ÇENE VE ELMACIK DOLGUSU

Kişiye özel bir tedavi olup hasta ile doktorun ortak fikrine göre, yapılacak işlemin cinsi, kalıcılığı, kullanılacak madde miktarı ve yapılacak bölgeler belirlenir.

Genellikle kadınların yüzleri incelendiğinde elmacık kemiğinin belirgin olması güzellik kritelerinden sayılmaktadır. Belirgin elmacık kemiği ve öne çıkık olması daha genç daha gergin bir cilt ifadesi sağlar. Elmacık kemiği bölgesindeki çöküklükler yüzün daha üzgün ve yorgun gözükmesine neden olur.

Elmacık kemiklerine genelde iki sebeple müdahele yapmaktayız. Birinci sebep yaşla beraber yüz dokuları aşağı iner, düzleşme olur. Ya da genetik olarak elmacık kemiği gelişmemiştir.

Elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde uyguladığımız yöntemler;

1-Geçici dolgu maddeleri; Uygulanması en kolay ve pratik bir yöntem olduğu için elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde çok tercih edilir. Kullanılan dolgu maddesine göre kalıcılığı 6-18 ay arasında değişmektedir. Uygulama süresi 15 dk dır. Aynı gün iş hayatına dönüş yapılabilir.

2- Kalıcı dolgu maddeleri: Riskli bir işlem olduğu için kalıcı dolgu maddelerini pek tercih etmemekteyiz.

3- Yağ enjeksiyonu: Hastane ortamında yapılan bir işlemdir. Vücudun herhangi bir bölgesinden alınan yağ santrifuj edilerek elmacık bölgesine enjekte edilir.

4- İmplant: Elmacık kemiklerinde düzleşme olan kişilerde tercih edilir. Genel anestezi altında elmacık kemiği şeklinde özel tasarlanmış bir implant buraya yerleştirlir.

5- Orta yüz germe ve askılama: Yaşlanmaya ve yüz sarkmasına bağlı deformitelerde tercih edilen bir yöntemdir. Sarkan cilt dokusu yukarı askılanırken elmacık kemik de belirginleştirilmiş olur

Çene Estetiği

Çene yüzün genel yapısını belirleyen önemli yapılardan birisidir. Genetik sebepler veya sonradan gelişen sebeplerden estetik görüntüsünü kaybetmiş olabilir. Trafik kazası, travma ve doğumsal nedenler çenede şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Çene estetiği; genellikle çenenin uzatılması, büyütülmesi, küçültülmesi, geriye alınması şeklinde birçok işlemi içine almaktadır. Bu ameliyatlar duruma göre üst çeneye veya alt çeneye yapılmaktadır.

Çene aynı zamanda alın bölgesi, burun ve dudaklarla uyum içerisinde, açısal olarak dengeli olmalıdır.

Çene Estetiğinde uyguladığımız yöntemler;

-Yağ enjeksiyonu: Kişinin karın, bel bölgesinden alınan yağın santrifuj edilerek çene bölgesine verilmesi

-Dolgu Enjeksiyonu: Kolajen, haylüronik asit, aqualine gibi birçok madde çeneye enjekte edilerek çene dolgun hale gelebilir.

-Kıkırdak, kemik yerleştirilmesi

-Çene ucu silikon-protez: Lokal anestezi veya genel anestezi altında çeneyi uzatmak veya büyütmek için özel yapım materyallerin çeneye yerleştirilmesi

- Çene kemiklerinin öne veya geriye doğru yer değiştirilmesi ve ilerletilmesi

Op. Dr. Eser AYDOGDU
www.eseraydogdu.com.tr
instagram : /eseraydogdu