Zayıflıklarımız, gölgelerimiz ve astrolojik haritamız

Astrolojik haritamız gölgelerimizi aydınlığa çıkarma yönünde önemli ipuçları sunar.

Sevgili okurlar, bugün sizlere farkındalık, astroloji ve insani zayıflıklarımızdan söz etmeye çalışacağım. Astroloji bilincimizin bir aynası olarak bize ışık tutabilir ancak kendimiz hakkında konuşmak çoğu zaman havanda su dövmek gibidir. Ancak belirli krizler, problemler ve sıkıntılarla karşılaştığımız zamanlarda sarsılıp kendimize daha farklı gözle bakmayı başarabiliriz. Konfor alanımızdan çıkmamız her zaman zaman alacaktır. Kimilerimiz için bu son derece geç gerçekleşen bir durum olabilir.

Eğer astrolojik haritamızda problematik durumlara işaret eden görüntüler var ise ki herkesin haritasında belirli eksikler, zayıflıklar ve sert açılar vardır, bu işaretler aslında hangi alanlarda daha çok ilerleyebileceğimizi ve kendimizi geliştirebileceğimizi anlatır. Başarı ya da kişisel tatmin diyebileceğimiz sonuçlar ancak bir mücadele ve çaba gerektiren koşullarda ortaya çıkabilir. Astrolojik haritasında pek çok kolay görünümü olan kişiler çoğu zaman oldukları yerde kalma ve atalete eğilimlidirler. Onları ittiren ya da motive eden bir durum olmadığı sürece konfor alanımızdan çıkmamız zordur. Dolayısı ile astrolojik haritamızdaki kare açılara daha bilinçli şekilde bakmaya çalışalım. Bu açılar bizim için aradığımız hazineye işaret edebilirler.

Haberin Devamı

Psikanalist Jung kendini gerçekleştirmekten ve bireyselleşme sürecinden bahseder. Bu ise ancak kendi psişemizdeki karanlık yerleri, gölgeleri anlamak ve onları anlamak ile aydınlatılarak açığa kavuşabilirler, başka bir deyişle bilinç boyutuna taşınabilirler. Bilinç düzeyine çıkabilen yönlerimiz ile olgunlaşabilir ve bizim için anlam ve tatmin yaratabiliriz. Kare açıların bu yönde önemli bir çatışma ve katalizör etkisine sahip olduğunu söylemiştik. Zira haritamızda kare açı yapan (karşıt açılar daha engelleyici olabilir) gezegenler ve belirli evler kendi içinde çatışan yönlerimizi, içsel çatışmalarımızı anlatırlar. Bu kareler (ya da karşıt açılar) sabit nitelikteki burçlarda olduğunda daha fazla bloke edici olacağı için daha derin ya da dönüştürülmesi daha büyük bir enerji ve çaba gerektiren durumlar gösterirler. Ancak diğer rahat açılar ya da haritamızdaki dengeliyici, destekleyici unsurlar bu süreçte rahatlatıcı ya da rehber niteliğinde yardımcı olabilirler.

Haberin Devamı

Problem içeren yönlerimizde çoğu zaman ailemizden ve çocukluk döneminden kaynaklanan sıkıntılar, travmalar söz konusudur. Bu travmatik olaylar kişiliğimizin bir parçası haline gelerek belirli karmaşalara ve kendi kendimizi sabote ettiğimiz koşullara zemin hazırlayabilir. Sık sık bu zorlayıcı görünümler astrolojik haritamızda yükselen burcumuz, (genel olarak haritamızın eksenleri üzerindeki gezegenler) Güneş ve özellikle de duygusal alanda Ay ile ilişkilidir. Haritamızın temelindeki bu unsurlaru inceleyerek hayatımızda yansıma bulan engelleri, zorlayıcı nedenleri ve çevremizle nasıl bir iletişim geliştirdiğimizi keşfedebiliriz. Astrolojik haritamız bize sorunlu alanları gösterebileceği gibi, bunu kişisel açıdan daha yapıcı bir ifadeye dönüştürebilme yönünde rehber olabilirler.

Haberin Devamı

Kuşkusuz zayıf ya da sorunlu alanlarımızı keşfetmek ve bu gölgelerimizi aydınlığa çıkarmak hayat boyu süren bir yolculuktur. Astrolojik haritamızdaki belirli kalıplar değişik şekillere girerek tekrar tekrar kendini gösterme eğilimindedir. Her durumda sıkıntı yaşadığımız koşullar tam olarak ortadan kalmayabilir ancak engel yaşadığımız bu durumları daha bilinçli şekilde ele aldığımız anda onları tecrübe alanımıza yapıcı şekilde ekleyebiliriz.