Yaz mevsimi neler getiriyor?

Yaz mevsiminde halkın durumunu ilgilendiren konulara önemli vurgular var.

Sevgili okurlar, birkaç gün sonra, 20 Haziran’da Güneş Yengeç burcuna ilerleyerek yaz mevsimine işaret edecek. Ben de bu yazıda sizlere mevsim haritasını anlatacağım. Ankara’ya göre çıkarılan bu haritada dikkatimizi çeken ilk şey Ay’ın Yay burcunda, haritanın tepe noktası ile birleşiyor olması. Bu nokta hem en dikkat çekici olan, herkes tarafından görülen şeyleri, hem de Ay’ın temsil ettiği konuların da önemine işaret ediyor. Bu haritada 10. eve denk gelen tepe noktası (MC) öncelikle yönetime ait konuların ve koşulların ne derece önemli olduğunu açıklamakta. Ay her zaman değişiklikleri, dalgalanmaları açıklar. Aynı zamanda Ay’ın olduğu alanda hassasiyetler de vardır. Dolayısı ile özellikle önümüzdeki üç ay içinde yönetsel konularda büyük bir hareketlilik ve dalgalanmalar görebiliriz.

Haberin Devamı

Diğer yandan halkı ilgilendiren koşulların da ülke gündemindeki yeri öne çıkıyor. Maalesef Ay yükselen burçtaki Satürn ile kare açı içinde, aynı zamanda Plüton ile de 45 derecelik test edici bir açı yapıyor. Dolayısı ile bu dönemde kısıtlamalar, halkın moralini ve koşullarını yüklü hale getiren, zaman zaman travmatize eden, yaralayan durumlar dikkat çekebilir.

Bunların yanında mevsim haritasında Balık burcunun yükseldiğini görmekteyiz. Balık da hassasiyetlerle, etki altında kalma ile ilgili bir burçtur ve burada Satürn ile birlikte, yüklerin ağır olduğu, çoğu zaman depresif kılıcı koşulları anlatıyor olabilir. Satürn şans noktasının da tam karşısında durarak, ona zarar veriyor. Ayrıca bu haritada yükselen ve tepe noktasında Jüpiter’in yönetimindeki burçları görmekteyiz. Jüpiter ise İkizler burcunda toprağı, güvenliği ve iç işlerini, vatanı anlatan 4. evde görülmekte. Jüpiter bu burçta zararlı konumda olduğu için sözünü ettiğimiz konularda (toprak, güvenlik, sınırlar) ve özellikle yönetimi ilgilendiren durumlarında bu alanlarda önemli uğraşlar getirebileceğini göstermekte.

Yaz mevsiminde dikkatimizi çeken diğer bir başlık ise uluslararası konular, yabancılar, içinde dinin, inançların ve belirli ideolojik unsurların yer aldığı durumlar olabilir. Bu dönemde gençlerden, öğrencilerden ve eğitimden kaynaklanan konuların fazlası ile dikkat çekici olduğunu görmekteyiz. 5. ev turizm, yatırımlar ve harcamalarla da ilgili olduğu için bu dönemde sık sık gündemde olacağını söyleyebiliriz.

Haberin Devamı

Yakın ve sınırdaş komşular evinde savaş gezegeni Mars’ın bulunması ve Mars’ın da uluslararası konuları anlatan 9. evin yöneticisi olması bu dönemde komşular ve uluslarası düzeyde gündemimize gelen konuların oldukça huzursuz edici, uğraştırıcı ve test edici olabileceğini gösteriyor. Bu dönemde uluslararası gelişmelerin, belirli siyasi ve ideolojik gelişmelerin nedenli önemli bir gündem ve efor gerektiğini, bu alanlarda mücadeleler yaşanacağını anlatıyor. Bu arada transit Mars 20 Temmuz’dan itibaren İkizler burcuna ilerlemiş olacak. Bu süreçte özellikle 13-21 Ağustos civarında Jüpiter ve Satürn ile önemli açılar kuracak. Nitekim Merkür de bu dönemde 5 Ağustos’tan itibaren yakın komşuları anlatan 3. Evde geri hareketine dönecek.

Haberin Devamı

Tüm bunlar bize yaz aylarının özellikle sınırdaş komşular ve uluslararası gelişmeler açısından ne denli dikkat çekici ve yoğun geçebileceğini göstermekte. Mevsim haritasında yükselen Balık aynı zamanda ülkemiz haritasında da uluslararası bağlamdaki konular, fikirler, ideolojilerle ilgili evde olduğu için bu dönemde sözünü ettiğimiz bu gelişmelerin halkın durumunu yakından meşgul edebileceğini söyleyebiliriz.