Geri Dön

Ağrısız burun ameliyatı mümkün mü?

Burun estetiği ameliyatlarındaki en büyük sıkıntı operasyon sonrası oluşan şişlik, morluk ve ağrılardır. Peki her burun estetiği ameliyatından sonra bunlar olmak zorunda mi?

Ağrısız burun ameliyatı mümkün mü?

Burun estetiği ameliyatlarında cerrahları en çok zorlayan aşamalardan biri, kemiklerin şekillendirilmesidir.

Bu aşamada kontrolün sağlanması klasik kemik kesme yöntemleri ile çok zor ve başarılı bir burun estetiğinin olmazsa olmazı. ‘Osteotomi’ denilen kemiklerin kesilmesi işlemi için günümüzde pek çok farklı yöntem kullanılıyor.

Günümüzde bu işlem için hala klasik yöntemler olan osteotom (keski) ve çekiç kullanılması ile burun kemiklerinin kırılması çokça tercih ediliyor.
Osteotomi için artık çok daha zarif ve ince yeni bir yöntem var. Bu yöntemin ismi ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemi.

Yani:Ultrasonik Rinoplasti. Yöntemin Türkiye’deki tek uygulayıcısı Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Burun Estetiği Cerrahı Op.Dr. Emre İlhan, ‘Ultrasonik Rinoplasti’yi burun estetiğinin geleceği olarak gördüğünü ifade ediyor.

“Kemik kesme ve kırma (osteotomi), hastanın ameliyat sonrasında yüzünde oluşan şişlik ve morlukların en büyük sebebidir. Şişlik ve morlukların oluşma sebebi burun kemikleri kesilirken bu bölgedeki damarlarda zedelenme olması ve doku içine bu damarlarda olan kanamalardır. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde ameliyat sırasında kemikler görerek ve milimetrik olarak ölçülerek çok zarif ve kontrollü bir şekilde kesilebiliyor.

Bu yöntem burun kemiklerinin yüzle birleştiği bölgedeki damar yapılarına hiç zarar vermediği için bu yöntemi uyguladığımız hastalarda morarmanın neredeyse hiç olmadığını ve göz çevresinde sadece hafif bir sararma olduğunu gözlemliyoruz.

Bugüne kadar binlerce ameliyat yapmış bir burun uzmanı olarak şunu söyleyebilirim ki hastalarımızın burun estetiği ameliyatları ile ilgili en çok korktukları şey şişlik ve morluklardır. Yüzdeki bu morluklar hastanın iyileşme sürecini uzatarak sosyal yaşama erken dönmesini engeller. Ultrasonik rinoplastide ise bu aşama kullandığımız ultrasonik aletler sayesinde hasta için son derece konforlu geçmektedir.

Ameliyat sonrasında ortalama 4-5 gün içinde sosyal yaşama dönmek mümkündür” açıklamasında bulunan Op.Dr. Emre İlhan, bu teknikle ameliyat ettikleri hastalarda morarmanın hiç olmadığını, renk değişiminin ve şişliklerin de en aza indiğini gördüklerini belirtti.

‘Ultrasonik rinoplasti’nin dünyada burun estetiği ameliyatlarında çok az kişi tarafından bilinen ve yeni kullanılan bir teknik olduğunun bilgisini veren İlhan, “Bu yöntem Amerika’da FDA onayı almıştır. Ben bu yöntemi New York'ta en son katıldığım uluslararası kongrede dinledim ve yine Fransa ve Almanya’ da çok az sayıda, tüm dünyada neredeyse bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda seçkin rinoplasti cerrahı tarafından kullanıldığını öğrendim.

Yöntem asıl olarak beyin ameliyatlarında kemiklerin kesilmesi sırasında beyin dokularına zarar vermeyecek bir yöntem olarak geliştirilmiş ve daha sonra çene cerrahisine adapte edilmiş.

Çok sayıda rinoplasti yapan bir cerrah olarak, bugüne kadar hep bu ameliyattaki eksik parçanın kemiklerin şekillendirilmesinin daha zarif yapacak ve çevre dokulara zarar vermeyecek kontrollü bir alet olduğuna inandım. Ayrıca hastaları en çok korkutan ve zorlayan morluk ve şişliği çözecek bir yöntem arayışında oldum.

Bu yöntemi öğrendiğim anda bunun rinoplasti ameliyatının geleceği olduğuna inandım ve Türkiye'ye geldiğimde bu yöntemle çalışan bir sistem edindim. Rinoplasti ameliyatı için bıçak uçlarını hastalarımda kullanmaya başladım.

Bu yöntemin getirdiği hasta konforu ve sonuçlara yansıyan kontrol ve zarafeti hastalarım yararına kullanmaya başladım. Şu ana kadar gördüklerimiz bizleri çok etkiledi ve yöntemle ilgili Ar-Ge çalışmalarına da başladık” açıklamasında bulundu.

‘Kalemle çizilmiş gibi, zarif ve doğal hatlar’
Kemik üzerindeki cilt, damar yapıları ve kemiğe bitişik kıkırdak dokular ultrasonik bıçak kullanılırken kesinlikle zarar görmüyor.

Bu durumun hastaların şişliklerinin ve morluklarının daha az olmasını kesin olarak açıkladığını aktaran Op.Dr. Emre İlhan, “Klasik yöntemlerde kullanılan keski ve çekiçlerle kontrollü kırık hattı oluşturmak mümkün değildir.

Ultrasonik rinoplastide ise kemikleri düz hatlarda istediğimiz açılarda kesebiliyoruz. Bu da estetik açıdan yaptığımız işe yansıdığı için artık burun yanlarındaki kemikleri daha iyi inceltebiliyoruz. Kemiklerin kontrollü kesilmesi ile ultrasonik olarak ameliyat ettiğimiz hastaların burunları daha zarif ,ince ve doğal hatlara sahip oluyor.

Burun sırtının daha ince görünmesi ve tabiri caizse kalemle çizilmiş gibi zarif sonuçların elde edilebilmesi biz cerrahların ameliyat sonuçları ile ilgili daha fazla kontrollü olmamızı sağlıyor” dedi.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde keyif aldığınız işlerle uğraşabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha fazla yaratıcılığınızı kullanacağınız zamanlar var. Hobileriniz için harcamalar yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda çalışma hayatınızdaki koşullar yoğunluk kazanacaktır. Sorumluluklarınız artabilir. İşlerinizde engeller keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konularla ilgilenebilirsiniz. Geçmişten gelen konular keyfinizi kaçırabilir. Güven aradığınız kişilere çekildiğinizi hissedebilirsiniz. Kendi iç sesinizi dinleyerek olayları kontrol edebilirsiniz. İlerleyen saatlerde daha yaratıcı olduğunuz konular ön plana çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konular ilgili kurallar koymanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli gündeminiz içinde iletişimde olduğunuz kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Yeni haberler alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda bitişler meydana gelebilir. İlerleyen saatlerde ailevi konular ön plana çıkabilir. Sorumluluk almanız gereken olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız işlere yönelmek sizi keyiflendirebilir. İş hayatınızda alacağınız destekleri iyi kullanmalısınız. Sorumlu olduğunuz işlerde sıkışmalar olabilir. İlerleyen zamanlarda sorumluluklarınız artacaktır. Hareketli zamanlar sizi bekliyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önemli olan konular gündeminizi meşgul edebilir. İş hayatınızla ilgili sıkışıklıklarla ilgili çözümler üretmeniz gereken zamanlar var. İlerleyen zamanlarda bu konuda destek alabilirsiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Bilemediğiniz konulardan dolayı yaşadığınız süreçte kendi içinize döneceğiniz zamanlar var. Bazı konuları akışına bırakmanız gerekebilir. Sosyal konulara yönelmek sizi rahatlatacaktır. İlerleyen zamanlarda kişisel açıdan önem verdiğiniz konular ön plana çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün önümüzdeki günler ile ilgili adımlar atmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla plan yapmak ve düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. İş hayatınızda alacağınız destekler yaşadığınız sıkışıklığı rahatlatabilir. Sorumlu olduğunuz işleri toparlamak isteyeceksiniz. İlerleyen zamanlarda engellerle karşılaştığınızı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda ön planda olmak isteyeceğiniz zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için çaba sarf edebilirsiniz. Gün içinde fazla yorulduğunuzu ve işlerin ilerlemediğini hissedebilirsiniz. Sabırlı olmaya çalışın. Üstlerinizle iletişiminize dikkat edin. İlerleyen saatlerde sorumluluklarınız artabilir. Sosyal konular daha fazla gündeme gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi özgür hissedebilirsiniz. Geleceğinizle ilgili plan yapmak ve sevdiklerinizi paylaşım içinde olmak isteyebilirsiniz. Akademik konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızla ilgilenmeniz gereken zamanlar olacaktır. Bazı işlerinizde sıkışmalar meydana gelebilir. İlgilendiğiniz konularda kabullenme içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde işlerinizde endişe duyduğunuz konular ön plana çıkabilir. Sabırlı olmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla kabullenir olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde kendinizi için bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Ortaklı konularla ilgili mücadele içinde olabilirsiniz. İş hayatınızdaki durumlardan dolayı engellendiğinizi hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde gündeminizde dikkat etmeniz gereken koşullar oluşabilir. Uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda engellere takılabilirsiniz. İlerleyen saatlerde endişe duyduğunuz konularda daha fazla sıkışmış hissedebilirsiniz. Kabullenme içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde çalışma hayatınızdaki koşullarda etki altında kalacağınız zamanlar var. Hizmet aldığınız kişilerle iletişiminizde dikkatli olmalısınız. Bazı konuları bırakma eğiliminde olabilirsiniz. Kabullenmek işlerinizi kolaylaştırabilir. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konularda engellendiğinizi hissedebilirsiniz. Sizi yoran koşullar meydana gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet