Sanatın kalbine yolculuk

Dün İstanbul'un çağdaş sanat fuarı Artcontact İstanbul'u sevgili dostlarım Kelimat Sanat Galerisi'nin davetlisi olarak izledim. Farklı sanat disiplinlerinin yer aldığı Artcontact İstanbul; Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde görkemli alanıyla girişte sizi büyülüyor.

Fuar alanına geçmeden önce bizi Mehmet Aksoy'un heykelleri karşılıyor. "Deniz Olunmalı (Nazım Denizi ve İstanbul'u seyrediyor)" heykeli önünde epey zaman geçirdiğimi söylemek isterim. Mehmet Aksoy'un eserleri her zaman beni büyüler. Yıllar önce işim gereği haftanın belirli günleri Cumhuriyet Köyü'ne gitmek zorundaydım. Cumhuriyet Köyü'nde herkesin ilgisini çeken "Böcek Evi" ni kızımın ısrarıyla ziyaret etmiştim. Açıkçası kimseyi rahatsız etmemek ve çat kapı girmek huyum değildir. İşte o zaman kendisiyle tanışmıştık. O güne dair kalan sadece anılarım malum anı belgeleyecek ne kamera ne de akılı telefon vardı yanımda :) Şimdi bakıyorum da aradan 18 yıl geçmiş. Ey zaman...

Haberin Devamı

Sanatın kalbine yolculuk

Olağanüstü Covid-19 önlemleri ve güvenlik aşamasından geçtikten sonra nihayet turnikelerden geçmeye çalıştık. Çalıştık diyorum pazartesi günü olan ön gösterim ve açılış için davetliydim. Meğer tek yapacağım QR kod ile giriş yapmakmış. Sonradan da öğrendim ki Artcontact İstanbul tüm sağlık çalışanlarına ve eşlerine ücretsizmiş. Zaten fuarda Covid'in yansımalarını eserlerde bol bol göreceksiniz.

Kapıda beni karşılayan Zeyna Ahmedoğlu ve bana eşlik eden ortanca kızım ile birlikte hemen Kelimat Sanat Galerisi'nin bulunduğu alana yöneldik. Sımsıcak gülümsemesiyle ve serleriyle sanatçı Saleh Al-Najjar bizi karşıladı. İlk merhabadan sonra sanatın birleştirici gücüyle çoktan eserlere yoğunlaşmıştık. Saleh Bey'in kolaj ve şiirlerle birleştirdiği eserleri görülmeye değer. Sergide yer alan bazı eserlerin ilk hayal halini görmekte müthiş bir deneyim. Saleh Al-Najjar'ın sanat dünyasında bir yolculuğa çıkarken "Maskeler" in gerçek hayatın yansımasını konuştuk. Maskeli hayatlar, mış gibi yaşamlar ve robotlaşan insanlar. Ah, gerçek insan olabilmek ve kalabilmek.

Haberin Devamı

Sanatın kalbine yolculuk

Galeri alanının tam ortasında Sonia Serpil Aslan'ın çarpıcı heykelleri. Çok kişi paylaştığım eser için gezi olaylarını anımsatıyor dese de bana pandemi ve günümüzü hissettirdi. Hem sanat herkesin farklı algısını içermez mi? Nefes alamadığımız dünyada maskeli bir yaşamdayız. Benim için bu sebeple Sonia Serpil Aslan'ın eseri çok çarpıcı, çok etkileyici.

Sanatın kalbine yolculuk

Sanatın kalbine yolculuk

Zaten sanatçılar ve eserleriyle buluşmak hayal dünyasında bir yolculuk değil mi? O sanatçının dünyasına bir giriş yaparak sizde uyandırdıklarıyla yeni bir anlam bulması. Bir de yarattığı sanatı sanatçılardan dinleyebilirseniz ne mutlu size. Adnan Bey ile aylar sonra kavuşmanın mutluluğu işin diğer güzel yanı. Sanat dolu sohbet, yaşam hikayeleri ve sanata dair eserler. Ne mutlu ki bu güzel insanlarla beni fotoğraf sanatçısı arkadaşım Yüksek Özen ve sanat bir araya getirdi.

Yeni tanıştığım Ömer Mirdemir, sağlık profesyoneli ve ressam. Kendisi aktif olarak sağlık çalışanı olarak diğer yandan resim yapıyor. Daha doğrusu tuvale bütün renkleri, mutluluğu aktarıyor. Eserlerinde ve geometrik formlar modern sanat adına ilham dolu. Bir de gülen yüzü, sohbeti size nasıl anlatayım. "Sanat sanat içindir" in çok ötesindeydik :)

Haberin Devamı

Sanatın kalbine yolculuk

Zave Art Gallery'nin eserlerini çok seviyorum. Akrem Zave eserlerini Adnan Bey, Zeyna sayesinden daha da çok sever oldum.Eserleriyle yeni tanıştığım Kurdo Rifaae'nin soyut , figür ve barkodlara yer verdiği eserleri bana koronayı derinden hissettirdi. Kendisini bundan sonra ilgiyle takip edeceğim instagram hesabından. Eserlerini çok çarpıcı bulduğum kadar anlam üzerine anlam ekledim.

Açılış törenine kızımın doğum günü sebebiyle katılamamıştım. Her zaman her durumda bir hayır olduğu gibi iyi ki dün ziyaret ettim. Değerli sanatçılarla, dostlarımla sanatın kalbinin attığı bu fuarda pandemiye rağmen buluştuk ya değmeyin keyfime.

Yüzün üzerinde galeri katılımcısı, binin üzerinde yerli, yabancı sanatçı ve yaklaşık beş bin eserin yer aldığı fuar Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde 6 Haziran'a kadar izlenebilir. Bu arada eserler ve sanatçılar 10 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alana yayılmış durumda.

Sanata ve sanatçıya bu kadar özlem duyduğumuz günlerde bu fuar bir nebze olsun nefes aldırıyor. Korona sebebiyle sanat dünyası çok zor günlerden geçiyor.

Sanat bir lüks değildir ve toplumların ilerlemesi için bir zorunluluktur. Unutma ki; "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Sanat ve sanatçılar için lütfen #gözünüyumma.

Yeşim Mutlu

http://www.instagram.com

YSM'İn notu: Artcontact İstanbul ile ilgili kısa bir reels video instagramda paylaştım. Benim gözümden izlemek isterseniz ig hesabım sizi bekliyor.