Geri Dön

Bir günde implant tedavisi mümkün mü?

İmplantlar esas olarak eksik bir dişin olduğu boşluğa yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş implantları implant, abutment ve protez olmak üzere üç ayrı bölümden oluşurlar. Yapay diş kökü görevi gören, genellikle titanyumdan üretilen vida ve diş protezi arasındaki bağlantıyı abutment adı verilen bağlantı elemanı sağlar. İmplantların en önemli özellikleri doğal dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmadan eksik diş boşluğuna yerleştirilmelidir. Eksik diş boşluğuna yerleştirilen yapay diş kökü gerçek diş kökü görevi üstlenir.

Bir günde implant tedavisi mümkün mü?

Her ne kadar implant tedavisi sağlam, uzun ömürlü ve estetik açıdan iyi görünümlü olsa da bazı hastalar için tedavi sürecinin uzunluğu tereddüt yaratabilmektedir. Gelişen tıbbi teknolojiler ile birlikte seçilmiş hastalarda implant tedavisinin de hızlı bir şekilde yapılması mümkündür.  Alternatif bir yöntem olarak gündeme gelen bir günde implant tedavisinin mümkün olup olmadığını Diş Hekimi Murat İnce’ye sorduk.

Haberin Devamı

Bir Günde İmplant Tedavisi Yapılabilir

Diş Hekimi Murat İnce’nin yaptığı açıklamalara göre bir günde implant tedavisi yapılması mümkündür. Ancak bu konuda karar gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra hasta özelinde verilir. Diş Hekimi Murat İnce sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir günde implant tedavisi temelde geleneksel dental implant tedavisiyle aynı şekilde çalışır. İlk olarak hastanın bir günde implant tedavisi için uygun bir aday olup olmadığını tespit etmek için kemik dokusu incelenir. Hastanın yeterli miktarda kemik dokusu olmadığı tespit edilirse kemik grefti tedavisine ihtiyaç duyulabilir.”

Eğer hastanın bir günde implant tedavisi için uygun bir aday olduğu tespit edilirse ameliyat planlanır ve hastaya anestezi uygulanır. İmplantın yerleştirileceği diş eti hattında kesi yapılır. İmplant için kemik delindikten sonra implant postu deliğe vidalanır ve geçici dişler takılır.

Haberin Devamı

İmplant Tedavisi Doğal Ve Kalıcı Sonuçlar Alınmasını Sağlar

“Bir günde implant tedavisi uygulanan hastalar ameliyat gününü yeni dişler ve kusursuz bir gülüş ile sonlandırırlar. Bunun nedeni implant bölgesi iyileşirken geçici restorasyonları kullanmalarıdır. İmplant bölgesinin doğru bir şekilde iyileşmesi implant tedavisinin başarısı için kritik öneme sahiptir. İmplantlar çene kemiği ile tamamen kaynaştığında geçici restorasyonlar çıkarılır ve yerlerine kalıcı dişler takılır.” cümleleriyle Diş Hekimi Murat İnce sözlerini noktaladı.

Bir günde implant tedavisi için en iyi adaylar minimum kemik kaybına ve sağlıklı diş eti dokusuna sahip olan kişilerdir. Bir günde implant tedavisi uygulanan hastalar, kalıcı dişleri için aylarca beklemelerine gerek kalmadan yemek yeme ve konuşma gibi normal işlevlerine kısa süre içerisinde geri dönebilirler. Ameliyattan sonra diş hekiminin tavsiyelerine uyulması hastanın implant ameliyatından sonraki konforunu üst düzeyde sağlayacaktır.

Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber