Yaşam 2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi? 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi? 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

10.06.2024 - 08:07 | Son Güncellenme:

Filistin’de yaşanan yıllardır pek çok kişiyi derinden yaralıyor. Dünya çapında protestolar ve eylemler düzenleniyor. Ancak 7 Ekim 2023’te şu an devam eden savaş başlamadan 9 yıl önce 3 çocuk akılalmaz bir protestonun merkezindeydi. Üstelik orada olmalarının nedeni CIA başkanını hackelemekti!

2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

Derleyen: Zeynep Dilara Akyürek / Milliyet.com.tr – İsrail, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de en az 34 bin 844 kişi hayatını kaybetti. İsrail tarafından bombalanan konut, hastane ve pek çok binada, son olarak güvenli bölgeye kurulan çadır kamplarında binlerce Filistinli yaşamını yitirdi. Öte yandan hem İsrail’de hem de Hamas’ta esir olan kişilerin takası da sık sık gündeme geliyordu. 1 asırı aşkın süredir aralıklarla devam eden İsrail – Filistin olaylarında yaşananlara son verecek tek bir yol vardı: İki Devletli Çözüm! Türkiye’nin de vurguladığı bu çözüm, dünya çapında ses getirmişti. ABD’de bulunan önemli üniversitelerin öğrencileri, İspanya, Fransa ve Almanya sokaklarında yüzlerce kişi Filistin için yürüyüş ve gösteri düzenliyordu. İstenen şey, Filistin’in yeniden özgür olmasıydı. Günümüzde bu olaylar devam ederken, bundan tam 9 yıl önce İngiliz vatandaşı 3 çocuk Filistin için istediklerini CIA Başkanı John Brennan’a bambaşka şekilde iletti. Çocuklar, CIA başkanına önce 2 trilyon sonra özgür Filistin demişti!

Haberin Devamı

2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

17 YAŞINDAKİ ÇOCUK CIA BAŞKANINI NASIL HACKLEDİ?

Filistin Abdullah el-Hurani Araştırma Merkezi, İsrail'in 2015 yılı içinde Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere ait 478 ev ve tesisi yıktığını bildirmişti. Yaşananlar pek çok kişinin tepkisine sebep olsa da, hiçbiri 3 çocuğun yaptıkları kadar ses getirmedi. Herkesi şaşkına çeviren olay, dünyanın en güvenlikli istihbarat servislerinden biri olan CIA’ya olan güveni sarsacak cinstendi. ABD’de sivil bir dış istihbarat servisi olan ve resmî olarak dünyanın dört bir yanındaki ulusal güvenlik bilgilerini, öncelikle insan istihbaratını kullanarak toplamak, işlemek ve analiz etmekle görevlendirilen CIA, başkanının yaşadığı bir hacklenme vakasıyla karşı karşıya kaldı. En büyüğü 17 yaşında olan ve kendisini ‘Cracka’ olarak tanımlayan toplamda 3 çocuktan oluşan liseli grup CIA başkanını akılalmaz yöntemlerle hackledi. CIA başkanı John Brennan’ın tüm kişisel verileri, CIA’nın özel dosyaları ve güvenlik şifrelerinin yer aldığı belgeler çocukların eline geçti. Peki, 3 çocuk dünyanın en önemli istihbarat ağlarından biri olan CIA’yı nasıl hackledi?

Haberin Devamı

CIA Başkanı, kişisel verilerini AOL isimli bir çevrim içi medya şirketindeki hesabında saklıyordu. Çocuklar da aynen bu hatadan yararlandı. Verizon teknisyonu numarası yaparak şirketi arayıp müşteri veri tabanına erişemediklerini ve Vcode (Verizon’un çalışanlarına atadığı kişisel kod) istediklerini söylediler. Kodu aldıktan sonra Brennan’ın verilerine artık çok daha yakınlardı. Ellerindeki kod sayesinde banka kartının son 4 hanesine, yedek cep telefonu numarasına AOL’da kullandığı e-posta adresine ulaştılar. Hesabın yönetimini ele geçirmek içinse geriye tek bir adım kalmıştı. Ellerindeki bilgilerle AOL’u arayıp hesaplarının kilitlendiğini söylediler. Hesabın yeniden erişilebilir olması ve şifre güncellemesi yapabilmek için geçerli olan güvenlik soruları arasında, çocukların çoktan sahip olduğu kartın son 4 hanesi vardı. Onu da doğru cevaplayarak, kolayca şifreyi sıfırladılar ve CIA Başkanı’nın e-posta adresine ulaştılar.

2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

2 TRİLYON MU, ÖZGÜR FİLİSTİN Mİ?

Milyar dolarlar ödeseler de elde edemeyecekleri bilgilere hiç para harcamadan erişen çocukların elbette CIA başkanına hesabını geri vermek için bir istekleri olmalıydı. CIA başkanı lise öğrencisi olan 3 çocuğun para istediğinden emin olduğundan, onlara ‘Ne kadar istiyorsunuz?’ diye sormuştu. Çocuklar başta başkanı şaşırtmayan bir cevap verseler de bunun şaka olduğunu kısa sürede açıkladılar. Başkanın sorusunun yanıtı ‘2 trilyon dolar’ olmuştu. O esnada kısa süreli şaşkınlık yaşayan başkan, çocukların şaka yaptığını duyduğunda kendine gelerek sorusunu da değiştirdi. Bu kez ‘Ne istiyorsunuz?’ diye sordu. Burada aldığı cevap milyonlarca kişiyi derinden etkiledi. Çocukların tek bir isteği vardı. İngiltere doğup büyüyen Hristiyan çocuklar, Filistin’de Müslümanların gördükleri kötü muamelenin son bulmasını istiyordu. O nedenle CIA başkanına verdikleri cevap da "Biz sadece Filistin’in özgür olmasını ve sizin de masum insanları öldürmeyi bırakmanızı istiyoruz" oldu.

Haberin Devamı

Bu konuşma sırasında CIA Başkanı Brennan da bir yandan çocukların eline geçen hesabını kurtarmaya çalışıyordu. Ancak pek de başarılı olamamış, ele geçirilen özel belgelerden bazıları eski adıyla Twitter, şimdilerde X diye anılan sosyal medya platformunda yayınlanmaya başlamıştı. Bu belgeler arasında Brennan'ın çok gizli hükûmet güvenlik iznini almak için doldurduğu 47 sayfalık SF-86 başvurusu da vardı. Başvuru formu, yalnızca başkanın değil, diğer aile üyelerinin de sabıka geçmişini, psikolojik kayıtlarını, uyuşturucu kullanımlarını ve yabancı uyruklu kişilerle etkileşimlerini içeriyordu.

2 trilyon dolar mı, özgür Filistin mi 17 yaşındaki çocuktan CIA başkanına tek şart

HACKLENEN SADECE BRENNAN DEĞİLDİ

Brennan'ın kişisel e-posta hesabının hacklenmesinin ardından, elde edilen bilgi ve belgeler WikiLeaks'te yayınlandı. Devam eden süreçte George Washington Üniversitesi'nde düzenlenen bir güvenlik konferansında Brennan, saldırıya duyduğu öfkeyi dile getirdi. Ocak 2017'de, Marina Medvin ve Jay Leiderman isimli avukatlar tarafından temsil edilen Kuzey Carolina'lı bir öğrenci, Brennan'ın e-postasının hacklenmesiyle ilgili suçlamalar nedeniyle Virginia'daki bir federal mahkemede suçlu bulundu. Suçlu bulunduğunda 19 yaşındaki Cracka lakaplı hacker, gerçek adıyla Kane Gamble, aslında sadece John Brennan’ı hacklememişti.

2 yıl hapis cezasına çarptırılan İngiliz hacker Kane Gamble, son derece hassas bilgilere erişmek için CIA başkanı kılığına girerek Brennan'ın özel e-posta hesabını ve iCloud hesabını hacklemişti. Tek suçu CIA başkanını hacklemek olmayan öğrenci, başkanın eşi Kathy Pokluda’nın tablet bilgisayarının da kontrolünü ele geçirmişti. Yargıç, ceza açıklamasında Gamble'ın ‘siyasi amaçlı siber terörizme’ bulaştığını belirterek onu 2 yıl hapis yatmasına hükmetti.

Yazarlar