Sağlık Kavurucu sıcaklar kapımızda! Aşırı sıcaklardan korunmak için yöntemler

Kavurucu sıcaklar kapımızda! Aşırı sıcaklardan korunmak için yöntemler

14.07.2023 - 13:27 | Son Güncellenme:

Bunaltıcı sıcakların baş göstermesi ile birlikte uzman hekimlerden uyarılar gelmeye başladı. Belli saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğine dair uyarılarda bulunan uzmanlar sıcaktan korunmanın yöntemlerini anlattı. İşte kavurucu sıcaklardan korunmak için yapabilecekleriniz…

Kavurucu sıcaklar kapımızda Aşırı sıcaklardan korunmak için yöntemler

Sıcak havanın kapımıza dayanması ile birlikte uzmanların üst üste uyarıları da gelmeye başladı. Sıcak çarpmasına karşı belirli saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar nasıl korunabileceğine dair yöntemleri de anlattı.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüksek risk grubu içerisinde yer alan vatandaşların sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamalarını önerdi.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Sıcak çarpması, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı, Hipertermi olarak da bilinen ciddi bir klinik durumdur.

Yaşlılar ve çocuklar; diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olanlar sıcak çarpması için yüksek risk grubundadır. Bu gruptakilerin gün içinde sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz.

Kavurucu sıcaklar kapımızda Aşırı sıcaklardan korunmak için yöntemler

AKOM’DAN UYARI GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) batı bölgelerde etkili olacak sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarı geldi. AKOM'dan yapılan açıklamada, "13 Temmuz Perşembe ve 14 Temmuz Cuma günü etkili olması beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek güneş çarpması, orman yangınları gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarıldı. Aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde başta yaşlılar, hamileler, çocuklar, astım ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan vatandaşların güneşli ortamda bulunmamaları sağlıkları açısından çok önem taşıyor." ifadelerine de yer verildi.

Haberin Devamı

SICAKTAN KORUNMAk İÇİN UYGULAYABİLECEĞİNİZ YÖNTEMLER

1.Risk grubundakiler 10.00-16.00 arası güneş altında yüksek sıcağa maruz kalmamalıdır.

2.Sıcak havalarda açık renkli, sentetik olmayan, ince yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

3.Güneş altında şapka, şemsiye ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

4.Sıcak havalarda su tüketimi artırılmalıdır.

5.Daha sık ılık duş alınmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmeli.

6.Yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

7.Hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde özellikle alkollü içecekler ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

8. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.

Haberin Devamı

9. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı. Her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli, soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Yazarlar