Geri Dön

Tutkunun Anahtari Feitico

Geçmişten gelen tutku; “fetiş”!..

Tutkunun Anahtari Feitico

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz ve gittikçe daha geniş çevreler tarafından kabul gören “fetiş” akımı, antropolojide doğaüstü güçlere sahip nesneler için kullanılan “fetiş” teriminden doğmuştur. Deri, siyah, transparan, kelepçe, kafes ve tüy öğelerinin baskın olduğu bu moda akımında; çantadan çoraba, topuklu ayakkabıdan diz üstü çizmelere, mini eteklerden elbiseye kadar birçok alanda “tutkuyla” bağlanabileceğiniz “seksi” ve “çekici” tasarımlar bulmanız mümkün.

Fetişizm, geçmişten günümüze kadar değerlerinden ve anlamından hiçbir şey kaybetmeden gelebilen akımların başında gelmektedir. Öncelikle, insanların cinsel içerikli anlamına yönelten akım, aslında insanın ilkel dönemine kadar uzanıyor. 1700'lü yıllardan itibaren insan hayatına dahil olan ve moda, sanat ve entellektüel hayatın gelişmesi ile farklı açılardan sanatçıların yaklaşımlarına dahil olan fetişizim, şimdilerde moda dünyası tarafından kabul gören en "cesur" akımların başında geliyor.

Tutkunun Anahtari Feitico

İnsanlara ve dönemlere göre farklılıklar gösteren "fetiş" kavramı, kelime anlamıyla insanı kötülüklerden koruyan, uğur getirdiğine inanılan ve bu nedenle "tapınılan nesne" kavramı ile özdeşleşen bir akım haline geliyor. Vurguladığımız gibi ilkel dönemden itibaren, toplumlarım yaşam standartları ve dönemlerine yönelik ihtiyaçlarına karşılık gelen "fetiş" öğeleri, var olma ve devam sürecinin en önemli göstergelerinden biri oluyor. Nazar boncuğu (kötülüklerden korumak adına) kültürümüzde en önemli "fetiş" öğesi olarak nitelendiriliyor.

İnsanoğlunun üretim sürecinde "cansız nesnelere" bağlanması temelinden ortaya çıkan "fetişizim" günümüzde bu yönde kabul edilebilir bir fanatikliğe sahip!.. İnternet sayesinde dünya üzerindeki birçok akımdan ve değişiklikten haberimiz olurken, ülkelerin, kültürlerin ve alternatif yaşam tarzlarının göz önünde yaşandığını ele alırsak, "fetişizim" moda ve çağdaş sanat ile kitlelere daha hızlı yayınlan bir "değer" oluyor. Sanatın, modanın her sezon kısır döngüsünden çıkarak çeşitlendiğini ele aldığımızda, yayılma ve toplumları etkileme açısından hızı, dünya üzerinde herkesin etki alanına girmesini sağlıyor. Gazeteler, dergiler ve hızla yayılan internet siteleri sayesinde insanlar daha hızlı ve çeşitli bilgiye ulaşabiliyor ve kendilerine daha yakın hissettikleri "akımları" benimseyebiliyor. Modanın ve sanatın insanlar üzerindeki etkisi, kişinin içsel dünyasına yönelik tüm gizli-saklı tanımları ortaya çıkarıyor.

Moda bu noktada önemli bir "etki" aracı. Kişi içinde aslında var olan ancak, anlamlandıramadığı tanımlarını "koleksiyon temaları" sayesinde dışa vuruyor. Kim olduğunu kavrıyor, kendisine neyin yakışıp, yakışmayacağını deneiymliyor ve hayat tarzını bu "temele" göre şekillendiriyor.

Modanın hayatımıza bu denli hükmettiği dönemde yeniden ortaya çıkan "fetişizm" öğesi moda dünyasında kadınların ya da erkeklerin giysi fetişi, dolayısıyla "cinsel fetiş" olarak yansıması anlamına geliyor. Kadın ya da erkek bir kıyafet yada aksesuara düşkünlüğü sayesinde uyarılıyor ve sonunda bağımlı hale geliyor. Fetişizm'in cinsel yönlendirmeye açık olması olası bir durum, daha çekici olmak isteyen birey için, iç çamaşırları, topuklu ayakkabılar, külotlu çoraplar, dar giysiler fetişin en başta kullanılan ve aranan objeleri arasında gösteriliyor. Bu objelere karşı bağımlılığı olan birey "giysi fetişi" olarak tanımlanabiliyor. "İlk görüşte aşık olup; 'almazsam çıldırırım" dediği ayakkabı, çanta vb objelere karşı duramayan kişi, "hazcı" bir bağımlılığın kölesi oluyor.

Tutkunun Anahtari Feitico

Fetiş modasının tarihine bakıldığında, belirli bir çıkış noktasının saptanması mümkn gözükmüyor ancak, 1800'lü yılların sonunda edebiyat ve sanatta gelişen şartların, sanatçıların "özgür" ruhlarına etkisi akımın ortaya çıkışının en kilit noktası olarak gçsteriliyor. Devam eden dönemde İkinci Dünya Savaşı'nın ardından özellikle erkeklerin kendilerini baskın hissettimeye yönelik çıkışları kıyafetlerde "deri" malzemelerin kullanılmasını sağlıyor. Toplumda yerini sağlamlaştıran erkek imajı "deri" kullanımı ile birlikte yayılmaya başlıyor. 1960'ların en marjinal gruplarından The Rolling Stones'un deri kıyafetler kullanarak, seksapellik ve farkındalık öğelerini yayarak, kitleleri etkilemesi moda endüstirisine büyük katkılar sağlamıştır. 1970'lerde Vivienne Westwood'un punk kültürüne uygun fetiş öğeleri koleksiyonunda kullanan ilk tasarımcı olarak adını duyurmuştur. 80'lerin başında başlayarak 90'ları ve 2000'li yılları kapsayan dönemlerde ise özellikle, ünlü şarkıcı Madonna'nın sahne şovlarında büründüğü "seksi" roller ve kullandığı çeşitli aksesuarlar sayesinde "fetişizim" moda dünyası tarafından yeniden benimsenen bir akım olmuştur.

Vivienne Westwood ile yeniden moda dünyasına dönen fetişizm akımı, Jean-Paul Galtuer imzalı korselerin iç giyimden çıkarak dışa yönelmesi, Alexander McQueen'in deri eldivenleri ve PVC etekleri kullanması, Thierry Mugler'in ise transparan dar elbiseler ile koleksiyonunu zenginleştirmesi sayesinde "giysi fetişizm"nin uzun yıllar modaseverleri etkileyeceği anlamına geliyor.

2011 sezonu için yaptığı koleksiyonlar ile "fetişizm" denildiğinde öncelikle akla gelen tasarımcı Marc Jacobs oluyor. Elbette sezonda sadece Jacobs'ın fetişizm öğelerini kullandığını söylemek yanlış olur ancak, Jacobs bu dönemde daha "cesur" ve "dikkat çekmeyi" seçen oluyor.

Tasarımcı, Nazi toplama kampındaki eski işkencecisi ile savaştan yıllar sonra bir otelde karşılaşan kadın karakterin, tekrar alevlenen sado-mazoşistik ilişkinin melankolik öyküsünün anlatıldığı1974 İtalyan yapımı, The Night Porter filminden ilham alarak fetiş akımını yeniden gündeme getirmek istemiştir.

Tutkunun Anahtari Feitico


Londra’nın meşhur otellerinden Claridge’nin lobisinde otururken otele girip çıkan kadınları izleyen tasarımcı, bir yandan giyilen kıyafetleri incelerken, bir yandan da kadınların hikayelerini kafasında kurgulamaya başlamıştır. Dışardan görünen resim hep aynı olsa da Jacobs, zihninde farklı hayatlar ve deneyimler kurgulayarak Louis Vuitton 2011 Sonbahar/Kış koleksiyonunu hazırlayan Jacobs, defile alanına da asansörler, onların başında bekleyen valiz taşıyan görevliler ve defileye gelen konukları karşılamak için Fransız hizmetçiler yerleştirerek, hayalinde kurduklarını yansıtmayı başarmıştır. Fetiş öğesinin temel alındığı koleksiyonun en önemli parçasının, kadınların tutkunu olduğu fetiş objesi “kelepçe” ile bileklere kelepçelenmiş olan “Lockit” çanta olduğunu görmekteyiz. Ayrıca Jacobs’ın bu defilede, fetişizm kokan rugan büstiyer, PVC trençkot,bebe yakalı transparan bluz ve kum saati şeklindeki elbiseleri taşımaları için Amber Valetta, Naomi Campbell ve Kate Moss gibi çekici ve bir o kadar “kışkırtıcı” ruh hallerine sahip, top modellerle çalıştığına tanık oluyoruz.

Fetiş akımından çok fazla etkilenen hatta onu kendi içinde yaşayan Marc Jacobs, fetiş temalı parçaları kendi adını taşıyan koleksiyonunda da kullanarak Londra’nın ünlü fetiş giyim üreticisi House of Harlot’ın dikkatini çekmiş ve onlar içinde özel parçalar üreterek “fetiş” ile kendi ismini bir nevi beynimizde özdeşleştirmeyi başarmıştır. Jacobs’a göre fetiş, akla ilk gelen müstehcen olguların haricinde ,bir kadının beğendiği bir çantaya sahip olmak için hissettiği duygu ve obsesyonun ta kendisidir.

Sezonun öne çıkan ve uzun zaman konuşulacak diğer tasarımcıları Yves Saint Lauren, Christian Dior, Michael Kors, Ralph Lauren, Dolce&Gabbana, Chanel, Givenchy by Riccardo Tisci ve Emilio Pucci olarak gösterilebilir. Moda dünyasının asi ve yaratıcı zekaları ve bazı "seks satar" bilincini kabullenmiş yetenekleri "fetişizm" vurgularını diledikleri kadar özgürce ifade edebilme lüksüne sahip olmalarını sonuna kadar kullanıyorlar.

Tutkunun Anahtari Feitico


Siz de bu "hesapsız" moda akımının bir parçası olmak istiyorsanız; sizi özellikle bu sezonda biraz daha “cesur” olmaya davet ediyoruz!..

Yazı; İlknur Şener, Selin Çetinkaya

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Bu konuda yeni fikirler geliştirebilir ve bunları hemen uygulamaya koymak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde olaylara karşı çok daha iyimser yaklaşacağınız zamanlar var. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. İlerleyen saatlerde iletişime daha açık olacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Olumlu adımlar atmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Yeni fikirler ortaya atabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenebilirsiniz. İmaj değişikliği yapmak size iyi gelebilir. Sabah saatlerinde ilgilendiğiniz konularda abartıya kaçma eğiliminde olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda keyif aldığınız şeylere para harcamaktan çekinmeyeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konular tarafından çevrelendiğinizi hissedebilirsiniz. Sabah saatlerinde zevklere düşkünlük söz konusu. Bugün hareketli ve iletişime dayalı bir gündesiniz. Gizli kalan konular gündeminizi etkileyebilir. Bu konuda kabullenme içine girmek sizi rahatlatabilir. Akşamüstü kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili yeni fikirler üreteceğiniz ve harekete geçmekte zorlanmayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde işlerinizin rast gitmesinden dolayı kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda abartıya kaçabilirsiniz. İlerleyen saatlerde ticari görüşmeler yapacağınız zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Hedeflerinize ulaşmak için yapıcı hareketler içinde olmalısınız. Parasal konularınızla daha fazla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Sabah saatlerinde olayları fazla abartma eğilimindesiniz. Zevk aldığınız konularla ilgilenmek size iyi gelecektir. Akşam sanatsal aktivitelerde bulunabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni konulara ilgi duyacağınız günlerden birindesiniz. Hayatınızdaki olaylarda bütünü görmek için adımlar atabilirsiniz. Yeni fikirlerinizi açıkça ifade etmek isteyeceksiniz. Sabah saatlerinde işlerinizi aksatıp kendinizle ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişim halinde olmak size iyi gelecektir. Akşam saatlerinde hareketli zamanlar sizi bekliyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişelendiğiniz konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.  Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Kriz yaratan koşullara daha fazla dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu olabilir. İletişimi bol hareketli bir gündesiniz. Akşam saatlerinde rahatlamak için alışveriş yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızdaki ikili ilişkilerinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Karşınızdaki kişilerle denge kurmak isteyebilirsiniz. Yapıcı durumların oluşacağı işlerle ilgilenebilirsiniz. Parasal konulara karşı dikkatli davranmalısınız. Eşinizden beklemediğiniz haberler alabilirsiniz. Akşamlar ticari konular ve anlaşmalar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullarınız gündeminizi etkileyebilir. Sizi yoran yıpratan koşullara karşı dikkatli olmalısınız. Çalışma arkadaşlarınızla birlikte yaratıcı fikirlerinizi paylaşmak için toplantılar yapabilirsiniz. Yeni bir hizmet ortaya koymak için çalışmalara başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde ticari görüşmeler yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade edeceğiniz işlere yoğunlaşabilirsiniz. Sabah saatleri ilgilendiğiniz konularla ilgili daha kolay risk alabileceksiniz. Şanslı zamanlar söz konusu. Zevklerinizde abartıya kaçma eğiliminde olabilirsiniz. Parasal konular gündeminizi etkileyebilir. Yeni fikirlerinizi etrafınızdakilerle paylaşmak için organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ait konular gündeminizi etkileyebilir. Yapıcı konularla ilgili konuşup, ortak kararlar alabilirsiniz. Sabah saatlerinde olaylara karşı çok daha iyimser yaklaşabilirsiniz. Güven arayışında olacağınız zamanlar var. Emlak konularıyla ilgili yeni girişimlere atılmak isteyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde çevrenizdekilerle birlikte hareketli zamanlar geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yapıcı hareketin, iletişimin yoğun olduğu bir gündesiniz. Sabah saatlerinde şanslı olduğunuz zamanlar var. İyimser tavrınızla işlerinizin daha kolay ilerlemesiniz sağlayabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki dedikodular kulağınıza gelebilir. Akşam saatlerinde zekânızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Ticari anlaşmalar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber