Geri Dön

Anestezinin Yan Etkileri Ve Komplikasyonları Nelerdir? Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?

Vücutta yapılacak bazı işlemlerde uyuşturma işlemi yapılıyor. Anestezi işlemlerinin kimlere ve hangi şartlarda yapıldığı birçok insanın merak ettiği bir konudur. Anestezinin bazı çeşitleri bulunur. Bu çeşitler hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Anestezinin yan etkileri ve komplikasyonları nelerdir? Narkozun etkisi ne zaman geçer? İşte, detaylar.

Anestezinin Yan Etkileri Ve Komplikasyonları Nelerdir? Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?

Anestezi işlemleri bazen lokal bazen de genel yapılabiliyor.

Haberin Devamı

Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

İnsanlar yaşadığı sağlık problemlerinden dolayı bazen cerrahi operasyonlar yaptırmak zorunda kalabiliyor. Cerrahi operasyon gerektiren işlemlerde mutlaka uyuşturma işlemleri yapılır. Anestezi işlemleri yapılarak hastaların herhangi bir şey hissetmemesi sağlanır. İnsanlar yapılan birçok işlemin acısına dayanamayacağı için, uyuşturma işlemi yapılır. Uyuşturma işlemleri yapılmadan önce hasta hakkında bazı araştırmalar yapılır. Anestezi işlemlerini sadece anestezi uzmanları gerçekleştirir. Bir hastaya anestezi yapılmaya karar verilmişse öncelikle hastanın bazı testleri yapılır.

Her insanın vücudu anesteziyi kaldıramayabilir. Özellikle solunum yoluyla yapıldığında kişilerin direk olarak solumu etkileniyor. Sağlık sorunu olan veya bu durumlara karşı dayanıksız olacak kişiler için birçok araştırma yapılıyor. Her ne kadar operasyonların yapılması gerekse de, anestezi etkisiyle hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Çok fazla etkisi olduğundan insanlarda yan etkisi bulunur. Normal insanlarda bu yan etkiler fazla görülmez. Fakat uygun olmayan kişilere yapıldığında büyük sağlık sorunları çıkarak, kalbin durmasına bile yol açabiliyor. Son derece detaylı bir araştırma sonucu anestezi işlemleri uygulanabiliyor.

Haberin Devamı

Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?

Narkozun etkisi verilen doza ve ilaca göre değişiklik gösterebiliyor. Operasyonun ne kadar süreceği belirlenerek bu süreye göre narkoz ilacı kullanılıyor. 1 saatlik bir operasyon için 3 veya 4 saatlik narkoz verilmiyor. Fakat insanlar narkoz etkisinden yavaş yavaş çıkmaya başladığında, narkoz etkisi hala üzerinde kalabiliyor. Baygın kalmadığı için yarı baygın şekilde konuşabiliyor. Narkozun verilmesi sırasında ve narkoz verildikten sonra kişilerde bazı etkiler görülebiliyor. Bu etkiler kişinin bilincine göre değişiklik gösterebiliyor. Narkozun yan etkileri insanlara zor bir süreç yaşatabiliyor. Narkozun yan etkileri şu şekildedir;

  • Boğaz ağrıları
  • Kas ağrısı
  • Tansiyon düşüklüğü
  • Kalp ritim bozukluğu
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Bilinç kaybı
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber