Göğüs Estetiği ve Psikolojisi

Göğüs Estetiği ve Psikolojisi

Meme estetiği ile ilgili en çok meme dikleştirme, meme küçültme, dikleştirmeli silikon ameliyatı, silikon ile meme büyütme, yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ve dolgu ile meme büyütme ameliyatları yapmaktayım. En çok ise başvuru sebebi silikon ile göğüs büyütme ameliyatı.

Göğüs büyütme ameliyatı en sık yaptığımız ameliyatlardandır. Kullanılan protezin markası ve kalitesi çok önemlidir. Fiyatı zaten en önemli etkileyen faktör silikonun kalitesidir. Silikon ameliyatı sonrası her hasta hamile kalabilir, emzirebilir, bir problem yaşamaz. Ameliyat öncesinde kontrol amaçlı meme ultrasonu istiyorum. Yine ameliyat öncesinde çizimler ve sizer dediğimiz örnek silikonlarla ölçümler alıyoruz. Konulacak silikonun ölçüsüne ise bu ölçümler sonrasında ben, hastam ve hastamın vücut ölçüsünün izin verdiği büyüklükte silikonlar koyuyoruz. Özellikle Türkiye’de kadınlar yuvarlak silikon tercih etmektedir. Ama damla silikon da sıklıkla yaptığımız protez çeşitlerindendir.

Göğüs estetiği teknikleri, ameliyat öncesi ve sonrası resimler, silikon markaları hemen hemen artık kolaylıkla ulaşacağımız bilgiler arasında yer almaktadır. En iyisi kas altı mı kas üstü mü, yoksa meme ucundan veya meme altından koymak mı en doğrusu, meme küçültmede iz nasıl olur, ne zaman spora başlayabilirim? Bunları hem internetten, benim websitemden, instagram sayfamdan öğrenmek mümkün hem de doktorunuzla yaptığınız ön görüşmede bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ama göğüs estetiği için başvurmuş bir kişinin psikolojisi ile ilgisi bilgiye rastlamak neredeyse imkansızdır. Bu konuda kadınları daha iyi anlayabilmek için psikoloji ile ilgili eğitimler aldım. Ben de bir kadın ve estetik cerrah olmama rağmen, empati yapabilmek için her kadının beklentisinin farklı olduğu için bunu çözmek benim açımdan önemliydi.

İlk başlarda Türk kadınlarına göğüs büyütme ameliyatı yaptığım için sadece onları değerlendirebildim. Onların psikolojisini neden göğüs estetiği ameliyatı istediklerini istatiksel olarak inceledim. Sonra Avrupa’da yaşayan Türk kadınları estetik ameliyat olmak için gelmeye başladı. Onları da yakından gözlemledim. Sonra onlarla beraber diğer milletlerden arkadaşları geldi. Alman, İsviçreli, Hollandalı… Sonra Türkiye'de estetik cerrahi’nin popüler olmasıyla, sağlık turizminin artmasıyla Kıbrıs’lı kadınlara, Azerbaycan’lı kadınlara göğüs estetiği yaptım. Ve Türkiye’nin Ortadoğu’da sağlık turizmine açılmasıyla beraber Fas’lı kadınları, Dubai’li, Mısır’lı, Katar’lı, Suudi Arabistan’lı kadınları ameliyat ettim. Sonra internet sayesinde dünyanın her yerinden kadınları ameliyat ettim.

Avusturalya’dan 24 saat uçup göğüs estetiği için gelen hastalarım oldu. Sonunda gördüm ki kadın her yerde aynıydı. Milleti, ülkesi, eğitimi, dini hiç farketmiyordu, birbirine benzer ruh halleriyle göğüs estetiği olmak istiyorlardı. Kadın için göğüs önemliydi. Vücudunda farklı bir yere sahipti. Zihninde farklı yere sahipti. Yüzyıllar ötesinden gelen bir duyguydu, bir iç güdüydü. Göğsün kadınlığın simgesi olduğu bilinçaltına kaydedilmişti. Hem aynaya baktığında kendini beğenmeliydi, hem de hayatındaki insan onu beğenmeliydi, hem de kadın arkadaşları beğenmeliydi. Dünyanın neresine gitseniz bu böyleydi.

Tabi herşey de olduğu gibi güzellik kavramı da görecelidir... Bazılarımız için küçük göğüsler en güzelken, bazılarımız için çoook büyük göğüsler çok güzeldir. Kimi damla şeklinde göğsü çok güzel bulurken, kimi de yuvarlak göğüsler istiyordu. Bazı kadınlar doğal göğüsler isterken bazı kadınlar da iddialı göğüsler istiyordu. Her zaman olduğu gibi biz estetik cerrahlara yine önemli bir görev düşüyordu; dinlemek… Herkesin farklı bir hikayesi var, dinlemek lazım…

Op:Dr. Eser Aydoğdu