Günümüzde cilt sorunları neden artış gösteriyor?

Günümüzde yaşanan cilt sorunları nelerdir ve neden artış gösteriyorlar?

Günümüzün insanı, teknolojinin olumlu kaynaklarından yararlanırken, kendinden, öz güveninden ve bedeninden götürdüklerini maalesef hiç farkında değil!

Bu olumsuzluklar nelerdir?

- Kapalı ortamda çalışmak

- Suni hava solumak

- Tüm gün bilgisayar karşısında olmak ve cep telefonu gibi radyasyon saçan cihazlarla meşgul olmak.

- Düzensiz, sağlıksız beslenme, özellikle katkı gıdalar ve rafineri şekerli tatlılar tüketmek.

- Hareketsizlik yani bedenini çalıştırmamak

- Cilt temizliğinin ihmal edilmesi

- Yanlış kozmetik ve kimyasal içerikli ürün kullanmak.

- Dış etkenlerden de olumsuz bir şekilde etkileniyoruz. Hava kirliliği, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak gibi etkenler hem cilt problemlerin çoğalmasına hem de vücut sağlığımızı olumsuz etkileyen problemler yaratmaktadır. Cilt problemlerinin nedeni olarak sıralayabiliriz.

Günümüzde artış gösteren cilt sorunları nelerdir?

Özellikle son yıllarda cilt problemleri çoğaldı. Örneğin, sivilce, akne, hassas kılcal damarlı cilt yapıları, güneş lekeleri, sivilce izleri, skarlar ve çok erken yaşlanan cilt sorunları ile karşılaşıyoruz.

İlk sıralamada gençlerin kabusu olan ve çok büyük oranda artış gösteren sivilce - akne

Sivilcenin normal seyri

Gençlikte görünen sivilce, akne sebebi,kişilerin çocukluktan gençliğe geçiş döneminde yaşadıkları değişimlerdir. Fiziksel olgunluğu sağlayan hormonlar, yağ bezlerinde daha çok yağ üretimine neden olur. Bu fazla yağlar deri yüzeyine geçişi sağlayan kanallarda yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Sivilce ve aknenin temel nedeni tıkanmaktır.

Sivilce ve akne nasıl gelişir?

Ciltte gözenekler tıkanma sebebiyle nefes alamaz ve dış etkenlerden ayrıca makyaj artıklarından yani toz, kirden siyahlaşır. Cildimizde gördüğümüz siyah noktalar, komedonlar oluşur ve bu komedonlar aknedir.

Sivilcenin akneye dönüşümü

Bakteriler tıkanmış yağ bezlerinin üzerinden, kanalların içine sızarak tıkanmış olan yağ bezinde iltihaba yol açar ve sivilce, akneye dönüşür. Gençlerin de yaşadığı tipik gençlik sivilce- akne sebebi budur.

Sivilce - aknenin artış göstermesinin sebebi?

Günümüzde gençleri maalesef düzensiz, sağlıksız besleniyor ve katkı maddeli hormonlu gıdalar tüketiyorlar. Hareketsizlikten dolayı vücutlarında stres yaratıyor ve son derece teknolojiye bağımlı yaşıyorlar. Bu bağımlılıklar da cilt problemlerini beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra cilt temizliğinin ihmal edilmesi, yanlış kozmetik kullanımı ve kimyasal içerikli ürün kullanımı. Sivilce, aknenin artış göstermesinin sebepleri olarak sıralayabiliriz.

Devamı bir sonraki yazımda!

Sağlıklı güzellik dolu günler dileği ile

Int. Dipl. Kozmetisyen

Nesrin Sürer

www.enesbioestetikcenter.com