Geri Dön

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Faydaları saymakla bitmeyen incirin kuru ve yaş hali de insan sağlığı açısından yararlıdır. Pek çok hatalığa iyi gelen incir içerisinde yüksek oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve B vitaminlerini bulunur. Kalp damar hastalıklarına iyi gelen kuru incir diyabet, tansiyon ve cilde iyi gelir. Ancak kuru incirin tüketimine dikkat edilmelidir. Aşırı tüketiminin zararları olabilir. Kuru İncirin faydaları ve zararları nelerdir? diyorsanız “Kuru incir ne işe yarar?” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Vitamin ve mineral açısından zengin bir meyve olan incirin faydaları oldukça çoktur. Antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve lifler açısından zengin bir besindir. Şifa kaynağı olan kuru incir pek çok hastalığa iyi gelir.

Kuru incir birçok yerde kullanılan bir besindir. Eski dönemlerden beri mutfaklardan hiç eksik olmamaktadır. Kuru incir hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Sağlığa olan yararları azımsanmayacak kadar çoktur.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Sindirim ve kabızlık rahatsızlıklarına iyi etki eder

Kabızlık çoğu insanın ortak problemidir. Tuvalete çıkamamak birçok insanın hayatını zehir eden, sıkıntı yaşatan bir durumdur. Kabızlık durumun ise kişilere lifli besinler yemeleri tavsiye edilmektedir. Lifli besinler tüketilmediği takdirde kişilerin kabızlık problemleri meydana gelmektedir. Lif açısından çok zengin olan kuru incirse bir kişinin bu sıkıntılardan kurtulması için birebirdir.

Diyabet hastalarına iyi gelir

Bazı kişiler gıdalardan alınan şekerlerin emilimi ve sindirimi epeyce güç olmaktadır. Bu sorunun engellenebilmesi kuru incirle mümkündür. Çünkü kuru indir içeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Hem diyabet riski olanların hem de diyabet hastası olanların dengeli bir şekilde kuru incir yemeleri tavsiye edilmektedir.

Tansiyon hastalarına iyi gelir

Kuru incir, oldukça potasyum kaynağıdır. İncir içerisinde bulunan potasyum ise kan basıncını ve tansiyon dengeleyen bir maddedir. Potasyum açısından zengin olan incirse bu sıkıntıların önüne geçebilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan bireylere kuru incir yemeleri sık sık önerilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarına olumlu etki eder

Kuru incir yaşa bağlı olarak meydana gelen kalp ve damar rahatsızlıklarının baş düşmanıdır. İçeriğindeki potasyum maddesi sayesinde yüksek tansiyon dengelenmektedir. Ve yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlıklarını engeller.

Cilde iyi gelir

Yaşı ilerlemesine rağmen genç ve dinç görünmek isteyen bireyler kesinlikle kuru incir yemelidir. Kuru incirin cildi koruyarak besleme niteliği vardır.

Alzheimer riskini azaltmada etkilidir

İncirle ilgili yapılan araştırmalarda yaşlı bireylerin inflamatuar sikotinlerini azalttığı anlaşılmıştır. Bu da Alzheimer olma tehlikesini azalmada hayli etkilidir.

Bronşit ve astıma iyi gelir

İncir ağacının yapraklarının tadı acı olsa da yapraklarındaki natürel kimyasallar çay olarak içildiğinde bronşit gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir.

Kuru İncirin Zararları Nelerdir?

 İncir sağlık açısından çok faydalı bir meyve olsa da birkaç tane de zararı bulunmaktadır.

- İncirin şeker bakımından yüksek nitelikte olduğu geliyor ve bu da şeker hastaları için risklidir. Diyabet sorunu olan kişilerin az ve bilinçli incir tüketmeleri halinde hiçbir zararı olmayacaktır. Ancak aşırıya kaçılırsa eğer şeker yükselmesine neden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

- Lifli ürünlere alerjisi olan kişilerin incir tüketiminden uzak durmaları gerekir. Nedeni ise incirin yüksek oranda lifli bir meyve olmasıdır. 

- İncir çok hassas vücut yapısına sahip kişilerde alerjiye neden olabilir. İncir tüketiminden önce alerji testi yaptırılmasında fayda olacaktır.

- Fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir.

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir Kuru İncir Ne İşe Yarar

 

Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Kuru incirin lif oranı çok yüksektir ve bu sayede kabızlığı önleyebilir. Bir fincan kuru incir, önerilen günlük kalsiyum alımının yaklaşık dörtte birini sağlar. Böylece kemik sağlığını destekleyerek kemik kaybına ve osteoporoza karşı koruma sağlayabilir. İçerdiği yüksek oranda lif uzun süre tok kalmayı sağlayabilir. Bu sayede yiyecek tüketimini azaltmaya yardımcı olur ve kilo vermeyi destekler. Ancak ölçülü tüketmek gerekir. Cilt sağlığını destekleyen ve saçınızı güçlendiren antioksidanlar ve diğer mikro besinlerle yüklüdür.

Kuru İncir Suyu Nasıl Yapılır?

 Kuru incir suyunun en az kuru incir kadar sağlığa faydaları vardır. Kuru incir suyu yapılışı şu şekildedir;

 Yarım litre klorsuz su kaynatıldıktan sonra içerisine 8-9 adet kuru incir ilave edilir. 7 dakika boyunca ağzı kapalı biçimde kaynatıldıktan sonra ocak kapatılarak ılımaya bırakılır. Kaynamış olan incirli su ılıdıktan sonra süzülür. Karışım süzdükten sonra da 2-3 parçaya bölünür. Bu karışım öğünlerden 10-15 dakika önce aç karna içilir.

Kuru İncir Suyu Neye İyi Gelir?

Kuru incir karışımı pek çok konuya yararlıdır. Doğru uygulandığı ve hazırlandığı zaman çok etkili olmaktadır. Kuru incir karışımının yararlarından bazıları ise şu şekildedir;

- Kansızlığa iyi gelir.
- Kemikleri kuvvetlendirir.
- Kilo vermeye destek olur.
- Cinsel isteği artırır.
- Hamile kalmayı kolaylaştırır.
- Antioksidan özelliğine sahiptir.
- Hipertansiyonu engeller.
- Diyabeti kontrol altında tutar.
- Kabızlığı engeller.
- Yüksek kolesterolü engeller.
- Boğaz ağrısını rahatlatmakta.
- Bronşit tedavisinde etkilidir.
- Alzheimer semptomlarını azaltmaya destek olur.
- Kalsiyum kaybını engeller.
- İleri yaşlarda görme kaybına sebep olan maküler dejenerasyonu engeller.
- Cilt ve saç sağlığı için iyidir.
- Bağırsak problemlerine iyi gelir.
- Ateş, kulak ağrısı, karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Eve ya da ailenize ait konular gündeminizi etkileyebilir. Evinizde yenilikler yapmak için para ayırabilirsiniz. Geçmişten kaynaklanan konuların gündeme gelebileceği zamanlar da var. Kendi iç sesinize daha çok yönelebilirsiniz. Çözmek istediğiniz konuların tamamlanması için uygun imkânlar bulabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Genel anlamda sakin bir gün geçirebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz durumlar olabilir. Bugün zihinsel açıdan heyecan duyabileceğiniz olaylar yaşanabilir. Kardeşlerinizle iletişim halinde olacağınız durumlar söz konusu. Sonuca ulaştırmak istediğiniz konuları zihinsel olarak çözme çabası içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün cüzdanınıza ait konular ön plana çıkıyor. Harcamalarınızı sorgulayıp, bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Finansal kaynaklarınızı daha iyi değerlendirmenin yollarını aramaya bakın. İş hayatınızla ilgili konularda başkalarından destek alacağınız imkânlar da doğabilir. Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek için yeniliklere gidebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda değişikliklere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Yeni başlangıçlar için yeni niyetler ortaya koyabileceğiniz zamanlar var. Genel olarak hareketli bir gün geçirebilirsiniz, akışta kalmaya özen gösterin. Sağlığınızla da yakından ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün aileniz ile ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için farklı alanlarla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili içsel süreçler yaşıyor olabilirsiniz. Aile büyüklerinden beklentileriniz yüksek olabilir. Zihinsel yoğunluk hissedeceğiniz zamanlar var.  Elinizde olmayan nedenlerden dolayı olaylara karşı sorgulayıcı davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz için düşünüp, zaman ayırmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Arkadaşlarınızdan gelen sürprizler olabilir. Hayatınıza yenilik katmak isteyeceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenmek size keyif verecek. İş hayatınızda başkalarından destek alacağınız imkânları kullanmaya bakın. Üzerinde çalıştığınız işler netleşmek üzere.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konulara yönelebilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarla ilgili yeni düzenlemelere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Hedeflerinizi sorgulayacağınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak sakin geçen bugün eksik kalan işlerinizi toparlama fırsatınız olabilir. Gün içinde beklenmedik sürprizler de gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak değişik konularla ilgilenebilirsiniz. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmak için imkânlar doğabilir. Kendinizi geliştirmek için uygun bir gündesiniz. Bitirmek istediğiniz işlerinize yoğunlaşmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı para durumlarıyla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde sonuçlanmasını beklediğiniz işleriniz hemen ilerlemeyebilir, sakin olmakta fayda var. Ufak tefek banka işleriyle ilgilenebilirsiniz. Yatırımlarınız ve finansal konularınız hakkında yeni kararlar alacağınız zamanlar olabilir. Aynı zamanda sizi bağlayan duygusal durumlar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uyum ve denge arayışı içinde olduğunuz sakin bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Hayatınıza yenilik katmak için imkânlar söz konusu. Anlaşma imzalamak için doğru bir gün olmayabilir, beklemede kalmakta fayda var. İşlerinizi toparlayacağınız, sakin zamanları değerlendirin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklar ön planda olabilir.  Üretkenliğinizle ilgili değişikliklere gidebilir, yeni kararlar alabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir. İş hayatınızda birlikte çalıştığınız kişiler sizi fazlasıyla meşgul edebilirler, olaylara karşı sakin yaklaşmakta fayda var. Bugün daha iyi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz yaratıcı imkânlar var. Yaratıcılığınızı kullanarak hayatınızda bazı konuları değiştirmek isteyebilirsiniz. Gün içinde küçük sürprizler gerçekleşebilir. Zihninizi fazla kurcalayan konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Genel olarak sakin zamanlar geçireceğiniz bugünde akışta kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber