Kripton gezegeninden gelen iyi ve kötüler arasındaki savaşı anlatan'Man of Steel'de karşımızda gerçekçi değil dijital bir süpermen var!

Kripton gezegeninden gelen iyi ve kötüler arasındaki savaşı anlatan

'Man of Steel'de karşımızda gerçekçi değil dijital bir süpermen var!

Man of Steel- Süpermen

Kripton'un doğal kaynakları tükenmiş, gezegen hızlı bir şekilde yok olmaya başlamıştır. Gezegeni boşaltma çağrılarına kulak verilmeyen Jor-El(Russell Crowe), Kripton ırkını korumak için yeni doğmuş bebeği Kal'ı(Henry Cavill)

bir uzay aracına bindirerek güvenli bir gezegene gönderir. Uzay aracı zorlu bir yolculuktan sonra dünyaya düşer ve burada Kal'ı, Jonathan(Kevin Costner) ve Martha(Diane Lane) Kent bulur. Uzay gemisini saklayan çift, çocuğa Clark ismini vererek, onu sahiplenir. Zamanla süper güçlere sahip olmaya başlayan Clark, toplumdan ve arkadaşlarından soyutlanır. Aradan yıllar geçer ve Clack güçlü bir erkek olduğunda, Kripton gezegeninden kurtulan ve başında General Zod'un(Michael Shannon) olduğu grup, Kal-El'in peşine düşerek dünyaya gelir. Böylece Kriptonlular arasında amansız bir savaş başlar.

Çok iddialı bir film

Baştan sona özel efektlerin hüküm sürdüğü, anlatım dili ve farklı hikâyesiyle yepyeni bir Süpermen'in adeta inşa edildiği 'Man of Steel', çok ama çok iddialı bir film. Açılış sahnesinden kapanışa kadar burnu hep havalarda... Sanki sadece para kazmak için yapılmış gibi duruyor. Belli bir amacı ve hedefi yok! Mesela, bir Peter Jackson'un 'Yüzülerin Efendisi' ya da Christopher Nolan'ın 'Batman'ine benzemiyor. Süpermen'de çıta o kadar yükseklere konulmuş ki, sanki iki bölümlük bir serinin finalini izliyorsunuz. Bu süper adam daha yeni geldiği dünyaya pat diye karşısına Kriptonlular çıkıyor, haydaaaa. Bir durun yaaa... Adam biraz misyonu olan insanları kurtarsaydı.

Biraz yavaş gitseydiniz. Böyle her şeyi anlatıp, bitirmeye çalışan bir filmden çok zorlama bir seri çıkar. Çünkü inandırıcılığı kalmaz. Bir de efektler peynir ekmek gibi olunca bazı sahnelerde inandırıcılık neredeyse sıfır. Esasında karşınızda inandırıcı değil dijital bir Süpermen var!

2006 yapımı 'Süpermen Dönüyor" filmi 270 milyon dolara mal olurken, kahranımız çok gerçekçiydi, dijital efektler sırıtmıyordu. 'Man of Steel', altı yıl sonra 225 milyon dolara çıkmış olmasına rağmen bunu başaramıyor. Anlaşılan yönetmen Zack Snyder, Nolan'dan hiç ders almamış.