Ülkesini seven bir gencin zorbalığa karşı verdiği savaşı fantastik bir macerayla anlatan 'Kaptan Amerika' espirili, bol aksiyonlu, ünlü oyuncuların öne çıktığı bir Hollywood yapımı...

Ülkesini seven bir gencin zorbalığa karşı verdiği savaşı fantastik bir macerayla anlatan 'Kaptan Amerika' espirili, bol aksiyonlu, ünlü oyuncuların öne çıktığı bir Hollywood yapımı...

'Asker olmak için silah ve akıl yeterli değildir. Kalbin yoksa asla asker olamazsın'

Captain America: The First Avenger


Askere gitmek için yanıp tutuşan Steve Rogers(Chris Evans) beşinci denemesinde de başarısız olur. Çünkü asker olmak için gerekli fiziksel özelliklere sahip değildir.(Hem boyu kısa hem de aşırı derecede zayıftır.) Umudunu kaybettiği bir anda karşısına Dr. Abraham Erskine(Stanley Tucci) çıkar. Dr. Erskine kişiliğine ve azmine hayran kaldığı Rogers'a asker olması için bir şans verir.
Bir dizi testten geçen Rogers çok gizli bir deneyde kobay olmayı kabul eder. Deneyin amacı çok güçlü askerlerden oluşan bir ordu kurarak İkinci Dünya Savaşın'da Almanları yenmektir. Rogers'a Dr. Erskine'nin geliştirdiği bir serum verilir. Bir anda sıska Rogers gider ve yerine tüm vücudundan kaslar fışkıran yenilmez 'Kaptan Amerika' gelir. İlk görevi de liderliğini Red Skull'ın (Hugo Weaving) yaptığı Hydra birliğiyle savaşmaktır.

Ülkesini seven gençlere adanmış


Etrafınızda askerden kaçmak için türlü türlü numaralar çevirenleri ya görmüş ya da duymuşsunuzdur. Kimileri okul bahanesiyle tecil üstüne tecil alır, kimileri yurtdışında çalışıyor görünüp dövizli askerlik yapmak ister; bazıları da paralı askerliğin çıkmasını bekler.
Neden böyle şeylere ihtiyaç duyulur?
İşte bu sorunun cevabı bol efektli ve üç boyutlu 'Kaptan Amerika'da karşımıza çıkıyor:
Ülkesini seven ve zorbalığa karşı savaşmak isteyenler askere gider.
Chris Evans'ın canlandırdığı 'Kaptan Amerika' da 2. Dünya Savaşı'nda Almanların yaptığı zorbalıkları durdurmak için asker olur. Hatta ülkesi için adını bile bilmediği bir deneyde kobay olmayı kabul eder. İşte asker mantığı budur. Sorgusuz ve sualsiz her şeyi benimsemek ve uygulamak.
Ancak, film bunun da yanlış olduğunun altını çiziyor. Asker olmak için silah ve akıl yetmez. Güçlü bir kalbinin de olması gerekir. Kalbin yoksa asker olamazsın.
'Kaptan Amerika' bu söylemler üzerinde dönüp, dururken arka fonda 2.Dünya Savaşı'nda asla yaşanmamış bir hikâye anlatılıyor.