Geri Dön

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Böbrek ağrısı karnın alt kısmı ve sırta yakın yerlerde oluşur. Vücutta fazla sıvıyı dışarı atmaya yaran böbrekte oluşan ağrıların birçok nedeni olabilir. Böbrek insan vücudunun hem sol hem de sağ tarafında bulunur. Böbrek ağrısı insanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler. Böbrek ağrısı nedenleri arasında hamilelik, böbrek taşları, iltihap gibi birçok sebep bulunabilir. Böbrek ağrısı belirtileri arasında halsizlik, titreme, kusma, mide bulantısı gibi semptomlar görülebilir. Ayrıca böbrek ağrısı üşütme belirtileri ile de ortaya çıkar. Ağrılar için evde yapılabilecek doğal çözümlerle böbrek ağrıları hafifletilebilir ve geçirilebilir. Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunun en önemli organlarından birisi olan böbrek fazla sıvıyı dışarı atmamıza yardımcı olur. Vücudun sağ ve sol tarafında bulanan böbreklerdeki ağrılar insanların yaşam kalitesini düşürür. Enfeksiyon, böbrek taşları, hamilelik üşütme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan böbrek ağrısı belirtileri arasında halsizlik, titreme, kusma, mide bulantısı gibi semptomlar görülebilir. Ancak evde yapılabilecek doğal yöntemlerle böbrek ağrısını azaltmak veya dindirmek mümkün olabilir. Geçmeyen ve aşırı şiddetli ağrılarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Böbrekler, karın bölgesinin ardında, göğüs kafesinin hemen altında ve omurganın her iki tarafında, sırt kısmına yakın bir yerde, fasulye şeklini andıran organlardır.

Böbrek Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Böbrekler, vücuttan atık ürünleri ve fazla sıvıyı uzaklaştırmaktadır. Ayrıca vücudun dengesini koruyan hormonları üretmektedir. Sırt ağrıları ile böbrek arılarını ayırt etmek zor olabilir. Sırt ağrıları genel olarak ağır kaldırma veya travma sonrasında oluşmaktadır. Böbrek ağrıları ise, kaburgaların hemen altında daha derin hissedilen keskin ağrılardır. Bu ağrılar karın ve kasık bölgesine doğru yayılmaktadır. Böbrek ağrılarının belirtileri ise;

- Yüksek ateş,
- Ağrılı idrara çıkma,
- İdrarda görülen kan,
- Mide bulantısı ve kusma,
- Baş dönmesi,
- Kabızlık ya da ishal,
- İsilik,
- Yorgunluk ve halsizlik,
- Titreme şeklinde görülmektedir.

 Böbreklerin daha fazla tehlikeye girmesi sonucunda ise ortaya başka belirtiler çıkabilir. Bunlar;

- Ağızda oluşan metalik tat,
- Ağız kokusu,
- Şişme,
- Nefes darlığı gibi belirtilerdir.

Ayrıca ağrıların altında yatan sebeplere bağlı olarak sol ya da sağ tarafta böbrek ağrısı oluşabilir. Bu ağrılar sırtın her iki yanında da hissedilebilir. Fakat hafif hasarlar başlangıçta herhangi bir belirti de göstermeyebilir. Şiddetli ağrılarda ise anormal kan basıncı, nabız ve şoka sebebiyet verebilir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek hatalıklarının pek çoğu böbreklerin fonksiyonlarını etkilemektedir. Akut ya da kronik olarak altında yatan ve sonradan edinilmiş hastalıklardan kaynaklanır. Diğer yandan doğumdan itibaren görülen rahatsızlıklarda böbrek ağrılarına neden olur. Böbrek ağrılarının nedenleri;

- İdrar yolu enfeksiyonları,
- Mesane Enfeksiyonu,
- Böbrek büyümesi,
- Böbrek enfeksiyonları,
- Böbrek taşı,
- Böbrek kanseri,
- Böbreği sıkıştıran bir tümör ya da kaburga kırığı gibi etkenler,
- Glomerülonefrit,
- Böbreklerde oluşan kan pıhtıları,
- Polikistik böbrek hastalığı,
- İdrar akışının tamamen veya kısmen tıkanmış olması,
- Böbreklerin dokusuna zararlı ilaçlar ya da toksinler,
- Hamilelik, Delici travma ya da künt travma sonrasında ortaya çıkan böbrek laserasyonu,

Son dönem böbrek hastalığı şeklinde sıralanmaktadır.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Böbrek ağrısı baş gösterdiğinde keskin ve derin bir sancı hissedilir. Genel olarak teşhisi konulan hastaların, hastaneye gitme durumları belirli aralıklarla gerçekleşir. Hastalığın sebebini bilen ve teşhisi konan kişi evde birtakım yöntemlerle böbrek ağrılarına çözüm bulabilmektedir. 

Limon sahip olduğu asidik özelliklerden dolayı reflüyü kötüleştirebilir. Limon suyunda bulunan asit diş minesine zarar verebilir. Diş hekimleri limon suyu içerken pipet kullanmanızı ve sonrasında ağzınızı çalkalamanızı önerir.
Limon sahip olduğu asidik özelliklerden dolayı reflüyü kötüleştirebilir. Limon suyunda bulunan asit diş minesine zarar verebilir. Diş hekimleri limon suyu içerken pipet kullanmanızı ve sonrasında ağzınızı çalkalamanızı önerir.

Limonlu Su: Limonata benzeri bir karışım hazırlanır ve günde en az bir en fazla üç kere içilir. Fakat içerisine çok fazla limon konmamalıdır.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir

Karahindiba Çayı: Sindirim sistemiyle ilgili problemlerde ve ödem, safra kesesi gibi pek çok hastalık için ilaç niyetine kullanılmaktadır.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir

Kereviz Suyu: İçerisindeki vitaminler ve bileşenler sayesinde kerevizin faydaları saymakla bitmez. Gün içerisinde belli aralıklarla içilebilir.

Üşütmekten Kaçının: Böbrek ağrılarını engellemek amacıyla, bu ağrıları çeken kişi özellikle soğuk havalarda, mutlaka çorap ve atlet giymelidir. Ayrıca böbrek rahatsızlığı olan kişiler üşütmekten kaçınmalıdır. Çünkü böbrek ağrılarının asıl sebebi üşütmektir. Ayrıca böbrek ağrısı olan kişiler tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinde ertelememelidir. İdrar ya da dışkı tutmak da böbrek ağrılarının oluşmasını sağlar.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Böbrek ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir

Sıcak Su Torbası: Sıcak su torbası da böbrek ağrılarına iyi gelmektedir. Böbreklerde ağrı hissedildiği zaman sıcak su torbasının içerisine, sıcak su doldurulduktan sonra direkt temas yerine, mutlaka bir havluya sarılmalı ve ağrının olduğu bölgeye yerleştirilmelidir. Diğer yandan böbreklerin çalışmasını sağlamak amacıyla günde en az 2 litre su ve periyodik aralıklarla nar suyu içilmelidir.

Böbrek Ağrısına Benzeyen Ağrılar Nelerdir?

Böbrek ağrısı oldukça anlaşılmaz bir ağrıdır ve pek çok ağrı durumu, böbrek ağrısını taklit edebilir. Böbreklere bağlı olmadığı halde, benzeyen ağrılar;

- Sırt kaslarının gerilmesi,
- Omurga sorunları,
- Kaburga ağrıları,
- Akciğer etrafındaki zarın kuru iltihabı,
- Omurilikten çıkan sinirlerin kök iltihabı,
- Zona, retroperitoneal fibroz ve aort abdominal anevrizması,
- Jinekolojik sorunların tamamı böbrek ağrılarını taklit eder.

Böbrek Ağrısı Nasıl Önlenir?

Böbrek ağrısı genellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve doğrudan travma nedeniyle oluşur. Bu yüzden de böbrek ağrısının önlenmesi için öncelikle bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir.

- İdrarınızı arttırmak ve bakterileri vücudunuzdan atmak için bolca su için.
- İdrarını tutmayın.
- Dışkılamadan sonra, rektumdan idrar yoluna bakteriyel hareketi engellemek için temizliği önden
arkaya doğru yapın.
- Küvete su doldurup yıkanmak yerine duş yapmayı tercih edin.
- Vajina ve anüs çevresindeki cildi nazikçe yıkayın – sert sabun kullanmayın veya sert bir şekilde ovmayın.
- Cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede idrarınızı az da olsa mutlaka yapın.
- Genital bölgenizde parfümlü deodorantlar veya parfümlü hijyen ürünlerinin kullanmaktan kaçının.
- Düşük oksalatlı bir beslenme tercih edin.
- Kolesterol seviyenizi düşürün.
- Düzenli egzersiz yapın
- Böbreklerinize zarar vermekten kaçının.
- Kırmızı et tüketiminizi azaltın.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

İş hayatınızda daha çok sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak sizin için önemli olabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. İlgilendiğiniz işlerde bürokrasiyle uğraşabilirsiniz. Gün içinde annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin. İkili ilişkilerinizde uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Sizi uğraştıracak konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi yeni şeyler öğrenme sorumluluğu içinde hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili bütünü görmeniz çok daha kolay olacaktır. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Ev hayatınızla ilgili konulara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınızla plan yapmak iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kriz yaratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.  Ortaklı işlerinize daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Endişe duyduğunuz konuların gündeminize gelmesi söz konusu olabilir. Ailenizle ilgili konularda yorucu zamanlar yaşayabilirsiniz. Duygusal yönden bağlacı koşullar oluşmasından kaçınmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinizde uyum içinde olmak isteyebilirsiniz. Evle ilgili konularda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Gün içinde bu durum sizin yorulmanıza neden olabilir. Sizi uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Denge de kalmanızı sağlayacak uğraşlara yönelmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınıza daha ciddi yaklaşabilirsiniz. Gün içinde iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde gerilmeler olabilir. Ailenizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Endişe yaratan durumlardan uzak durmalısınız.  İkili ilişkilerinizde dengede kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönlenmek isteyebilirsiniz. Daha ciddi gördüğünüz konularda kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Gün içinde hobilerinizle ilgilenmek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde gündeminizi etkileyecek olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularla ilgili yorucu koşullar oluşabilir. Geçmişe yönelik durumların arasında kalabilirsiniz. Zaman zaman güven aradığınız yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Ev ile ilgili konularda sorumluluk almanız gerekebilir. Olaylar karşısında kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. Babanızla ilgili konuları göz ardı etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. İletişim trafiğinden kaynaklanan aksaklıklara dikkat etmeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz konulara daha ciddi yaklaşmanızda fayda var. İkili ilişkilerinizi ilgilendiren konular ön plana çıkabilir. Eşinizi ihmal etmemeye özen gösterin. Yakın çevrenizdekilerle denge de kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda ciddi şekilde düşünmeniz gerekebilir.  Kişisel donanımınızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Ev hayatınızda sizi yoran koşullar oluşabilir. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekle işlerinizi akıcı hale getirebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylara daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Yeni başlangıç yapmak için sorumluluk alabileceğiniz bir gündesiniz. Bedeninizi ilgilendiren konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ailenizle ilgili konularda yorucu koşullar oluşabilir.  Akışta kalmaya özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailenizle ilgili bilemediğiniz olaylar yorucu hale gelebilir. Ev hayatınızla ilgili konularda daha fazla sorumluluk almak zorunda kalabilirsiniz. Çalışma hayatınızda uğraştığınız işlere daha ciddi bakış açısıyla bakmanız gerekebilir. Elinizde olmayan nedenlerle kayıplar yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sosyal konularınız gündeminizi meşgul edebilir. Gelecek beklentilerinizle ilgili daha fazla sorumluluk almak durumunda kalabilirsiniz. Uğraştığınız konulara bakış açınız ciddileşebilir. Ailenizle ilgili konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerde dengede kalmaya özen göstermeniz gereken zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet