Karabataklar su üzerinde durup sonra suya dalabilen ve bir görünür, bir gözden kaybolur cinsten oldukları için takip etmesi zor olan bir kuş türüdür, ayrıca her türlü balığı kolayca avlayabilmektedirler. Bu kuşun yaşam şeklini mizah yoluyla bir tür duygusal ilişkiye benzeterek bugün sizlere herkesin benzer olarak yaşadığı bir ilişki tipini anlattım. Neden karabatağa benzettiğimi de yazımın sonunda daha iyi anlayacaksınız :)

Birisiyle tanışıyorsunuz, önce tereddütleriniz oluyor. Hayatınıza birini alıp almamak konusunda onun kadar aceleci olmuyorsunuz. Emin olmak istiyorsunuz. Ama o kadar istikrarlı ve kendinden emin ilerliyor ki yaptığı sürprizler, size olan ilgisi hoşunuza gidiyor tanımaya karar veriyorsunuz. Aklınız karışana kadar sizi arıyor, ve sonunda yavaş yavaş ona bağlanmaya başlıyorsunuz. Çok heyecanlı şekilde bir ilişkinin başladığını düşünüyorsunuz. Çünkü karşınızdaki kişi size hayatının kadını/erkeğini bulmuş kadar iyi ve özenli davranıyor. Olabildiğince her fırsatta size kendinizi iyi hissettirecek şeyler söylüyor, sizinle daha ilk günlerden gelecek hayalleri kurmaya başlıyor, birlikte bir sonraki tatilinizi nerede yapacağınızı planlıyorsunuz. Bu arada bir iki kez görüşüyorsunuz ve her şeyin o kadar çok yolunda olduğunu düşünürken bir bakıyorsunuz bir anda sizi aramamaya başlıyor. Üstelikte ortada hiçbir elle tutulur sebep yokken….

Oysa ilk başlarda onu istemezken bir anda sizin hayatınıza kendini sokmayı başarıyor, siz biraz istekli davranmaya başladıktan sonra uzaklaşıyor. Tabi siz hemen kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz acaba ben nerede yanlış yaptım, bir davranışıma mı alındı yada başına bir şey mi geldi diye ama bakıyorsunuz ki sosyal medyada aktif ve çevrimiçi... Haftalar geçiyor, kimse kimseyi aramıyor, sonra bir gün unuttuğunuz bir anda bir bakıyorsunuz tekrar ortaya çıkmış ve sosyal medyada fotoğrafınıza, paylaşımlarınıza beğeni bırakmış.

Bu hikaye size bir şeyler hatırlatıyor mu? Neredeyse birçok kişi günümüzde bu veya buna benzer bir ilişki yaşamıştır. Şimdi bu tarz ilişkilerin sizde yarattığı etkiden bahsedeceğim. Bu tarz ilişkilerde ilk önce olan bitene inanamamak ve kabullenememek gibi bir süreç görülür. Aramadığı ilk birkaç gün neden aramadığını anlamlandırmaya çalışırsınız. Kafanızdan bin bir türlü ihtimal geçer. Başka birini bulup sizden uzaklaştığını düşünebilirsiniz, yaptığınız bir hatadan dolayı soğuduğunu, sizden sıkıldığını yada onu çok bunalttığınızı düşünebilirsiniz. Bu ve bunun gibi düşünceler birikir kendinizi mutsuz, terkedilmiş hissedersiniz. Başlarda gösterdiği ilgiyi bir anda kesmesi de yalnız hissettirir. Üstelikte bir iletişim olmadan ilişkiyi tek taraflı bitirmek yoğun bir öfke uyandırır. Hiç sebep olmadan karşınızdaki kişinin birden neden yok olduğunu bir türlü anlayamazsınız. Zarar verici kısmı ise kendinizi suçlamanızdır. Kendinizi suçlar, yetersiz ve değersiz hissedersiniz.

Bu yazıyı yazma amacım bu tarz ilişkilerin var olduğunu bilmeniz ve kendi kendinizi suçlamamanız, yetersiz ve değersiz hissetmemenizdir. İlişkinin neden bittiğini sorgulayarak kendinizi yıpratmayın. Düşündükçe olasılıklar içerisinde kaybolmayın. En yakın arkadaşların “görürsün o sana geri dönecek, seni geri arayacak” telkinlerine kulak asmayın. Bu telkinler hala o ilişkiden umudunuzu kesmemenize neden olur. Bu tarz ilişkilerde tekrar başlangıçlar sonucun tekrar tekrar aynı olması döngüsü ile gider. Karşınızdaki kişi duygusal olarak gel git içindeyse size zaten yeterince gereken önemi gösteremez. Böyle durumlarda sözlerden çok davranışlara dikkat edin. Üzülerek vakit kaybetmeyin. Sizi daha uzun vadede yıpratmasına izin vermeyin. Bu türlü ilişkilerde sınırı belirleyecek olan kişi sizsinizdir.

Bazı ilişkilerde karşınızdaki kişi ne yazık ki iyi bir iletişimci değildir. Size aklındakileri ve düşüncelerini doğal ve dürüstçe söyleyemezler. Saklarlar. Bitirme ve bir şeyleri sonlandırma ile ilgili sıkıntı yaşarlar. Diğer insanların düşüncelerinden etkilenirler. Duygusal kararsızlıkları vardır ve dürtülerine göre hareket etme eğilimi gösterirler. Bu sebeplerden ilişkilerde bir var bir yok gibi görülürler.

En çok terapilerimde sıklıkla ilişkinizin neden bittiğini sorguladığınızı görüyorum. İlişkinizin neden bittiğine dair yine de sebep aramak istiyorsanız, karşınızdaki kişinin duygusal tutarsızlıkları ile ilgili problemlerinin olduğunu görmeye başlayın. Böylelikle boş yere özgüveninizi düşürmez, aşk acısı çekmez, kendinizi de yetersiz ve değersiz hissetmezsiniz. Unutmayın, insanlar ilişki içerisinde olgunlaşırlar, bu tarz ilişkiler sizi ancak olgunlaştırsın, üzmesin ve yine insanlar mutlu olabilmek için duygusal olarak birine bağlanmak isterler. Gitgelleri sebebiyle güvenemediğiniz ve bağlanamadığınız bir ilişki zaten “bir ilişki” olmayacaktır. Sizi sürekli mutsuz edeceğini bildiğiniz bir ilişki elbet bir gün kopacak ve uzun vadeli olmayacaktır.