İstanbul için cazlama vakti!

Öncelikle Alametifarika’ya tebrikler!

18.İstanbul Caz Festivali için bu yıl hazırladıkları reklam kampanyası çok başarılı.

‘Caz Kalpli İstanbul’ sloganı, caz enstrümanlarından oluşan kocaman bir kalbin yer aldığı ilanlarla festivalin ruhu ve dinamizmini daha iyi anlatılamazdı.

Cazı sokağa taşımak için iki yıldır yapılan Tünel Şenliği ise İstanbul’da son yıllarda yapılan en iyi sanat projesi. Bunun için de İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na da kocaman bir tebrik.

Dün gece, Tünel ve çevresini dolduran binlerce ‘caz kalpli’ İstanbullu’nun nabzı aynı ritimde atıyordu. Her yaştan, cinsten ve tarzdan insan, ellerinde şenlik haritalarıyla Kuledibi’den, Galata’ya, Pera’dan koşuştuyordu.

30’a yakın sanatçının onlarca mekanda sahne alacağı açıklanmış, kombine şenlik biletleri haftalar öncesinden satışa çıkmıştı. Ben bu kez sadece açıkhavadaki konserleri izlemeye odaklandım, festivalin bu en renkli etkinliğini sokaklarda kalabalıklarla birlikte yaşamayı tercih ettim.

İyi ki de öyle yapmışım. Tünel Ana Sahne’deki ilk konser Kolektifİstanbul’un konseriyle başladı. Kaval, gayda, kaba zurna, saksofon, tuba ve vurmalı sazların birlikteliğinden doğan zengin bir müzik yapan bu genç caz grubu, düğün müzisyenleri ve okullu müzisyenlerin keyifli bir karması.

Anadolu ve Balkan coğrafyalarının ezgilerinden oluşan şarkılarıyla Kolektifİstanbul, 18. Caz Festivali’ne neşeli bir start verdi.

Hemen ardından istikamet belli: Kuledibi.

Son yıllarda kafeleri, restoranları ve enstrüman ve tasarım mağazalarıyla günün her saati kıpır kıpır, coşkulu ve çook keyifli bir mekan haline gelen Kuledibi’nde en son Borusan İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri canlı olarak yayınlanmış, BİFO’nun açılış konseri minderlere serilen müzik tutkunlarını mest etmişti.

Galata Kulesi’nin yamacına kurulan dev sahneye ilk olarak Original Pinettes Brass Band çıktı ve ortamı ısındırdı. Sıra Okay Temiz ve Ritm Atölyesi’nin konserine geldiğinde Kuledibi’nde bini aşkın cazsever toplanmıştı.

Bu yıl festivalin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ nün de sahibi olan Okay Temiz, atölye öğrencileri ve müzisyenlerden oluşan 50 kişilik ekibiyle sahneye çıktığında deyim yerindeyse ‘ortam yıkılıyordu’.

72 yaşındaki perküsyon üstadı Okay Temiz’in sahnedeki dinamizmi görülmeye değer. Afrika ritmleri ve zurna - darbuka senteziyle seslendirdiği ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ yorumu ile başladı konser. Afrikalı ve Türk sanatçıların büyük bir uyumla icra ettikleri etnik parçalar başladığında Kuledibi ahalisi çoktan dans etmeye başlamıştı bile.

Bir süre sonra Galata ile Tünel arasında, yüzlerce kişi mekik dokuyorduk. Jehan Barbur, Social Inclusion Band, Mdungu…Bu genç, yenilikçi ve yaptıkları müzikle dinleyene kendisini dünyanın bir parçası olduğunu hissettiren müzisyenler, Tünel sokaklarını yaşam enerjisiyle doldurmuştu.

Suyun Kadınları’nın iple çekiyorum

Yaşam enerjisini müzikten almak… ‘Caz kalpli’ olmak da bu demekti galiba.

18. İstanbul Caz Festivali, 19 Temmuz’a kadar devam edecek.

Yani İstanbul için ‘cazlama’ zamanı.

Bu yılki konserler insanın başını döndürecek nitelikte.

Benim listemin başında, Akdeniz’in 5 ülkesinden, en güçlü kadın vokalleri bir araya getiren ‘Suyun Kadınları’ projesi var. Projede, İspanyollar’ın divası Buika, İsrail’in en ünlü şarkıcılarından Rita, Yunan müziğini sevmeme neden olan Glykeria ve ülkemizin en görkemli seslerinden Aynur yer alıyor. Bu 5 muhteşem kadının ortak konserini iple çekiyorum.

Randy Crawford ve Natali Cole’u bir araya getiren konser de mükemmel bir caz gecesi yaşatacak. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan efsane Paul Simon’ın konseri de kaçırılmaması gerekenlerden.

Ve Joss Stone. İngiltere’nin dünyaya armağan ettiği en güçlü seslerden biri. ‘Geleceğin Aretha Franklin’i” olarak anılan Stone’un sahne performansı izleyenler bu konseri şiddetle tavsiye ediyor.

Festival ağırlıklı olarak Cemil Topuzlu Sahnesi, Santral İstanbul, Aya İrini gibi mekanlarda gerçekleşecek. Bu yılın farklı mekanı ise Tersane Sahnesi. Bu özgün mekan için tasarlanmış ‘A Strange Place For Jazz’ ‘Caz İçin Tuhaf Bir Yer’ adlı proje, yenilikçi ve yaratıcı projeleriyle caz müziğine yeni ufuklar kazandırmış müzisyenlere adanmış. 9 Temmuz’da gerçekleşecek konserde; İlhan Erşahin, Arto Tunçboyacıyan gibi tanınmış isimler de sahne alacak.

Sözün kısası, ‘caz kalplerimizin’ atışlarının hayli hızlanacağı 3 hafta var önümüzde.

Haydi hep birlikte ‘cazlamaya’….

Twitter/suleyucebiyik

syucebiyik@gmail.com