Geri Dön

Neden Nijerya'lı oldum?

Neden Nijerya'lı oldum?

Neden Nijerya'lı oldum?

       BİR aydır hiçbirinin telefonuna çıkmıyordum.
       Derya Bey'in sekreteri Sevgim telefon kulağına yapışık geziyordu, ama ben ortada yoktum.
       Gazete pazartesi toplantılarını Şırnak, Mardin, Nusaybin, Beytüşşebap, Cudi dağları gibi yerlerde yaptığından beri ortadan kaybolmuştum.
       Eğer telefonda yakalanabilirsem hayır deme şansım yoktu. Çünkü ilk toplantıya beni davet eden sevgili Genel Yayın Yönetmenimiz Derya Sazak'ı - ki gazete içinde bana haksız yere yağcı diyorlarsa da ben Genel Yayın Yönetmeni'me daima sayın ve değerli de derim - "Derya Bey elbette ki gelmek isterdim, ama o tarihlerde doğum yapıcam" demiş atlatmıştım. Gerçi bana ne cevap verdi bilmiyorum. Çünkü "Sancılarım sıklaştı. Kapatmak zorundayım" deyip, bişey söylemesine fırsat vermeden kapatmıştım telefonu.
       Birkaç kez yazı işleri müdürleri Celal ve Tahir beyler vasıtasıyla bana ulaşmayı denediyse de telesekreter numarası yapıp onları atlattım. Hatta Tahir bey telesekreter numarasını o kadar yedi ki, iki kere not bıraktı.
       Ama sonunda beni en zayıf noktamdan vurdular. Bir kadın sesi "Gani Bey lütfen hatta kalın Naomi Hanım'ı bağlıyorum" deyince el fenerine kilitlenen balık gibi telefona kilitlendim.
       "Nerdesin lan dingil? Derya Bey seni arıyor. Bir yerlere gönderecekmiş."
       "Naomi?!.."
       "Ne Naomi'si salak. Sigaradan çatlamış bu sesin Naomi'yle ne alakası var? "Tahir ben. Hatta kal. Sakın telefonu kapatayım deme."
       "Naomi?!.."
       "Hay Allahım kafayı yemiş bu ya? Konuşun Derya Bey."
       "Naomi?!.."
       "Hayır Gani benim Derya? Önümüzdeki hafta işlerini ayarla Fransa'ya maç izlemeye gidiyorsun. Temmuz ayındaki finalleri de yazdıracaz sana."
       "Peki Naomi. Pardon Derya Bey..."
       * * *
       Aslında yakalandıktan sonra Şırnak'ı tercih ederdim etmesine ya, ağzımızdan bir kere gideriz çıktı düştük yollara. Fransa izlenimlerimi yarınki Peynir Gemisi köşemde anlatacağım zaten bu yüzden uçaktan iner inmez Nijerya - Bulgaristan maçının derdine düştüm.
       Aslında benim için zor bir maç. Bir yanda komşi var bir yanda akrabalar.
       Naomi yengeniz eğer Bulgaristan'ı tuttuğumu duyarsa beni çiğ çiğ yer bu arada.
       Gerçi "Somali nereee, Nijerya nere" diyenleriniz çıkabilir, ama Yaşar Nuri Hoca'ya sordum "Bir mahsuru yoktur" dedi. Üstelik Fenerbahçe'nin iki oyuncusu Nijerya'da oynuyor. Bu yüzden Nijeryalı olmaya karar verdim.
       * * *
       Nijeryalı ve Bulgar seyircilerle birlikte Park des Princes Stadı'na geldim gelmesine ya biletim yok. Sipa'dan İbrahim de telefonda, "Karaborsadan bilet alma sahte çıkarsa başın derde girer" diye korkutuyor. Lan oğlum Allahın Arabı ile Karl Marks'ın Bulgarını görücez diye sahte bilet basıcak halim yok ya?! Yakalanırsam "Satın aldım" diyicem.
       Ama gene de parayı verirken zenciyi İngilizce olarak korkutmayı denemedim değil. İşaret parmağımı sallayarak "If is it sahte. Please open the door". (Cümlenin ikinci kısmını İngilizce derslerinden hatırladım. Uysa da söyledim uymasa da.)
       * * *
       Maçı az sayıda Bulgar ve Nijeryalı seyirci izliyordu. Çünkü tribünlerin büyük bir kısmını Türkler doldurmuştu. Abartmıyorum tribünlerde en az 20 adet Türk Bayrağı saydım. Bulgar tribününe oturmuş bir iki şaşkının dışında stadın tamamı Nijerya'yı destekliyordu. Hatta çok büyük bir Türk Bayrağı da Nijeryalıların oturduğu kapalı tribünün üzerine asılmıştı.
       Zaten Okocha'ya yapılan tezahürattan da maçtakilerin çoğunun Türk ve Fenerbahçeli olduğu anlaşılıyordu. Ben de Fenerliyim ya. Övünecek başka bişeyim olmadığı için Uche ve Okocha topu kaptıkça solumda oturan Nijerya taraftarlarını, Kostadinov kapınca da sağımda oturan Bulgar'ı dürtüyorum.
       "My futbol team is Fenerbahçe. He he he".
       Bir tanesi dayanamadı sonunda, "Are you Ali Şen?" dedi. Sustum...
       * * *
       Maç bana göre zevksiz geçti. Nijeryalılar oynar gibi yapıp duruyorlar aslında (Fenerbahçe gibi). Bulgarlar da takır takır pas yapıyorlar, ama ortada seyre değer bişey yok (Beşiktaş gibi).
       Nijeryalılar'ın arada bir yaptıkları parlak hareketler de saatlerce süren bir ön sevişmeye benziyor. Sonuç sıfır. Allahtan Ikpeba golü attı, biz de rahatladık. Yanımda oturan Bulgar seyirciye ayıp olmasın diye, "Fincanı taştan oyarlar" türküsünü yanık yanık söylemedim.
       * * *
       Maçtan çıktım. Champs - Elysees'ye attım kapağı. Eğer Naomi buradaysa mutlaka bir kere bu caddeden geçer diye düşündüm. Çünkü Paris'te birini arıyorsan otur Champ Elysee'ye mutlaka görürsün.
       Yirmi çay içtim hala ortada yok. Saat gecenin üçü. Garson geldi, "Fermee" dedi.
       "Yok, ferme diil Fener dedim" süpürgeyle yerdeki tozları üstüme atan St. Germain'li garsona. Ama artık gitmenin zamanıdır.
       Bu gece oynanacak İran - Amerika maçı için Lyon'a geçiyorum. Bakalım Amerika ile İran arasında savaş çıkarmayı başarabilicem mi?

       Kayıınçolar (Naomi yengenizin kardeşleri) her gördükleri yerde benimle resim çektirmeyi ihmal etmediler. İşte Nijeryalı kayınçolarla bir Paris hatırası.


Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde eşinizle birlikte hızlı bir iletişim içine girebilirsiniz. Yoğun bir gündeminiz olabilir. Tepkilerinizi kontrol etmelisiniz. İkili ilişkilerinizde denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Ticari görüşmeler yapabilirsiniz. Anlaşmalarda dikkatli olmanız gerekebilir. Akşam saatlerinde daha eğlenceli programlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki gündeminiz yoğun olabilir. İletişimin kendiliğinden aktığı bir gündesiniz. Gün içinde yapacağınız programlar sizi rahatlatacaktır. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Beraber çalıştığınız kişilerden yardım alabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız uğraşlarla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yoğun bir haberleşme içinde olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönelmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha kolay riskler alabilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla sohbet etmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili haberler alabilirsiniz. Ev hayatınızda hareketli bir gündem sizi bekliyor. Eskiden kalma konularla ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eğitim konusunda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Sabah saatlerinde yazışma ve konuşmalar sizi fazlasıyla meşgul edebilir. Hazırlayacağınız sözleşmelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde ikili ilişkilerinizle ilgilenme fırsatı bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde görüşmeler de yoğunluk olabilir. Ticari konularla ilgili anlaşmalar gündeme gelebilir. İş hayatınızda alacağınız destekler nedeniyle hafiflemiş hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Kişisel niyetlerinizi rahatça ortaya koyabilirsiniz. İletişimden kaynaklı aksaklıklara dikkat edin. Ticari konular gündeme gelebilir. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konulara yönelmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde sevdiklerinizle planlar yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı iletişim problemleriyle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Alınan kararlarda dikkatli olmakta fayda var. Gizli düşmanlar olabilir. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Kendi iç dünyanıza yöneleceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde rahatlatıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili görüşmeler içinde olabilirsiniz. Sabah saatlerinde hızlı ve kendiliğinden akan iletişim söz konusu. İş hayatınızda alacağınız destekler sizin daha rahat ilerlemenize neden olacaktır. Mesleki gruplar ön plana çıkabilir. Akşam saatlerinde aşk ilişkilerinizle ilgilenebilirsiniz. Keyif alacağınız ortamlarda olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sabah saatlerinde yoğun bir gündeminiz olabilir. İletişimin hızlı aktığı zamanlar var. Gün içinde hedeflerinize ulaşmak için uygun koşullar oluşacak. Sağlam temeller atmak isteyeceksiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla plan yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde görüşmelerin yoğun olduğu zamanlar olabilir. Ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar var. Keşfetmek ve anlamlandırmak için yolculuklar planlayabilirsiniz. Gün içinde etrafınızdaki kişilerle düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. Akşama doğru keyifli konular söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan koşullar oluşabilir. Sabah saatlerinde hızlı akan iletişimden kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. Sakin kalmaya özen gösterin. Parasal konularda yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir. Akşam saatlerinde aşk hayatınız canlanabilir. Yeni ortamlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber