Geri Dön

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Bitkisi ve Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Faydaları saymakla bitmeyen aloe vera bitkisi şifa kaynağıdır. Aloe vera çiçeğinin çeşitleri bulunur. Aloe vera tohum ile yetiştirilir. Kozmetik sektöründe oldukça kullanılan aloe veranın yaprakları dikenli ve batmayan türdendir. Zambakgiller ailesinden olan aloe vera kaktüse benzeyen bir bitkidir. Jel ve su formatı da bulunan aloe vera cilt, saç, yüz, sivilce ve lekelere iyi gelir. Bunların yanı sıra aloe vera mide rahatsızlıklarını en aza indirir, sindirim sistemini kuvvetlendirir, kolon kanseri riskini azaltır ve bağırsak mantarlarını giderir. Aloe veranın yararları kadar aşırı tüketiminde zararları da ortaya çıkabilir. Aloe vera faydaları nelerdir? diyorsanız “Aloe vera bitkisi ve suyu cilde nasıl uygulanır?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Bitkisi ve Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Kozmetik sektöründe uzun yıllardır kullanılan aloe vera bitkisinin faydaları oldukça çoktur. Şifa kaynağı olan aloe veranın iyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Ciltte yanık ve tahriş olan bölgelerde serinletici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Türkçe adı sarısabır olan Aleo Vera, Afrika menşeili bir bitkidir. Asıl coğrafi kökeni Sudan olduğu düşünülen Aleo Vera, sukulent familyası arasında yer alıyor.

Aleo Veranın Faydaları Nelerdir?

Aleo Veranın içinde 18 farklı aminoasit, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri, 20 mineral ve 12 farklı vitamin içerir. Aynı zamanda Aleo veranın içinde bulunan antrakinonlar, polisakkaritler ve lektinler insan sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Aleo Vera suyu, çok iyi enerji verici bir özelliğe sahiptir. Aleo Vera suyu, aynı zamanda çok iyi bir kalsiyum, sodyum ve demir deposudur. Aleo Veranın bilinen faydaları,

- Aloe Vera sindirim sistemini kuvvetlendirir.
- Mide rahatsızlıklarını en aza indirmektedir.
- Cilt derisi üzerinde kompres bazlı tedavi unsuru haline gelen bu bitki, yıpranmış hücreleri yenilerken, onarma ve nemlendirme amaçlı da kullanılabilmektedir.
- Aloe vera yağı veya aloe vera sabunu cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde sık karşılaşılan dökülme ve kızarıklık sorunlarını iyileştirmeyi sağlar.
- Yanıklar, deri iltihaplanmaları ve güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucu oluşan yanıklar aloe veranın bileşenleri sayesinde tedavi edilmektedir.
- Kolon kanseri riskini azaltır.
- Bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılır.
- Bağırsak mantarlarını giderir.
- Böbrekleri hastalıklardan koruma etkisine sahip olan aloe veranın vücuttaki enzimleri depolama özelliğine sahip olduğu bilinmektedir.
- Enfeksiyon oluşumunu engeller.
- Metabolizmayı hızlandırır.
- Kana oksijen aşılayan aloe vera bitkisinin iltihap problemlerinde de tedavi edici yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir.
- Aloe vera akne tedavisinde kullanılır.
- Güneş yanığına faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde cilt yanıklarını hızlı şekilde tedavi eder.
- Cildin yaşlanmasını önler.
- Aloe vera bitkisi kanser tümörlerinin oluşmasını başlangıç aşamasında engelleyebilir.
- Kolesterol seviyesini dengede tutar.
- Kalp damar sağlığına faydalıdır.
- Kan akışının hızlanmasını sağlayarak damar tıkanıklığını önler.
- Aloe vera jeli ve sabunu ufak cilt alerjileni tedavi eder.
- Aloe vera depresyon ve ruhi bozukluklara neden olan sorunları ortadan kaldırabilir.
- Aloe vera bitkisi radyasyon etkilerini azaltabilir.
- Aloe veranın mikrop öldürücü özelliği vardır.
- Vücuda mineral ve vitamin depolar.
- Diyabete iyi geldiği gözlemlenmiştir.
- Böcek sokmalarına karşı aloe vera jeli faydalıdır.
- Aloe vera kremi sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
- Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
- Aloe vera bitkisi kaynatılarak içildiğinde astım hastalığının etkisini azaltır.
- Göz iltihaplarını aloe vera suyu ile hafifletir.
- Aloe vera jeli veya aloe vera kremi donmadan kaynaklanan doku hasarlarına faydalıdır.
- Elma ile alındığında aloe vera suyu müshil görevi görür.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir Aloe Vera Bitkisi ve Suyu Cilde Nasıl Uygulanır

Aloe Vera Cilde Nasıl Uygulanır?

İyi bir nemlendirici olan bu şifalı bitki harici olarak cilde sürülebilir. Günümüzde en çok kozmetik alanda kullanılmaktadır. Aloe vera jelini yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz. Bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini düzenler. Kadınlarda özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak vb cilt sorunları için kullanabilir. Yaprağını ortadan keserek jelini çıkarıp kullanabilirsiniz. 

Bitkinin yapraklarından birini kopararak, bıçak yardımıyla keserek jel kısmını ortaya çıkarın ve cildinizde bulunan sivilcelerin üzerine uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

- Lekeler! Cilt tonu eşitsizliği yaşayanların da çok sık tercih ettiği aloe veranın faydalarından bir diğeri de renk açıcı özellik göstermesidir. Eşit bir cilt tonu için de aloe vera jelini tercih edebilirsiniz.

- Mat bir cilt görünümü sağlayarak, sebum dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Aloe Vera Saça Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı ve güçlü saçlar için de fayda sağlayan bitki, elektriklenen saçları kontrol altına almaya yardımcı olur aynı zamanda saçlarınızın güçlenmesini de destekler! Aloe veranın saça faydalarını da inceleyerek problem yaşadığınız konulara çözüm bulabilirsiniz.

Öncelikle bitkinin yapraklarından ihtiyacınıza göre bir yaprak kesmeniz gerekmektedir. Kesme işlemini gerçekleştirdikten sonre jel kısmını cildinize uygulayabilirsiniz.

Tüm yüzünüze uygulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda sivilce üzerine, lokal uygulama yaparak da kullanabilirsiniz.

 

Aleo Vera Suyu Neye İyi Gelir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir Aloe Vera Bitkisi ve Suyu Cilde Nasıl UygulanırAleo Vera bitkisi sukulent familyasından gelen ve 3-4 çeşidi bulunan çok faydalı bir bitkidir. Aleo Vera, kozmetik alanında en çok kullanılan bitkiler arasında yer alır. Aleo veranın etli, uzun yaprakları ucuna doğru sivriliyor. Aleo veranın iyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Ciltte yanık ve tahriş olan bölgelerde serinletici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Aleo Vera yapraklarının içinde bulunan jel yapıdaki su, kozmetik alanında jel, su ya da kurutulmuş halde kullanılıyor. Aleo veranın cildi yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde nemlendiricilerde, güneş kremlerinde, gece ve gündüz kremlerinde, yüz losyonlarında sıkça kullanılıyor. Evde bakabileceğiniz hoş bir bitki olan Aleo veranın yapraklarında gizli olan mucizeden faydalanarak cildinize sürebilirsiniz.

Aloe Vera Suyu Nasıl Kullanılır?

Aloe veranın jel kısmı sulandırılarak içilebiliyor. Bunun için 2 yemek kaşığı taze aloe vera jelini bir bardak su ile karıştırmanız yeterli. Bu aşamada jelin suda tamamen erimesi için blender da kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz suyu meyve sularının içerisinde katarak tüketebilirsin. Fakat gün içerisinde çok fazla aloe vera suyu içmek bağırsak sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle günde bir bardaktan fazla içmemeni öneririz.

Aloe Vera kimler kullanamaz?

Hamileler ve emziren anneler: Hamile iseniz yahut emziren bir anne iseniz, aloe vera kullanmamalısınız. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin raporlar mevcuttur.

Alerji sorunu olanlar: Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum ağızdan almanın yanı sıra bölgesel kullanım için de geçerlidir.

Yaşlılar: Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere neden olabilir ve bunun sonucunda düzensiz kalp atışları ve halsizlik oluşabilir. Bu sebeple yaşlı insanların kullanmaması tavsiye edilir.

Çocuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir.

Mide sorunu olanlar: Aloe veranın fazla kullanımı hassas kişilerde mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.

Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde Aloe vera kullanımı iyileşme sürecini geciktirebilir.

Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz aloe vera kullanmamalısınız.

Hemoroid hastaları: Hemoroidiniz var ise, aloe verayı çok dikkatli kullanmalısınız. Günlük doz aşımı tavsiye edilmemektedir.

Böbrek hastaları: Böbrek sorunlarınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmez. Ameliyattan iki hafta önce kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün daha çok sorumluluk almak ve gerçekçi düşünmek gerekiyor. Beklentilerinizi de gözden geçirmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Oldukça hareketli ve sizi mücadeleye iten bir günde olabilirsiniz. Ailevi konular ve planlar üzerinde ciddi düşünme gereği var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay var. Bugün düşüncelerinizde daha esnek ve paylaşımcı olmaya bakmalısınız. Olaylara bakış açınızı test eden durumlar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay enerjisi ön planda. Bugün endişelerden uzak kalmaya bakın. Bağlayıcı konular, duygusal açıdan yorucu olabilecek durumlar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evde ve evlilik hayatında daha dikkatli ve gerçekçi olmanızda fayda var. Duygusal açıdan sizi zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dolunay teması öne çıkıyor. Bugün işlerinizi plana koymalı ve kendinize zaman ayırmaya gayret etmelisiniz. Ancak bu hemen, pek kolay olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün arzu ve isteklerinizde biraz daha esnek ve yumuşak olmaya gayret etmelisiniz. Aşkta ya da çocuklarla ilgili konularda zorluklar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evdeki konularla ilgilenmek ve ailenizle daha çok uğraşmak durumunda olabilirsiniz. Evde daha fazla zaman geçirmek gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Saka burcunda dolunay gerçekleşiyor. Yakın çevrenizde daha çok hareket söz konusu. Ciddi görüşmeler ve gerçekçi planlar içindesiniz. Daha olumlu düşünmeye bakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün Saka burcunda. Parasal konular üzerinde daha ciddi durabilirsiniz. Birikimlerinizi yerinde kullanmaya ve planlı olmaya gayret etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Burcunuzda dolunay gerçekleşmekte. Bugün duygusal açıdan meşgul eden, evinize, yakın çevrenize ait konular meşgul edebilir. Yeni adımlar atmak istiyorsunuz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay Saka burcundayken, bugün kendinizi kısıtlamamalı ve izole etmemelisiniz. Geçmişten kaynaklanan yükler yüzünden zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet