 boyutu vardır;

 -Pasif Dinleme

-Aktif Dinleme

-Aktif Empatik Dinleme

İnsan beyni aynı anda 2 iş yapamaz ancak aynı anda 7 ile 9 arasında farklı şey düşünebilir. Bu nedenle size sadece bakan ve tepki vermeyen insanların büyük çoğunluğu sizi duyuyordur ama dinlemiyordur çünkü, dinlemenin gerçekleşmesi için aktif dinleme olması gerekir, burada da göz teması kurmak, karşı tarafı anladığımızı, ona katıldığımızı ya da katılmıyorsa bunu baş hareketlerimiz ile onaylamamız ve belli aralıklarla konuşmayı kesmemek adına kısa seslerle katılmak gerekir. ‘’Evet, doğru, haklısınız vb.’’ Aktif empatik dinleme ise, aynı aktif dinleme özelliklerini içinde barındırır diğerinden önemli farkı ise empati kurarak dinlemeyi daha da derinleştirmesi ve zenginleştirmesidir. Karşı taraf sizi Aktif Empatik dinlemiyor olsa bile siz mutlaka onu Aktif Empatik şekilde dinleyin. Pişman olmayacaksınız, bana güvenin.

İyi bir hikayeniz olsun ve iyi bir hikaye anlatıcı olun

Tarih boyunca insanlar birbirlerine hikaye anlattılar, hatırlayın çocukken anne ya da babanızın ya da abla veya abinizin size anlattığı hikayeleri. Bazı zamanlarda babaanenizin, anneanenizin ya da dedenizin o harika hikayelerini hatırlayın. Sizin de yüzünüzde tatlı bir gülümseme oluştu değil mi o günleri hatırladığınızda. Bunun nesi hoştu? Anlatan mı? Anlatılan mı? Aslında her ikisi de. Peki neyi güzel geliyordu bize? gerçek olmasa bile anlatılış şekli, olayların içinde yer alma duygusu ve kullandığı çok güçlü kelimeleri. İşte hikaye size bunu sağlar, insan beyni görsel hafızaya sahiptir ve sözcüklerinizi karşı tarafın zihninde görebileceği görsellere çevirebilirseniz, akılda kalıcı siz olursunuz ve bu sizi bir adım öne çıkartır. Kendinizi iyi tanıyın, güçlü yanlarınızı, geliştirilmesi gereken yanlarınızı, önünüzdeki fırsatları ve var olan ya da olabilecek tehditlerinizi bilin ve eylem planınızı hazırlayın. Her iş veren kendini iyi tanıyan ve gelişime açık, kendini doğru ifade edebilen, coşkusunu o işe olan ilgisini ve işi istekliliğini ortaya koyabilen insanlarla çalışmak ister. Bu nedenle mülakata girmeden hikayenizi çalışın ve bunu coşkuyla anlatın. 

Ne çok hızlı ne de çok yavaş konuşun

Konuşma hızınızın daha önce hiç insanların sizin hakkınızda karar vermesinde etkili olduğunu düşündünüz mü? Bunun etkili ve bir o kadar da önemli olduğunu söylesem. Karşı taraftaki profesyonel ile uyum ya da uyumsuz bir olabilirsiniz. Uyum halinde olduğunuz insanlarla anlaşır, uyumsuz olduğunuz insanlarla çatışırsınız. Çoğu aday kısa zaman için zaman baskısı ve işe kabul edilip, edilmeme gibi birçok psikolojik uyarandan dolayı strese kapılır ve konuşma hızına o an dikkat etmez ancak bu konudan anlayan profesyoneller sizin konuşma hızınızın hem kendilerinde hem de sizinle çalışırlarsa iç müşteri veya dış müşteriler üzerinde etkisini düşünürler. Ne çok hızlı konuşmalı ne de çok yavaş konuşmalısınız. Sırrı açıklıyorum: Karşı taraftaki kişinin konuşma ritmine göre kendi konuşma hızınızı ayarlayabilmelisiniz bunu yaparken de madde üç de size açıkladığım gibi duyan değil, dinleyen olmalısınız. Eğer dinlerseniz anlarsınız, anlarsanız hemen uyum haline geçersiniz. Merak etmeyin beyniniz bunu kendisi için zaten yapacaktır.

Bu etkili ve önemli 5 maddeyi önemser ve uygulamak için adım atarsanız, birçok insandan farklılaşarak rakiplerinizi geride bırakır ve istediğiniz işi kaparsınız. Ülkeler bazı dönemlerde birçok açıdan zorlu zamanlar geçirebilirler, bu zorlu zamanlarda iş bulmak, işsizliğin artması, istidamın yeterli seviyede olmaması gibi birçok belirleyici faktör olabilir ancak her durumda da çalışmak, üretmek ve kazanmak zorundaysak, iş aramaya devam ediyorsak bunu elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya gayret etmeliyiz siz de elinize bir fırsat geçtiyse bunu asla kaybetmek istemezsiniz değil mi?

O zaman şimdi harekete geçmenin tam zamanı.

İstediğiniz işi kapmak için iş görüşmelerinde yapmanız gereken 5 önemli adım

Ümit ÜNKER

Yazar & Eğitmen

umitunker@tediegitim.com

 

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün itibariyle evde sizi bağlayan ve üzerinize sorumluluk yükleyecek süreçler başlıyor. Ay Yengeç burcunda ilerlerken aile ile ilgili uğraşlara öncelik vermek sizi zorlayabilir. Ancak bu dönem yakınlarla ilişkileri güçlü tutma zamanı. Yerleşime ait konularda size ihtiyaç duyabilirler. Planlarınızı hızlı ilerletmeli, iş hayatına yönelik sorumluluklara yakın durmaya çalışmalı, istikrarı korumalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakınlarınız ve kardeşlerle ilişkilerde yeni gelişmeler yaşayabilir, kendinizi onlara daha yakın hissedebilirsiniz. Yeni bir eğitim çalışması ya da sizi geliştirecek kurslar konusunda hevesli adımlar atmaya başlamanız mümkün. Bu konuda bazı engelleri zorlamak gerekebilir. Zira yurt dışı odaklı planlarda daha tutarlı beklentiler içindesiniz. Önemli projelerde daha esnek ve ileriye dönük olmanız gerekecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi konularda sizi endişelendiren gelişmeleri sakin karşılamanız gereken bir gündesiniz. Planlarınızı tek başına ilerletmek için şartları biraz zorlamanız söz konusu olabilir. İş kapasitenizi doğru kullanmanız durumunda her şey yolunda gidebilir. Ancak başkaları ile olan parasal çıkarlarınızı gözetmek için mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu dönem ödemelerinizi yeniden düzenleme yoluna gitmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün Ay burcunuzda ilerlerken size güvenli ve yapıcı olacağınız zamanlar getiriyor. Planlarınızı ortaya koymak, sizi etkileyen konulara yakınlaşmak bugün sizin için çok kolay olabilir. Uzaklarla ilgili temalarda atacağınız yeni adımlar büyük şans getirebilir. Ancak ortaklıkları ve ilişkileri test ettiğiniz bu günlerde dikkatli olun. Eğer karar vermeniz gereken konular varsa biraz ötelemek gerekecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bu günlerde dinlenmek ve iç sesinize kulak vermek için ideal bir dönemdesiniz. Ancak gereksiz endişeler yüzünden şanssız olduğunuz fikrine kapılmamanızda ve kendinizi mutsuz etmemenizde fayda var. Geçmişe dönmek, anılara odaklanmak size huzur verebilir. Önemli planların beklemede tutulması da gerekecek. İş ortamında devam eden konular, iş ilişkilerini onarma çabanız başkaları tarafından anlaşılmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İçinde yer aldığınız ortak çalışmaların hızlanabileceği bir gündesiniz. Olumlu sonuçların yolda olduğu bu günlerde arkadaşlık ilişkileri ön plana çıkabilir. Farklı ve heyecanlı gündemlerle ilgilenmek, başkalarına destek olacağınız yapılanmalara gitmek için heveslisiniz. Çocuklarınızla ilgili konularda biraz esnek olmak, kural getiren yanlarınızı bir kenara atmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün özellikle iş hayatınızda hızlanan süreçler söz konusu. Beklediğiniz takdir ve atamalar konusunda sizi heyecanlandıran gelişmeler yaşanabilir. Üstlerle ilişkilerin olumlu ilerlemesi ile beklentileriniz büyüyebilir. Ev ve işe ait sorumluluklar arasında fazla dağılmadan önceliklerinizi doğru belirleyin.  Yuvada sizi ilgilendiren pek çok konuda sonuca ulaşacak adımlar atacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uzun süredir planladığınız konulara yönelmeniz söz konusu olabilir. Üzerinde çalıştığınız yurt dışı işlerin sonuçlarına yaklaştığınız bu dönemde önemli sonuçlar alabilirsiniz. Ticari faaliyetlerin, belki ihracat, ithalat işlemlerinin getireceği yolculuklar olabilir. Ortaklaşa anlaşmalar, verilen sözlerin getirdiği aksaklıklar sizi meşgul edebilir. Bu günlerde yakınlar ve kardeşlerle olan ilişkileri yeniden sorgulamaya başlıyorsunuz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni planlar ve ortaklıklardan fayda sağlamak için çabalamanız gereken bir gündesiniz. Finansal yöndeki anlaşmaların getireceği imkânlarla pek çok sorunun aşılması mümkün. Ancak siz de ekonomik anlamda tutarlı olmaya çalışmalı, eldeki kaynaklarınız savurganca kullanmamalısınız. Beklemediğiniz ödemeler yüzünden evde yaşanabilecek karmaşaya karşı dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İlişkilere yönelik bakış açınızı esnetmeniz, daha fazla duygusal bağ kurmaya çalışmanız gereken bir gündesiniz. Aynı zamanda ortaklıklarda yaşanan geniş olanaklar size bundan sonraki adımlarınız için fikir verebilir. Bu yöndeki girişimlerinizi hızlandırabilirsiniz. Aşırı baskın olmaktan kaçının. İş hayatında sorumluluğunuzda olana konular ön plana çıkabilir. Ortak hareket etmek, işbirliği içinde kalmak gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün öncelikleriniz oldukça farklı olabilir. İş ortamında sizi bağlayan konular ve sorumluluklar ortaya çıkabilir. Ancak gündeminizde önemli bir yer kaplayan yurt dışı ilişkilerinizde özenli olmanızda fayda var. Uzun soluklu hedeflerinizi hızlandırmak, işbirliği gerektiren diyaloglara önem vermek gerekebilir. İlişkilerden uzaklaştığınız bu süreçte hiç olmadığınız kadar kadar içe dönebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün size keyif verecek aktiviteler yapabilir, etkinliklere katılabilirsiniz. Biraz tembellik ederek kendinizi şımartmaya başlayın. Ayrıca sevdiklerinizle güzel şeyler planlamak, onların beklentilerini yerine getirmek sizi mutlu edecektir. Çocuklarla ilgili konular ise başka bir mutluluk kaynağı olabilir. İş hayatınızla ilgili toplantılar ve ortak çalışmalara daha fazla özen göstermek gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber