Pozitif enerji nedir? Pozitif kalmanın yolları nelerdir?

Pozitif enerji, tüm insanlarda yaratıldığı andan itibaren vardır. Zaman içinde insanoğlu yaşamda kalma savaşı, hırs, ego, stres gibi birçok durumu deneyimledikçe var olan pozitif enerji yavaş yavaş kendini geri plana çekmeye başlar. Pozitif enerji geri plana geçtikçe negatif enerji dediğimiz olumsuz düşünceler önce zihni sonra auramızı sararak bedende negatif blokajlar oluştururlar. Bu şekilde devam ettikçe olaylara bakış açımız ve deneyimlerimiz pozitif olmayabilir. Halbuki yaratılıştan var olan mucize pozitif enerjiyi tekrar hayatımıza dahil edebiliriz.

Yaşam akışımızda negatifleşmemizde bir diğer etken ise günlük hayatımızda çevremizden aldığımız negatif etkilerdir. Zihnimiz çevresel olaylar ile bir bütünlük kurarak eterik bedenimizde negatif birikmelere sebep olabilir. Pozitif kalmanın ilk yolu negatif enerjilerden adım adım uzaklaşmaktır. Negatif enerjiler azaldıkça geriye daha dingin, dengede bir pozitif enerji kalacaktır.

Pozitif enerjide kalmanın yolları

● Evimizin, iş yerimizin, bulunduğumuz ortamların sık sık havasını yenilemek sıkışan negatif enerjiyi dağıtmaya katkı sağlar.

● Etrafımızda arındırıcı özelliği olan doğal taşlar bulundurmak frekansı ve mekân enerjisini temizler. Özellikle kristal kuvars ve selenit taşı bu anlamda pozitif katkı olacaktır.

● Negatif bir söylemde bulunduğumuzda ya da bir başkasının anlattığı negatif konuşmaları dinlediğimizde enerji alanımızın negatiften etkilenmemesi için, sağ elimizi, yüzümüz hizasından başlayarak yukarıdan aşağı doğru 3 kere indirerek “tüm negatif akışları iptal ediyorum” dediğimizde negatiflerle aramızda oluşan bağı kesmiş oluruz. Bu işlemi gece uyumadan önce de yapabiliriz.

● Evimizde biriken kullanmadığımız eşyalar ya da karışık çekmece ve dolaplar mekân enerjimizin düşmesine sebep olur. Kendimize daha pozitif bir alan oluşturmak için evimizi düzenlemek bolluğu da evimize davet edecektir.

● Negatif düşünceleri zihnimizden uzaklaştırmak, günümüzün geri kalanını pozitif geçirmek için önemlidir. Bunun için daha önce mutlu olduğumuz anları 1,5 dakika kadar imgelemek zihnin negatif halinden bizi korumaya katkı olur.

● Güne meditasyon ile başlamak, konuşan zihnimizi susturmanın etkili bir başka yoludur. Meditasyon sırasında bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz gevşeyerek denge haline gelir. Yaşamsal dengemizi yakaladıkça pozitif enerjimiz artacaktır.

● Enerji değişkendir. Anlık olarak negatif düşünce veya pozitif düşünce ile dolabiliriz. Burada önemli olan negatiften uzaklaşmak için yapmış olduğumuz teknikleri istikrarlı bir şekilde hayatımıza dahil etmemizdir.

● Ses titreşimi, enerji frekansını çok hızlı etkiler. Bu sebeple de pozitif müzikler dinlemek hem bizim hem de dinlediğimiz yerin enerjisini yükseltecektir. Aynı şekilde yüksek sesle olumlama da yapabiliriz.

● Şükür defteri oluşturmak bize bir başka pozitif akış sağlayan egzersizdir. Her gün en az 3 tane şükrettiğimiz konuyu yazarsak, kısa sürede şükredeceğimiz konular artacaktır.

● İnternet, cep telefonu, televizyon gibi elektronik cihazlardan her gün 20 dakika uzak kalmak enerji alanımızı denge ve pozitif hisle doldurur.

● Daha pozitif olmak için kendinize özel zamanlar yaratabilirsiniz. Tek başınıza hiçbir şey yapmadan durmak bile farklı bir deneyim oluşturacaktır. Çünkü daima bir şeylerle uğraşan zihnimiz boş kalınca şaşıracaktır. Hayat akıp giderken bazen durup sadece izlemek bile beden dengemiz için önemlidir.

● Gözlerimizi kapatıp kendimizi sahil kenarında yürüyüş yaparken imgelemek, güneşin üzerimize yaydığı ısıyı fark ederek ayaklarımızın deniz suyuna değdiğini imgelemek zihinde sıkışan negatif enerjinin dağılmasına destek olur. Zihin gerçek ile hayali ayırt edemediğinden tekrarlanan imgelemeleri gerçek gibi algılayarak çakralarımızın blokeden uzaklaşmasına yardımcı olur.

● Kendimiz için plan yapmak, farklı bir şehri görmek ya da bir yolculuğa çıkmak enerji bedenimizi besler. Çünkü yapılan plan tarihi yaklaştıkça heyecanımız artabilir, zihin kendisiyle meşgul oldukça potansiyelini olumlu yönde açığa çıkarmaya başlar.

● Bir başkasının yaşamı, davranışları hakkında yorum ve yargılama yapmaktan kaçınmamız pozitif enerjimiz için mühimdir. Şöyle düşünebilirsiniz, kendinizde var olan enerjiyi kendinizden alarak başkasına aktarıyorsunuz. Bir başkasının yaşam yolculuğuna müdahale etmek negatif blokaj oluşumunu hızlandırır. Çevremizde olan bitenleri yargılamadan bence/ben olsam gibi sahiplenmeler yapmadan tarafsızca dinleyebiliriz. Her sahiplenilerek kurulan cümle o konu hakkında karmik enerji yaratır. Belki de okuduklarınız arasında en çok dikkat gerektiren egzersiz budur. Söylemlerimiz ve davranışlarımızda objektif olmak ve bize ait olmayan durumlara enerjetik bedenimizi dahil etmemek için bilinçli bir şekilde gayret etmeliyiz.

● Yaşamımızda benzer olayları farklı kişiler aracılığı ile yaşıyor olabiliriz. Kişiler, günler değişiyordur fakat hissedilen duygular benzerdir. Bu, enerjetik kısır döngü dediğimiz evrenin bizimle mesajlaşma halidir. Bir durum karşısında almamız gereken mesajı ve hayat dersini fark edersek aynı konu üzerine yeni bir imtihanla karşılaşma durumumuz azalır. Farkındalık, kişisel gelişimin temelidir. Fark ettiğiniz an etrafın bulanıklığı dağılır ve netleşirsiniz. Sanki etrafınızı saran koruma kalkanı varmış gibi kendinizi rahat hissedersiniz. İkiden fazla kez karşılaştığınız benzer durumlarda “burada öğrenmem gereken hayat dersim nedir?” diye sorabilirsiniz. Yine bu egzersizi kısır döngü oluşmadan ilk defa deneyimlediğiniz bir durumda da kullanabilirsiniz. Cevabı bulursanız artık bu konudaki mesajı aldım, kabul ettim ve bu enerjiyi kapattım demek kısır döngüyü kesmenize destek olacaktır. Cevabı bulamamışsanız eğer, şu an fark etmediğim hayat mesajımı fark etmeyi seçiyorum ve bu enerjiyi kapattım diyerek kısır döngü enerjisini kesmeye niyet edebilirsiniz.

● Pozitif olmak her durumda gülmek, neşeli olmak demek değildir. Ya da pozitif olan kişilerin yaşamlarında negatif hiçbir durum olmuyor demek de doğru değildir. Pozitif olmak her durum ve olayda kendimize zaman tanıyarak, o olayın içinde minimum bir tane pozitif bulmak için gayret etmektir. Yaşam içinde birçok negatifle karşılaşabiliriz böyle durumlarda kendimize zaman tanıyarak negatife değil de şimdi nasıl çözümleyebilirim? Neler yapabilirim? diye sorup, yaşam enerjimize sahip çıkıp, gelecek güzel günlere odaklanmaya niyet etmeliyiz. Yaşam bir yolculuk ve bu yolculukta iniş çıkışlar muhakkak olacak. Amacım bu iniş çıkışlara odaklanıp varma noktasına geldiğinizde yolculuk bitti ve ben birçok güzelliği fark edemedim dememeniz. Yolculuğunuz sırasında etrafta olan güzellikler ve kendinizde var olan mucizeyi keşfederek, hayatın tadını çıkararak ilerlemeniz.

Yaşamınızın şölen tadında negatiften uzak geçmesini dilerim.
Sevgi Ötesi Enerji ve Sarkaç Kitaplarının Yazarı Sevgi KELEŞ

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet