Geri Dön

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Keten tohumu keten bitkisinden elde edilir. Kete tohumu ve keten tohumu yağı çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıpta oldukça kullanılmıştır. Faydaları saymakla bitmeyen keten tohumu yüksek oranda lif, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içermektedir. Keten tohumu genellikle yoğurda karıştırılarak tüketilmektedir. Zayıflamaya yardımcı olur. Keten tohumunu hamilelerin tüketmesi sakıncalıdır. Keten tohumu faydaları nelerdir? diyorsanız “Keten tohumu nasıl kullanılır, ne işe yarar? içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Keten tohumu lif sağlıklı yağ ve antioksidanlar içermektedir. Kahvaltılık gevreklere, yoğurda ve samoothie ya da salatalara katılarak tüketilmektedir. İçerdiği lif oranı ile tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcı olur.

Keten tohumu 2 metre boylarında yetişen keten bitkisinden elde edilir. Çok eski zamanlardan bugüne kadar insanlık tarafından sağlık amaçlı olarak tüketilmiştir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı alternatif tıpta da kullanılmıştır. İçeriği bakımından vücudu daha dirençli ve sağlıklı bir duruma getirir. Bu sebeple uzun yıllardır keten tohumunun faydaları önemli olmuştur.

 Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu yüksek oranda lif içerir. İçerdiği lif ile tokluk hissi yaratır, kan şeker seviyesini kontrollü şekilde tutar bu nedenle diyet programları için oldukça uygundur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Yüksek lif oranı ile de sindirim sistemi hastalıklarına karşı çok yararlıdır, kabızlık gibi sorunları da çözer. Kabızlık sorunu yaşayanlar günde bir kaşık toz haline getirilmiş keten tohumu tüketebilirler. Keten tohumu bağırsak fonksiyonlarını çalıştırır.

Keten tohumu zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Genel sağlığı koruyucu etkisi vardır. İçerdiği E vitamini ile kemik sağlığını korur ve cildi sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Keten tohumu kanser ile savaşta da önemli bir yerdedir. Yapılan araştırmalar da etkili olduğu kanserler bulunmuştur. Fakat kesinleşmesi için daha çok bilimsel anlamda olan araştırmaya ihtiyaç vardır.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar

Keten tohumu E vitamini içerdiği için cilt hücrelerini yenileyici özelliği vardır. Yenilenen cilt hücreleri yaşlılığa bağlı olarak oluşan kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Keten tohumu yağı da ciltte oluşan sivilce ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Saçlarım dökülmesini de önler. Bunun için günde bir kaşık toz halinde keten tohumu tüketmeniz yeterli olacaktır.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde günlük bir kaşık keten tohumu tüketebilirler.  Keten tohumu yağı sivilce, rosacea ve egzama vakalarında iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirebilir. Bu yağın topikal uygulaması güneş yanıklarını etkili bir şekilde tedavi eder.

Düzenli tüketilen keten tohumu kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon gibi risklerin önüne geçer. Kötü kolesterol ve kan şekerini de düşürecektir.

 

 

Keten tohumu yüksek bir temel amino asit indeksine sahip olan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteinlerin günlük alımının çoğunu sağlayan zengin diyet proteinleri kaynağıdır. Keten tohumu, sadece balık yağı ile elde edilen, büyük bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi vücuttaki iltihapla savaşan en aktif ajandır. Enflamasyon, kalp hastalıklarının, astımın, alerjilerin, diyabetin ve hatta bazı kanserlerin önde gelen nedenidir. Keten tohumu da nefrit vakalarında böbrek iltihabı oranını azaltmak için tavsiye edilmiştir.

Keten tohumu % 100 glutensizdir ve bu nedenle gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişiler tarafından yenilebilir. Bununla birlikte, keten tohumu içeren her ürünün, glutensiz olarak otomatik olarak onaylanmadığını belirtmek önemlidir.

 

 

Keten tohumu içinde bulunan ligandlar, östrojenik özelliklerinden dolayı hormon replasman tedavisine alternatif olarak kullanılabilirler ve böylece menopozdaki kadınlarda menopoz ve artrit semptomlarını azaltırlar.

Adet kanaması olan kadınlarda, düzenli keten tohumu tüketiminin, döngü değişikliklerini ve yumurtalık disfonksiyonunda bir azalmayı önlediği görülmüştür.

Keten tohumu tüketimi “kuru göz” sendromunu ve ayrıca, omega-3 yağ asitleri gözdeki hasarlı sinirlerin neden olduğu bir göz hastalığı olan maküler dejenerasyon riskini azaltabilir.

 Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumunu çiğ olarak tüketmemekte fayda vardır. Çiğ ya da olgunlaşmamış keten tohumları toksin içerebilir. Pişireceğiniz yemeklere keten tohumu katmayın. Bunun yerine, keten tohumlarını aşağıdaki şekilde tüketebilirsiniz:

- Kahvaltılık gevreklere ekleyerek
- Yoğurta karıştırarak
- Smoothie ya da salatalara katarak

Keten Tohumunu Kimler Tüketmemelidir?

Aşağıda sıralanan tıbbi durumların bir ya da daha fazlasına sahip bireyler keten tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır:

- Kan sulandırıcı kullananlar (varfarin ya da aspirin)
- Steroid olmayan antienflamatuvar ilaç kullananlar
- Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar
- Hormona duyarlı meme ya da rahim kanseri olanlar
- Hamile ve emzirenler
- Keten tohumuna alerjisi olanlar

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenebilirsiniz. Çalışma hayatınızdaki konularda kendinizi feda edeceğiniz olaylar ön plana çıkabilir. Gelecekle ilgili projelerinizi tamamlamak isteyebilirsiniz. Bedeninizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Hassasiyet gösterdiğiniz konularda daha dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerden dolayı işlerinizde çok fazla fedakâr davranabilirsiniz. Gizli kalan konulardan dolayı düşmanlarınız olabilir. Akışta kalmaya çalışın. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. İlgilendiğiniz konularda cesaretli davranabilirsiniz. Bugün sosyal konularla ilgilenmek size iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek umutlarınız yönünde yeni projelere dâhil olmaya cesaret göstereceğiniz bir gündesiniz. Sosyal konular daha fazla ilgi odağınızda olabilir. Uğraştığınız işler de kabullenme içine girdiğinizde, alacağınız desteklerle daha hızlı ilerlediğinizi fark edebilirsiniz. Gün içinde yaşanabilecek kazalara karşı dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz.  Hedeflediğiniz yerlere ulaşmak için tamamlanma içinde olabilirsiniz. Üzerinde yoğunlaştığınız işleri bırakmak isteyebilirsiniz. Çalışma ortamızda yaşanacak kazalara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün akışa kendinizi bırakmak isteyebilirsiniz. Özgürleşme isteği içinde yeni projelere atılabilir. Alternatif konularda eğitim alabilirsiniz. İnandığınız düşüncelerinizi etrafınızdakilerle paylaşmak için kendinizi hevesli hissedeceğiniz zamanlar var. Yabacılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde ufak tefek kazalar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi yoran koşullar daha fazla gündeme gelebilir. Ortaklı para konularıyla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Parasal konulardaki sıkışmalar sizi sıkıntıya sokabilir. Bazı konularda kabullenme içine girebilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yenilenme içine girmek isteyebilirsiniz. Banka işlerinize daha fazla özenmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizdeki olaylarda kendinizi fedakâr hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar da sıkışma hissedebilir. Sonrasında kabullenme içine girebilirsiniz. Karşınızdakilerle uyum içinde olmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız anlaşmalarda dikkatli olmalısınız. Sosyal konulara yönleneceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda yaşanabilecek kazalara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Aldığınız sorumluluklarınız için fedakâr hissedebilirsiniz. Tamamlanması gereken işler için çalışma arkadaşlarınızla birlikte planlama yapabilirsiniz. İş hayatınızda gelene destekleri göz ardı etmemeye çalışın. Sosyal konulara zaman ayırın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yaratıcılığınızı uğraştığınız işlere kullanabilirsiniz. Kolektif veya sosyal konulara yönlenmek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcama yapabileceğiniz zamanlar var. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bugün tamamlanmasını istediğiniz konular gündeminizi etkileyecektir. Risk almak için acele etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evde yaşanabilecek kazalara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Ailenizdeki eski konular gündeme gelebilir. Kendinizi aile içindeki mevzulara karşı fedakâr yaklaşım içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. İç sesinizi dinlemeniz sizin için iyi olacaktır. Gün içinde güven aradığınız yerlere çekilebilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareket ve iletişimin yoğun olduğu bir gündesiniz. Gün içindeki ufak tefek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde yapacağınız ticari görüşmelere özenli davranmalısınız. Uğraştığınız işlerde tamamlanma söz konusu. Sosyal konular dikkatinizi dağıtabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Çözemediğiniz konularda kabullenme ihtiyacı doğabilir. Uğraştığınız konularda yeteneklerinizi kullanmak işlerinizi kolaylaştırabilir. Gün içinde başkalarından gelen destekleri iyi değerlendirebilirseniz, kendinize vakit ayırabilirsiniz. Gün içinde cesur davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet