Geri Dön

Sezaryen oranlarında dünyada ilk üçteyiz

En yüksek sezaryenle doğum oranına sahip 5 ülkedenbiri olan Türkiye, Brezilya ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Sezaryen oranlarında dünyada ilk üçteyiz

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye’de sezaryenle doğumlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sezaryenle doğumların tüm dünyada artış gösterdiğini bildiren Öztürk, ABD’nin sezaryene karşı izlediği ısrarlı politikaya rağmen ancak yüzde 32 oranının yakalandığına işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) sezaryenle doğumla ilgili yüzde 5-15 oranını esas aldığını, ancak yüzde 20’yi da kabul edilebilir bulduğunu anlatan Öztürk, şunları belirtti:

”Ülkemizde son üç yıldaki sezaryenle doğum oranları yüzde 45’in üzerinde. Bu oran devlet, üniversite ve özelde farklılıklar gösteriyor. En yüksek oranlar özelde ve üniversite hastanelerinde. Özel hastaneler genelde sezaryenle doğum yapmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Üniversite hastanelerinde de daha çok riskli gebelikler takip edildiği için sezaryen yapılıyor. Hatta bazen devlet hastanelerinde bile tıbbi gereklilik olmasa bile sezaryen yapıldığını düşünüyoruz. Dünyada sezaryenle doğum oranı en yüksek 5 ülkeden biriyiz. Türkiye, Brezilya ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alıyor. Bizi Meksika ve İtalya izliyor.”

”Bazı aileler doğum zamanını ayarlamak için sezaryen istiyor”

Sezaryen tercihinde farklı nedenlerin rol oynadığını ifade eden Öztürk, ”Doğumun kısa sürmesi, kolay ve riskinin az olması nedeniyle sezaryen tercih ediliyor. Hatta bazı aileler doğum zamanını ayarlamak için sezaryen istiyor. Tüp bebek yöntemleriyle hamileliklerde de bebeklerin kıymetli olması sezaryene yöneltiyor” diye konuştu.

Hekimlerin tıbbı hatalardan kaynaklanan yaptırımlarla karşılaşmamak için sezaryene başvurduğunu bildiren Öztürk, ”Hekimleri bu konuda rahatlatmak, üzerlerindeki baskıyı azaltmak gerekiyor” dedi.

Sezaryen oranlarının düşürülmesi için Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ile bir kampanya yürüttüklerini, buradaki hedefin 2013 yılı için yüzde 35 olduğunu belirten Öztürk, ”Bu konuda sezaryen oranlarını düşüreceğiz diye hekimlerin de ürkütülmemesi önemli. Aksi halde tıbbi gereklilik halinde bile hekimlerimiz sezaryenden kaçınabilir. Ana hedefimiz daha doğru doğum ve yöntem olmalı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de son yıllarda alınan önlemlerle anne ölüm oranlarında büyük düşüş meydana geldiğine işaret eden Öztürk, düşük oranlarının azaltılmasının da bu çerçevede büyük önem taşıdığına işaret etti.

Önlemler

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, sezaryen oranlarının düşürülmesi için alınacak önlemlerle ilgili de bilgi verdi.

Normal doğumu teşvik için ağrıyı azaltmaya yönelik bazı tekniklerin gündeme gelebileceğini ifade eden Öztürk, tek kişilik doğum odaları gibi altyapının geliştirilmesi, ebelerin doğumlarda daha fazla görev alması, halkın ve hekimlerin eğitimi ile kadın doğum uzmanlarının komplikasyon halinde yaptırımla karşılaşma endişelerinin azaltılmasının bu önlemlerden bazıları olduğunu bildirdi.

”Kürtaj doğum kontrol yöntemi değil”

Kürtaj konusunu da değerlendiren Öztürk, bu konuya önem verdiklerini ifade ederek, ”Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bunun bilinmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Sezaryen oranları

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 2008’de 1 milyon 317 bin 988, 2009’da 1 milyon 306 bin 966, 2010’da 1 milyon 284 bin 772, 2011’de 1 milyon 267 bin 880, 2012’nin ilk üç ayında ise 295 bin 509 canlı doğum oldu.

Türkiye’de sezaryenle doğum oranları 2009’da yüzde 42,7, primer (ilk doğumda) 27,2, 2010’da yüzde 45,4, primer yüzde 25,6, 2011’de 46,6, primer 24,9, bu yılın ilk üç ayında ise 51,1, primer 24,9 olarak gerçekleşti.

2009’da sezaryenlerin yüzde 39,3’ü devlet sağlık kurumlarında, 61,8’i özelde, 63,2’si üniversitelerde, 2010’da 40,2’si devlette, 63,7’si özelde, 65,2’si üniversitelerde, 2011’de 36,8’i devlette, 66,6’sı özelde, 65,9’u üniversitelerde, bu yılın ilk üç aylık döneminde ise 36,6’sı devlette, 68,1’i özelde, 66,9’u da üniversitelerde yapıldı.

Primer sezaryen oranları da 2009’da devlet sağlık kurumlarında 24,3, özelde 40,8, üniversitelerde 42,6, 2010’da devlette 22,3, özelde 36,3, üniversitelerde 38,4, 2011’de devlette 17,6, özelde 38,3, üniversitelerde 37,4, 2012’nin ilk 3 ayında da devlette 16,7, özelde 38,7, üniversitelerde 37,7 oldu.

Doğudan batıya artıyor

Doğudan batıya gittikçe artan sezaryen oranları, bölgelere göre de farklılık gösteriyor.

Buna göre sezaryenle doğum Ege bölgesinde yüzde 31,8, Akdeniz’de 28,4, Güneydoğu’da 14,7, Doğu Anadolu’da 16,3, Kuzey Doğu Anadolu’da 14,6, Doğu Karadeniz’de 25,5, Batı Karadeniz’de 25,1, Doğu Marmara’da 28,9, Batı Marmara’da 34,2, İstanbul’da ise 27,6 oranında gerçekleşti.

Hekimlere göre nedenler

Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre hekimlerin yüzde 45’i tıbbi hatalardan dolayı yaptırım endişesi, yüzde 41’i az riskli olması, yüzde 27’si de normal doğuma göre daha kısa, kolay ve risksiz olması nedeniyle sezaryeni tercih ediyor.

Doğurganlık hızı

Uzmanlara göre bir ülkede doğurganlık hızının yüzde 2’nin altına inmesi, nüfusun kendini yenilemeyip yaşlanması anlamına geliyor.

Buna göre Türkiye’de toplam doğurganlık hızı 2003 yılında 2,23 iken 2007’de 2,15, 2008’de 2,14 2009’da 2,06, 2011’de 2,09 olarak gerçekleşti.

Düşük oranları

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasında 2003 yılında gebelikte düşük oranı yüzde 21,3 olarak saptandı. Bunun yüzde 10;unu kendiliğinden, 11,3’ünü de istemli düşükler oluşturdu.

2008’de tekrarlanan aynı araştırmada ise düşük oranı yüzde 20,5 olarak tespit edildi. Bunun da yüzde 10,5’ini kendiliğinden, 10’unu ise istemli düşükler olduğu belirlendi.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde ortaklı konular gündeminizi meşgul edebilir. Korktuğunuz konulara karşı daha fazla tepki gösterebilirsiniz. Gün içinde ani değişikler olabilir. Gizli kalmış konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha istikrarlı davranabilirsiniz. Ciddi kararlar alacağınız zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde uğraştıran konulara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlardasınız. Plan programlarınızda değişiklik yapmak zorunda kalabilirsiniz. İlişkide olduğunuz kişilerle gizli koşullar söz konusu olabilir. Sorumlu olduğunuz konu veya kişiler üstünde etkin olmaya çalışabilirsiniz. Biraz akışa bırakmayı denemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konulara hız kazandırmak isteyebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte başarılı bir olaya adım atabilirsiniz. Bugün ciddi kararlar alacağınız zamanlar olabilir. Uğraştığınız işlere yön vermek için çaba göstereceksiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmalısınız. Sağlınıza özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kendinizi ikili ilişkilerinizde güçsüz hissedebilirsiniz. Yaşayacağınız değişim ve dönüşümler sizi etkileyecektir. Bazı konularda kararlı olmak ve istikrarlı davranmak isteyebilirsiniz. Gizli kalan konular içinde yön bulmakta zorlanabilirsiniz. Keyif aldığınız şeylere zaman ayırarak biraz kafanızı dağıtmak iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailevi konulara daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Emlak konusu gündeme gelebilir. Bazı konularda değişiklik yapmak ve karar almak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konulara da zaman ayırmalısınız. İşlerinizde gizli kalan koşullarla ilgilenebilirsiniz. Engelleri açmak için çaba göstereceğiniz zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Hareketli zamanlar içindesiniz. Kardeşlerinizle ilgili konular önem kazanabilir. Gün içinde eğitimler düzenleyebilirsiniz. Zihinsel konularda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda önemli kararlar alabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kendinize zaman ayırmak için işlerinizi kolayca toparlamak isteyebilirsiniz. Parasal birikimlerinizle ilgili yeni fikirler yaratabilirsiniz. Yetenekli olduğunuz konularda hâkimiyet kurmak isteyebilirsiniz. Gün içinde gizli kalmış konular sizi rahatsız edebilir. Bunlarla başa çıkmak için dönüşüm gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz fazla olan olaylarda dönüşüm yaşayacağınız zamanlar olabilir. Sorumlu olduğunuz konularda daha ileri gitmek isteyebilirsiniz.  İstikrarlı bir başarı için işlerinizin yönlerini netleştirmek isteyeceksiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konular gündeminizi meşgul edebilir. Gizli kalan olaylardan dolayı canınız sıkılabilir. Kontrolünüzü kaybetmeyin. Sabırlı olmanızda fayda var. Kendi iç dünyanızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha fazla baskı hissedebilirsiniz. Mücadele içinde olacağınız zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi gelecek beklentileriniz oluşturabilir. Yaptığınız planlarda değişiklikler meydana gelebilir. Bu durum keyfinizi kaçırabilir. Kişisel olaraktan kendinizi dönüşüm içinde hissedebilirsiniz. Sorumlu olduğunu konularda mücadele içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. İş arkadaşlarınızla ilgili konularda etkin olabilirsiniz. Gün içinde ön planda olmak isteyebilirsiniz. Bir olayı sonuca bağlayabilirsiniz. Bir işi geliştirmek için sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Devletle ilgili konular ortaya gelebilir. İstikrarlı bir başarı için çaba göstermeniz gerekecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni konular öğrenmek için uygun bir gündesiniz. Uğraştığınız işler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.  Yolculuklar planlamak için uygun bir gün. Kendi sınırlarınızı aşmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuları daha fazla ileriye götürmek için mücadele verebilirsiniz. Uluslararası konular gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet