Geri Dön

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ağız Kokusunu Önlemek Ve Gidermek Mümkün Mü?

Ağız kokusu hayat kalitesini ve sosyal yaşamı oldukça etkiler. Sizin için ağız kokusuna ne iyi gelir, nasıl geçer? Ağız kokusunu önlemek ve gidermek mümkün mü gibi soruların cevaplarını derledik.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ağız Kokusunu Önlemek Ve Gidermek Mümkün Mü?

 Ağız kokusu rahatsız edici olabilir ve bazen ondan kurtulmak zordur. Özellikle dişlerinizi günde birkaç kez yıkamak sorunu mutlaka çözmeyebilir.

 Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

 Kalıcı ağız kokusu gerçekten de birikmiş bakteri veya diş eti problemlerinden kaynaklanabilir.

 Yiyecekler ayrıca ağız kokusunun da nedeni olabilir. Örneğin soğan, kahve, alkol, et kokuları çoğaltma eğilimindedir. Neyse ki, taze nefesi teşvik eden başka yiyecekler de var! Salatalık, elma ve hatta nane durdurulamaz ve sağlıklı bir ağzı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, ağzınızı iyi nemlendirmeyi unutmayın, ağız kuruluğu kötü kokuların nedeni olan bakterilerin çoğalmasını teşvik eder.

 Gün içinde nefesinizin arzulanan bir şey bıraktığını hissederseniz dilinize 1 damla nane yağı sürün.

 Kötüye kullanmamaya dikkat edin, ancak sindirim sorunlarına neden olabilir.

 Kırmızı et ve hayvansal protein içeriği yüksek yiyecekler ağız kokusuna neden olabilir. Kalıntılar, istenmeyen kokulardan sorumlu olan bakterileri çoğaltır.

 Ağız kokusundan muzdaripsiniz, önce diyetinize bir göz atın. Günlük tükettiklerinizin arkasında kötü kokulardan sorumlu bakteriler vardır.

 Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

 Oldukça rahatsız edici olabilen ağız kokusu, dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka kaybolmaz.

 Yemeklerimiz de sorumludur.

 Kalıcı kötü ağız kokuları, diş etindeki bir sorundan, dilde biriken bakterilerden ve ayrıca yediğimiz yiyeceklerden de kaynaklanabilir. Şeker, kahve ve hatta kırmızı et açısından zengin yiyeceklerden bir randevu öncesinde kaçınılmalıdır! Tersine, taze nefesi teşvik eden ipuçları var:

 Bol su için. Ağız kuruluğu bakterilerin çoğalmasını teşvik eder ve bu da ağız kokusuna neden olur.

 Nane esansiyel yağı kullanın, dil üzerine 1 veya 2 damla damlatın. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin, sindirim problemleri yaşarsınız! Şekersiz sakız çiğneyin. Yemeğinizi şekersiz yoğurtla bitirin.

 Aromatik bitkileri çiğneyin: rezene veya maydanoz gibi. Çay için. Siyah çaydaki polifenoller kötü ağız kokularını önlemeye yardımcı olur.

 Şeker dişlere takılma eğilimindedir. Şekerle temas halinde bakteriler çoğalır. Ayrıca şeker ve bakteriler, ağız kokusu için risk faktörlerinden biri olan çürüklerin ve diş eti hastalığının ana nedeni olan diş plağı oluşumunu teşvik eder. Şekerli ürünlerden uzak kalmak faydalıdır.

 Ayrıca, proteinler ağızdaki bakterilerin çoğalmasını teşvik eder. Mekanizma, şeker için olduğu gibidir, ağızda ne kadar çok bakteri varsa, o kadar çok uçucu kükürt bileşikleri vardır. İyi bir ağız temizliği her zaman ilk kuralınız olmalıdır.

 Yeşil çay da ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Bu içecek ayrıca çürüklerin önlenmesinde rol oynar, belirli ağız kanseri türleriyle savaşmaya yardımcı olur ve kilo vermeyi uyarır.

 Kırmızı biber ve brokoli gibi C vitamini yönünden zengin besinler ağız kokusu ile mücadelede çok etkilidir. Çiğ tüketmek, ağızdaki hoş olmayan kokularla ilişkili bakterileri azaltır. Aperatif için yoğurda batırmak için şeritler hazırlayabilir ve böylece iyi nefes almanızı sağlayan iki yiyeceği birleştirebilirsiniz.

 Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

 Bazı yiyecekler ağız kokusuna neden olur. Bu fenomenden genellikle kahve, tütün, alkol, sarımsak, soğan, peynir ve soğuk et tüketimi sorumludur.

 Ayrıca diş etlerinin iltihaplanması (diş eti iltihabı), kulak, burun ve gırtlakta bir rahatsızlık ağız kokusunun sebepleri arasındadır.

 Bazı ilaçlar ağzı kurutur ve ağız kokusu riskini artırır. Bu özellikle ağrı kesiciler, antidepresanlar, antihistaminikler, antienflamatuvarlar, idrar söktürücü ilaçlar, kas gevşeticiler ve narkotikler için geçerlidir.

 Yaşam tarzınız ayrıca ağız kokusunun nedeni olabilir. Ağızdan nefes almak veya yiyecekleri çiğnemeden yutmak kötü kokulara neden olur. Eksik sindirim, oruç tutma ve yaşlanma aynı etkiye sahip olabilir.

 Nefesinizin kötü olup olmadığını anlamak kolaydır. Ağızda kötü bir tat, size durumu hemen anlatacaktır. Nefesinizin taze olduğundan emin olmak için tek yapmanız gereken ellerinizi ağızlığınızın içine koymak ve ağız boşluğunuzdan çıkan kokuyu koklamaktır.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün başarılı olmak için yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Gün içinde sevdiklerinizle birlikte olmak için zaman yaratabilirsiniz. Gelecek beklentileriniz konusunda kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Keyif aldığınız konularda harcamalar olabilir. Akşam saatlerinde iletişimde olduğunuz kişilerde dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün babanız ile ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İlişkilerinizi güçlendirmek isteyebilirsiniz. Ailevi konularda kendi iç sesinize güvenmek sizi gelişen olaylara karşı koruyacaktır. Sorumlu olduğunuz konularda yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Bu konuda alternatif planlar yapmanız gerekebilir. Akşama doğru çatışmalardan kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Sorumlu olduğunuz konularda yapacağınız sözleşmelerde dikkatli olmalısınız. İletişimde olduğunuz kişilere ani tepki vermemeye çalışın. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. Yeni haberler alabilirsiniz. Akşam saatlerinde daha derin düşünceler içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde maddi konularınızla ilgili sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. İşle ilgili konularda başkalarından alacağınız destekle çok daha kolay ilerleyeceksiniz. Geleceğinizle ilgili çaba sarf edeceğiniz zamanlardasınız. Kişisel yeteneklerinizi kullanacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konularla ilgili zaman harcayabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda mücadele verdiğiniz konularda kendinizi daha başarılı görebilirsiniz. İlişkiler gündeminizi etkileyebilir. Sağlığınızla ilgili konuları ihmal etmeyin. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz koşullar sizi zor duruma sokabilir. Kayıplar yaşayabilirsiniz. Bazı konularda kabullenme içine girebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde daha fazla çaba sarf etmeniz gerekebilir. Sizi hapseden kontrol dışı olaylar meydana gelebilir. Akşam saatlerinde iletişimde olduğunuz kişilerle çatışmaya girmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili yeni sorumluluklar alabilirsiniz. İşlerinizde en iyisini yapmak için çalışacaksınız. Başarılı olduğunuz konularda daha fazla mücadele verebilirsiniz. Gün içinde arkadaşlarınıza da zaman ayırmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızdan alacağınız desteklerle buna imkân bulabilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki hedeflerinize ulaşmak için çok çalışacağınız bir gündesiniz. Üstlerinizle iletişiminiz önem kazanabilir. İlişkilerinizi gelecek yönünde planlamak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda hırslı davranabilirsiniz. İletişimden kaynaklı sıkıntılara dikkat etmelisiniz. Akşam saatlerinde daha derin düşünceler içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda bütünü daha rahat göreceğiniz zamanlardasınız. Yeni yolculuklar planlayabilir, sevdiklerinizi de dâhil edebilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sorumlu olduğunuz işlerde alternatif planlar yapmak sizi rahatlatacaktır. İletişimden kaynaklı problemlere dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi endişe içinde tutan durumlara karşı dikkatli olmalısınız. Bunlar zaman zaman size kriz çıkarabilir. Ortaklı konularla ilgili mücadele içinde olabilirsiniz. Gelecek yönünde parasal konularda yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. Sizi duygusal yönden bağlayan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ikili ilişkileriniz gündeminizi meşgul edebilir. Karşınızdakilere tepkilerinize dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda çaba sarf edebilirsiniz. Mücadele içinde olacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde ikili ilişkilerinize dikkat etmenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma arkadaşlarınızla birlikte organize olacağınız zamanlar var. Hizmet aldığınız kişiler gündeminizi meşgul edebilir. Gün içindeki sorumluluklarınızı planlamanız sizi rahatlatacaktır. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmalısınız. Sorumluluklarınızı yerine getirmek için mücadele edeceksiniz. Akşam saatlerinde zorlanmalar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet