Geri Dön

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Sürekli şiddetli ağrı neden olur?

Sağlık problemi olarak sıkça karşımıza çıkan baş ağrısı insanların gündelik hayatını etkilemektedir. Çeşitlerine göre farklılık gösteren baş ağrısı birkaç saat veya birkaç gün devam edebilir. Baş arkası gibi belirli bölgelerde ortaya çıkan baş ağrısını ilaçsız geçirmek isteyenler evde bitkisel çözüm yollarını aramaktadır. Aşırı şiddetli ağrıları evde yapılabilecek doğal yöntemlerle çözmek mümkündür. Baş ağrıları bazen ciddi hastalıkların belirtisi olurken bazen de acil müdahale gerekmeden geçebilir.

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Sürekli şiddetli ağrı neden olur?

İnsanların günlük yaşantısı olumsuz yönde etkileyen şiddetli baş ağrısı toplumda sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Başın belli bölgelerinde ortaya çıkan ağrılar çeşitlerine göre farklılık gösterir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları bazen acil müdahale gerektirirken bazen de ilaçsız kendiliğinden geçebilir.  İnsanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ağrılar, evde bitkisel çözümler ile geçirmek mümkün olabilir. Ancak şiddetli baş ağrısına bayılma, yüksek ateş, vücudunuzun bazı bölgelerinde uyuşma, mide bulantısı veya kusma gibi semptomlar eşlik ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş ağrısı için iyi bir tedavi yöntemi olmayacaktır. Baş ağrısında ağrı kesicileri aşırı kullanmak, uzun vadeli çözümler getirmez.

Baş ağrısı sorunu birçok sebepten meydana gelmektedir. Sık sık baş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalıyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz nedenlerden en az bir tanesini yaşayarak baş ağrısı gelişmesine neden oluyor olabilirsiniz.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

- Yoğun stres
- Düşük kan şekeri
- Uyku yoksunluğu
- Dehidrasyon
- Stres
- Düşük kan şekeri
- Panik ataklar
- Beyin içindeki veya etrafındaki kan damarları ile ilgili sorunlar, inme
- Geceleri diş taşlama
- Menenjit gibi enfeksiyonlar
- Çok yüksek veya çok düşük kafa içi basıncı
- Beyin tümörü
- Travmatik beyin hasarı
- Grip
- Aşırı ilaç kullanım baş ağrısı kan pıhtıları
- Karbonmonoksit zehirlenmesi
- Sarsıntı
- Kurutma
- Glokom
- Yüksek kaygı düzeyi
- Depresyon / Karamsarlık
- Uyku bozuklukları
- Şişmanlık
- Horlama
- Aşırı kafein tüketimi
- Aşırı ağrı ilacı kullanımı
- Diğer kronik ağrı yaratabilecek durumlar

Normal günlük rutinden kopma gibi durumlar baş ağrısına neden olan en önemli etkenlerdendir..
Baş ağrısı tedavilerinin etkililiği bazen baş ağrısının asıl nedenine değinmekle ilgilidir. Farklı sebeplerden kaynaklanan baş ağrılarını gidermenize yardımcı olabilecek pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu doğal yöntemlerin en iyi özelliği, etkili olmalarının yanı sıra yan etkilere neden olmamalarıdır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

1- Baş ağrısına suyla mücadele

Susuzluğun bir diğer önemli belirtisi baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük su tüketiminiz 2 litrenin altında ise, baş ağrısı büyük olasılıkla dehidrasyona bağlıdır. Bu durumda, vücudunuzun su ihtiyacını karşılayarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

2- Elma sirkesi

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Sürekli şiddetli ağrı neden olur

Malzemeler:

- 2 çorba kaşığı elma sirkesi
- 1 bardak sıcak su

Nasıl kullanılır?

• 1 su bardağı ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin.
• İyice karıştırın.
• Baş ağrısından hızlı şekilde kurtulmak için yavaşça elma sirkesi suyunu için.

Bu içeceği günlük olarak tüketmek, vücudunuzdaki sıvıları dengeler ve böylece vücudunuzun susuz kalmasına engel olur.

Elma sirkesi, doğal ev ilaçlarının eski ustalarından biridir. Baş ağrısı dışında birçok doğal tedavi yöntemlerinde ilaç olarak kullanılmaktadır.

3- Limon suyu yöntemi

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Sürekli şiddetli ağrı neden olur

Malzemeler:

- Yarım limon
- 1 bardak sıcak su

Limon suyu yöntemi baş ağrısı için nasıl kullanılır?

Yarım limonu bir bardak sıcak suyun içerisine karıştırın. Bu içeceği günde 2 kez tüketirseniz baş ağrısı sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Limon suyu dehidratasyondan kaynaklanan baş ağrısını hafifletebilir. Limon suyu baş ağrısı ile savaşmanın yanı sıra aynı zamanda vücudun pH seviyesini dengeler ve sindirime de yardımcı olur. Limon suyu günlük olarak tüketildiğinde birçok bedensel işlevi düzeltebilen içecek olarak karşımıza çıkar.

4- Buz torbası yöntemi

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Sürekli şiddetli ağrı neden olur

Bireysel tercihler değişebilir ancak genellikle migren hastaları soğuk uygulamayı tercih etmektedir. Öte yandan baş ağrısı, stresle veya soğuk algınlığıyla kendini gösterirse, sıcak uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

Alın ve şakak bölgesine soğuk bir sıkıştırma uygulanırken baş ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmak için omuz arkasına sıcak kompres uygulanmalıdır. Etkili olması için uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Soğuk uygulamalar buz torbaları veya naylon poşetlerle uygulanabilir. Ancak sıcak uygulamaları sıcak su veya sıcak su torbaları ile uygulamanız gerekmektedir.

5- Kahve ve çay yöntemi

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Sürekli şiddetli ağrı neden olur

Kahve ve çay da baş ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Bu iki içecek en popüler baş ağrısı çözümleri arasındadır.

Kahvenin içerisindeki kafein baş ağrısını azaltabilir. Enflamasyona uğramış kan damarları sinir uçlarına karşı baskı uyguladığında zonklama tipi baş ağrısı oluşur. Kafein, bu kan damarlarını daraltarak ağrıyı hafifletir. Kafein, ağrı kesicilerin vücutta emilmesini kolaylaştırarak baş ağrısının da hızlı bir şekilde etki göstermesine yardımcı olmaktadır.

6- Kahve ve çay baş ağrısı için nasıl kullanılmalıdır?

- Bir fincan çay içmek yatıştırıcı etkisi sayesinde muhtemelen baş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletmeye yardımcı olacaktır.

- Zencefilli limon çayı, genellikle migren eşlik eden baş ağrısı ve mide bulantısı için etkili olabilir.

Eğer soğuktan kaynaklanan baş ağrısı çekiyorsanız tarçın çayı da imdadınıza yetişebilir. Tarçın, baş ağrısı için elementleri içerir ve magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Tarçının içerisinde bulunan demir, kalsiyum ve diğer mineraller de migreni ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

7- Aromaterapi yöntemi

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Sürekli şiddetli ağrı neden olur

Baş ağrısını hafifletmek için aroma terapi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Nane, okaliptüs ve lavanta yağı gibi yağlar aromaterapi masaj tedavileri için uygun olabilir.

Nane ya oldukça rahatlatıcıdır ve acıyı bastırabilir. Baş bölgenizi rahatlatır ve yatıştırır. Okaliptüs uçucu yağı ise kan damarlarındaki şişmeyi azaltabilir, bu da baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

8- Akupunktur noktaları

Akupunktur noktaları baş ağrısı ve çeşitli ağrıları önlemeye yardımcı olan Çin tedavi yöntemidir. Bu yöntem vücudun bir bölgesindeki belirli noktalarda baskı uygulayarak ve endorfin salınarak çalışır. Endorfinler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan doğal ağrı kesicilerdir.

Baş ağrılarından kurtulmak için çok az bir çaba sarf ederek kolayca Akupunktur noktalarına masaj uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey basınç noktasını bulmak ve üzerine yaklaşık 10 saniye sıkı bir baskı uygulamaktır.

Kaş arasındaki nokta

Kaşlar arasındaki orta noktada bulunan akupunktur basınç noktasını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu nokta, stres ve yorgunluğu giderir, stres ve yorgunluğun sebep olduğu baş ağrılarını hafifletir.

Burun ve göz yuvası arasındaki nokta

Bu akupunktur noktası burun köprüsünün ve göz yuvasının üzerinde, kaşlarınızın hemen altında bulunur. Stres veya soğuktan kaynaklanan baş ağrılarından kurtulmak için işaretçi parmaklarınızı kullanarak bu bölgeye baskı uygulayabilirsiniz.

9- Baş ağrısını geçirmek için İbrahim Saraçoğlu'ndan tarif

Çok açık çayın içine 9-10 adet kuru karanfil atılacak ve şekersiz içilecek.

Migren için de bir bardak suyu kaynatın, içine bir tatlı kaşığı biberiye atın. 9-10 dakika kısık ateşte demleyin. Demlendikten sonra süzüp yemeklerden sonra için. Bu kürü günde 2 defa ve 21 gün boyunca uygulayın.

Baş ağrısını geçiren yiyecekler nelerdir?

- Fırında patates
- Kahve
- Karpuz
- Badem
- Yoğurt,
- Susam,
- Ispanak,
- Muz,
- Tam tahıllı ekmekler

Baş ağrısı bölgeleri

- Sinüzit, gözaltı ve iki kaşın üstünü kapsayan, adeta içerisinde su varmış gibi ağırlığa neden olan bir ağrıdır. Çeşitli durumlarda (saç ıslak kalması, rüzgar.) tetikler.

- Küme baş ağrısı, genellikle tek taraflı gözün çevresinde görülen bir ağrıdır.

- Tansiyon, alın çevresini esir alan ağrıdır.

- Migren, yüzün yarısında yani tek tarafta görülen ağrı çeşididir.

- Çene Eklemi, alnın yan tarafında görülen ağrı çeşididir.

- Boyun, kafanın arkasını ve üst tarafını esir alan bir ağrı çeşididir.

Baş ağrısı çeşitleri

- Gerilim tipi baş ağrısı

- Migren

- Nevraljiler

- Küme tipi baş ağrısı

- Gök gürültüsü baş ağrısı

- Yüksek tansiyon

- Sinüzite Bağlı Ağrı

Baş ağrısı nedenleri nelerdir?

- Panik ataklar

- Beyin içindeki veya etrafındaki kan damarları ile ilgili sorunlar, inme

- Geceleri diş taşlama

- Menenjit gibi enfeksiyonlar

- Çok yüksek veya çok düşük kafa içi basıncı

- Beyin tümörü

- Travmatik beyin hasarı

- Grip

- Aşırı ilaç kullanım baş ağrısı kan pıhtıları

- Karbonmonoksit zehirlenmesi

- Sarsıntı

- Kurutma

- Glakom

- Kadın cinsiyet

- Yüksek kaygı düzeyi

- Depresyon- karamsarlık

- Uyku bozuklukları

- Şişmanlık

- Horlama

- Aşırı kafein tüketimi

- Aşırı ağrı ilacı kullanımı

- Diğer kronik ağrı yaratabilecek durumlar

Baş ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Baş ağrısının nedenleri arasında önemli sağlık problemleri olabilir. Ağrının yanı sıra kafa karışıklığı, bilinç kaybı, koma, sara nöbeti varsa, güçsüzlük, travma sonrası ağrı, yüksek ateş, bulantı, kusma ve aniden ortaya çıkan baş ağrılarında derhal uzman hekime başvurulmalıdır. Baş ağrıları için Dahiliye, Nöroloji veya Beyin Cerrahı bölümüne gidilmelidir.

Baş ağrısı korona belirtisi mi?

Koronavirüs seyrek semptomları arasında baş ağrısı görülebilir. Ancak her baş ağrısına koronavirüsün neden olduğu anlamına gelmez. Koronavirüsün en yaygın ve ciddi semptomları arasında ateş, kuru öksürük, yorgunluk solunum güçlüğü veya nefes darlığı, göğüs ağrısı veya göğüste baskı konuşma veya hareket kaybı görülmektedir. Baş ağrısının bu semptomlar eşlik ediyorsa derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kahve baş ağrısına iyi gelir mi?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kahvenin baş ağrısına iyi geldiği belirtilmiştir. Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan kahvenin içine sıkılan birkaç damla limon ile ağrıların iletilmesi yavaşlatılır. Ancak bazı migren hastaların kafein ağrıyı tetiklerken bazılarında da geçmesine yardımcı olur.

Kendimizi nasıl geliştirebiliriz?Gelişim lideri, eğitmen ve yazar Yasemin Sungur; gelişim hakkında bilgi verdi. Sungur, kişilerin kendini nasıl geliştirebileceği hakkında püf noktalar paylaştı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönlenebilirsiniz. Arkadaşlarınızla eğlenceli programlar yapmak size iyi gelebilir. Dışa dönük tavrınız ilişkilerinizi rahatlatacaktır. Sevdikleriniz için harcama yapmak isteyebilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen gösterin. Akşam saatlerinde daha fazla sorumluluk alma eğiliminde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geçmişe ait konular gündeminizi etkileyebilir. Gününüzü evde ailenizle birlikte geçirmek isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde babanız ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alacaksınız. Güven aradığınız durumlar söz konusu. Yaratıcı konularda kendinizi çok daha özgür hissedebilirsiniz. Akşama doğru spor yapmak için iyi fırsatlar yakalayacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün zekânızı kullanmanızı gerektirecek işlerle ilgilenebilirsiniz, dikkatli olmalısınız. Yakın çevreniz ile ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Kardeşlerinizle birlikte zaman geçirmek size iyi gelecektir. Gün içinde yapacağınız harcamalarınıza özen göstermelisiniz. Akşam saatlerinde çok daha hareketli olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili girişimleriniz olabilir. Eğlence için rahatça para harcayabilirsiniz. Aşk yaşadığınız kişiyle olumsuz deneyimler yaşayacağınız zamanlar olabilir. Kişisel yeteneklerinizle ilgili yaratıcı konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. İş hayatınızda başkalarından destek alabileceksiniz. Akşam saatlerinde kendinizi eğlenceye bırakabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yaratıcı konularla ilgileneceğiniz keyifli bir gün sizi bekliyor. Kendinizi çok rahat ifade edeceksiniz. Etrafınızdakilerin ilgi odağı olabilirsiniz. Gündeminizde aşk var. Yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Keyif aldığınız konularla ilgilenmek isteyeceksiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz durumlar bugün ilginizi çekecek. Gün içinde beslenmenize dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İşlerinizde bilmediğiniz konular gündeme gelebilir. Olaylara karşı kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. İlişkileriniz de tükendiğinizi hissedebilirsiniz. Sabah saatlerinde uğraştığınız işlerinizde daha fazla sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Gün içinde çevrenizdeki insanların konularıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi sosyal hayatınızdaki konular oluşturabilir. Dışa dönük hareketlerinizle dikkat çekeceğiniz bir gündesiniz. Harcamalarınızda abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. İş hayatınız da destek alacağınız kişiler olabilir. Akşam saatlerinde kendinizi çok hareketli hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi işyerinizdeki konular etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için yaratıcılığınızı kullanmanız gereken zamanlar olabilir. Göz önünde olmaktan keyif alacağınız bir gündesiniz. Çalışırken eğlenebileceğiniz koşullar var. Sabah saatlerinde daha fazla sorumluluk almaya yatkın olabilirsiniz. Annenizle ilgili konularla da ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ruhsal olarak keyifli şeyler yaşayacağınız bir gündesiniz. Gündeminizi yabancılarla konular meşgul edebilir. Yaratıcı konularla ilgilenmek ve sınırlarınızı aşmak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde işleriniz de daha kararlı davranabilirsiniz. Akşama doğru risk almak sizin için çok daha kolay olabilir. Hareketli zamanlar geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Borç alacak konuları gündeminizi etkileyebilir. Banka işlerinize özen göstermelisiniz. Eşinizle ilgili harcamalara dikkat etmenizde fayda var. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu. Akşam saatlerin de enerjinizi atmak için spor yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Aşk hayatınızda daha özenli olmalısınız. İlişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olacağınız bir gündesiniz. Harcamalarınıza özen göstermelisiniz. Sabah saatlerinde uğraştığınız işlerde kararlılık gösterebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise risk almaya daha fazla açıksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde iş konusunda sorumluluklarınız artabilir. Çalışma koşullarınızla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Uğraştığınız konularla ilgili ön planda olmak isteyeceğiniz zamanlar var. Kendinizi göstermekten çekinmeyeceğiniz bir gündesiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz. Akşam saatlerinde eğlenceli yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet