Geri Dön

Revizyon burun ameliyatı tehlikeli mi? Uzmanından merak edilen detaylar

Kimileri görünümü kimileri sağlıklı nefes alabilmek amacıyla burun ameliyatına başvuruyor. Ancak bazen, yapılan operasyon sonucu hastaların isteklerini karşılamıyor, çökme veya nefes alamama gibi sorunlar yaşanabiliyor. İşte bu durumda, hastalar mecburen 'revizyon burun ameliyatı' olmak zorunda kalıyor.Peki, revizyon burun ameliyatı nedir? Bu ameliyatı kimler olabilir? Baş ve Boyun Cerrahisi, KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen detaylarıyla açıkladı.

Revizyon burun ameliyatı tehlikeli mi? Uzmanından merak edilen detaylar

KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Revizyon burun ameliyatı, daha önce burun ameliyatı olmuş fakat hayal ettiği burun şekline kavuşamamış veya ameliyat sonucunda nefes problemi yaşayan kişiler için uygulanan bir cerrahi operasyondur. 

Haberin Devamı

Bu ameliyat sayesinde, burun estetiği operasyonlarının ortaya koyduğu olumsuz sonuçlar düzeltilir, görsel bütünlük sağlanır ve fonksiyonel problemler ortadan kaldırılır. 

Revizyon burun ameliyatı, hastaların bu tür operasyonlara karşı olan ön yargılarını da kırmayı başaran ve başarı oranları oldukça yüksek bir işlemdir. 

Ameliyat sonrası istediği burun görünümünü elde edemeyen kişilerin şansını bir kez daha denemesini sağlar ve revizyon ile birlikte bu şansı daha iyi bir şekilde kullanma fırsatı elde eder" diye konuştu.

 SAĞLIKLI OLAN HERKES BU AMELİYATI OLABİLİR

"Revizyon burun ameliyatının kimler için uygun olduğu konusunda, hastaların kafasında birçok soru işareti var" diyen Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, "Bu konuyla ilgili fazlaca soru alıyoruz. Biz cerrahlar, revizyon burun ameliyatını, ameliyata engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, daha evvel burun ameliyatı olmuş fakat gerçekleşen operasyondan istediği sonucu elde edememiş her hastaya yapabiliyoruz. Kadın ya da erkek fark etmez. Bu operasyonu geçirmek isteyen her sağlıklı insan bu ameliyat için uygun bir adaydır" yorumunda bulundu.

Haberin Devamı

HER HASTA İÇİN ÖZEL PLANLAMA YAPILIYOR

Revizyon burun ameliyatı sırasında, burun köprüsünde var olan kemiğin ya da kıkırdağın alınmasının yanı sıra kompleks revizyonuna kadar geniş bir yelpazede çalışma yapabiliyor. Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, "Bu ameliyat, bir önceki operasyonda doku alımı fazla ölçüde yapılmış ve deformasyona uğramış hastalar için de problemsiz bir şekilde tamamlanabilir. Revizyon burun ameliyatı sonucunun başarılı olması, burundaki doku kaybına ve cildin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor" dedi.

Revizyon burun ameliyatı tehlikeli mi Uzmanından merak edilen detaylar

Bu ameliyatta hastanın beklentisinin de iyi ayarlanması gerektiğini belirten Sezen, "Mükemmel bir burun hepimizin arzusu olsa da, problemsiz bir görünüm ve rahat bir burun solunumu ana hedeftir. Bu nedenle her hastaya kişisel olarak özel bir ameliyat planlaması yapmaktayız. Çünkü revizyon burun ameliyatı kurtarıcı bir kimliğe sahiptir ve itinayla yapılmalı” detayını paylaştı. 

Haberin Devamı

AMELİYAT SÜRESİ DEĞİŞKENLİK GÖSTERSE DE...

Revizyon burun ameliyatı, birçok ameliyat gibi genel anestezi uygulaması altında gerçekleştiriliyor. Gelişen teknoloji ve kullanılan cihazlar sayesinde, hastalar ameliyat sırasında ve sonrasında genellikle ağrı ya da sızı hissetmiyor.

"Hissedilebilecek hafif ağrılar ise, ağrı kesiciler ile kısa sürede kontrol altına alınabilir" diyen Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her burun ve hastanın mevcut durumu kendine özgü olduğundan operasyon süresi de değişkenlik gösterir. Değişmekle beraber operasyonlar 1.5 ila 5 saat arasında tamamlanır."

AMELİYATTAN KORKMAYIN, DOĞRU CERRAHI SEÇİN

Ozan Seymen Sezen, “Revizyon burun ameliyatı yapan, çok sayıda cerrah var. Bu süreçte hastaları anlayan, hastaların kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için detaylı açıklamalar yapan, beklentilere uygun karşılık veren, hastayla sağlıklı iletişim kurabilen, deneyimli bir cerrahı tercih etmek hasta için büyük avantaj. Revizyon burun ameliyatı, uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirildiği takdirde başarı oranı oldukça yüksek olur. Revizyon burun ameliyatından korkan hastalar, doğru cerrahı tercih ettiklerinde korkularının yersiz olduğunu göreceklerdir" açıklamasını yaptı. 

Haberin Devamı

Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber