Genel Sağlık Vitaminleri bilinçsizce tüketmeyin! Karaciğeri bozuyor, yarardan çok zararı dokunuyor

Vitaminleri bilinçsizce tüketmeyin! Karaciğeri bozuyor, yarardan çok zararı dokunuyor

30.10.2023 - 17:47 | Son Güncellenme:

Dengeli beslenen ve sağlıklı kişilerin besin takviyesine ihtiyacı olmadığını dile getiren uzmanlar, ancak ciddi vitamin eksikliği veya hastalık süresinde olanların hekim tavsiyesiyle besin takviyesi alabileceğini söylüyor. "Bilinçsizce tüketilen besin takviyeleri vücutta birikerek karaciğer gibi hayati organlarımıza zarar verebilir" diyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, vitamin tüketirken dikkatli olunmasının altını çizdi.

Vitaminleri bilinçsizce tüketmeyin Karaciğeri bozuyor, yarardan çok zararı dokunuyor

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, besin takviyelerinin önemi ve karaciğere olan etkileri hakkında önemli bilgiler paylaştı. "Dengeli beslenen ve sağlıklı kişilerin besin takviyesine ihtiyacı yok" diyen Prof. Dr. Aytaç Atamer, sağlıklı beslenen kişilerin hekim tavsiyesi olmadan besin takviyesi kullanmasının sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Prof. Dr. Aytaç Atamer, şöyle devam etti:

Haberin Devamı

Vitaminleri bilinçsizce tüketmeyin Karaciğeri bozuyor, yarardan çok zararı dokunuyor

"Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminin ve minareleri aldığımız gıdalardan rahatlıkla temin edebiliriz. İhtiyacımız olmadan aldığımız bu takviyeler ne bağışıklığımızı güçlendirir ne de karaciğerimizi temizler. Bilinçsizce tüketilen besin takviyeleri vücutta birikerek karaciğer gibi hayati organlarımıza zarar verebilir. Ancak ciddi vitamin eksikliği veya hastalık süresinde olanlar hekim tavsiyesi olmak üzere besin takviyesi alabilir.

'KARACİĞERİ YORAR'

Karaciğerin hayatının devamı için gerekli olan vücudun en temel organı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, ağız yolu ile alınan her türlü yiyecek, içecek ve ilaçların karaciğerde metabolize olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Atamer, şöyle devam etti:

"Yağda eriyen vitaminler karaciğerde metabolizme edildikten sonra depolandıklarından dolayı aşırı alımı karaciğeri yorar ve hasara neden olabilir. Özellikle A vitamini ve suda eriyen bir vitamin olan niasin yüksek dozlarda alındığında karaciğerde aşırı miktarda depolanarak toksiditeye yol açabilir." Prof. Dr. Aytaç Atamer ayrıca kimi bitkisel takviyelerin de karaciğer hasarına sebep olabileceğini anlattı.

'HASAR VERME RİSKİ VAR'

Prof. Dr. Aytaç Atamer, ayrıca zararsız olan bir bitki gıda takviyesinin kullanılan ilaçlar ile etkileşime girerek karaciğere zarar verebileceğini de belirterek, şunları kaydetti: "Bitkisel gıda ve ilaç takviyelerinin binde bir ile on binde bir karaciğere hasar verme riski vardır. Cinsel fonksiyonu artırıcı takviyeler, vücut geliştirme ve diyet ürünleri, kedi otu, yüksek otu, öksürük otu, karaciğer için toksik olabilir. İçerisinde çok sayıca vitamin ve detoks, destek ürünleri içeren çoklu yani 5 ile 20 madde içeren ürünler potansiyel olarak daha fazla zarar verebilir."

Haberin Devamı

Vitaminleri bilinçsizce tüketmeyin Karaciğeri bozuyor, yarardan çok zararı dokunuyor

'YARARDAN ÇOK ZARAR VEREBİLİR'

Prof. Dr. Aytaç Atamer, kullanılan gıda takviyeleri ve bitkisel ürünlerin yeteri kadar kontrolden geçmediğini dile getirerek, “Bazıları ağır metaller ve katkı maddeleri içeriyorlar. İçeriğini bilmediğimiz veya gereksiz olarak kullandığımız gıda takviyeleri size yarardan çok zarar verebilir” dedi.

Prof. Dr. Aytaç Atamer ayrıca kullanılan gıda takviyelerinin kişilerin karaciğerine olan etkisinin kullanılan gıda takviyeleri ve alınma süresi ile yaşa, karaciğerin durumuna, kapasitesine, hastalıklarına ve/veya genetik yatkınlığına alınan takviyelerin içeriğine göre değişebildiğini anlattı.

Yazarlar