Geri Dön

Burun estetiği olacaklar dikkat!

Eğer bu yazıyı okuyorsanız daha önce bir veya daha fazla burun ameliyatı geçirmiş ve sonucundan memnun değilsiniz demektir.

Burun estetiği olacaklar dikkat!

Türkiye'nin en çok revizyon burun estetiği ameliyatı yapan cerrahlarından biri olan Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Fonksiyonel Burun Cerrahı Op.Dr. Emre İlhan, revizyon rinoplasti talebindeki hastaların ciddi olarak bu konuda kaynak eksikliği çektiklerini gözlemlediğini belirtiyor.

“Bana gelen bütün burun estetiği hastalarına öncelikle şunu söylerim: 'Burun estetiği ameliyatı dünyanın en zor ameliyatlarından biridir’. Ameliyatın zorluğu madden ve hasta için değil; daha çok doktor içindir.Burun estetiği ameliyatı her geçen gün daha konforlu hale geliyor.Ağrı,sızı yok; morarma özellikle Ultrasonik Rinoplasti ile yoka yakın,şişlik ise bünyeye göre çok az ile orta seviye arasında değişiyor.Bu yüzden gerçekten konforlu bir süreç. Doktor için zor dedik…

Peki neden zor?
Nedeni bu ameliyatın standart bir cerrahi olmaması, her hastaya ayrı bir planlama ve analiz gerektirmesi.Yani artık her hastaya aynı burun yapma dönemi bitti. Artık elden geldiğince her hastanın derisine,yüz oranlarına,tarzına,isteklerine göre burunlar tasarlayıp yapmaya çalışıyoruz. Çıtayı her geçen gün sizler için yükseltiyoruz.

Burun estetiği ameliyatında ustalaşmak için hem iyi bir gözlemci,hem iyi bir dinleyici, hem iyi bir tasarımcı, hem iyi bir cerrah, hem de sabırlı bir insan olmak gerekir. Burun estetiği ameliyatı kemik,kıkırdak, deri ve bunları çevreleyen tüm dokuları iyi analiz etmeyi ve bunları çok iyi işleyebilme kabiliyetini gerektirir” ifadelerini kullanan Op.Dr. Emre İlhan burun estetiği operasyonlarının tüm plastik cerrahi ameliyatları içinde en kompleks ve en zor olan ameliyat olduğunu savunuyor.

Başarılı bir burun estetiği ameliyatının 5 olmazsa olmazı
• Yüz oranlarına uygun olması
• Cinsiyete uygun olması
• Nefes yollarının açık olması
• Yıllar sonra bile çökme,düşme,dönme,çimdiklenmiş veya mandalla sıkılmış görünüm olmaması ve
• Hastanın tarzına ve isteğine yakın ve uyumlu olmasıdır.

‘Revizyon burun ameliyatı yapmak zordur’
Bu zorluğun 3 temel nedeni vardır:
• Teknik zorluk: Revizyon burun ameliyatı yapmak zordur.Bazen deriyi iskelet yapısının üzerinden kaldırmak bile 45 dakikayı bulabilir.Bunun dışında ilk ameliyatlarda anatomik yapısal bütünlük bozulmuş ise bütün bu yapıların tekrar yapılandırılması saatler alır ve cerrahın hem teknik olarak kalifiye, hem de çok sabırlı olmasını gerektirir.

• Psikolojik zorluk:Revizyon burun estetiği ameliyatı arayışındaki hastalar daha önce bir veya daha fazla kere hüsrana uğramış,psikolojileri yıpranmış,stresli ve kuşkucu hastalardır.Ameliyattan önce bu hastalardaki tahrip olmuş güven problemi aşılıp yeni bir doktor - hasta ilişkisi inşa edilmelidir.Bu da hasta ile doktorun yeteri kadar vakit geçirip özellikle her konuyu konuşmaları,beklentileri birlikte oluşturmaları ve sürecin uzun olduğunun ve sabır gerektirdiğinin hasta tarafından idrak edilmesiyle olur.Ameliyat sonrası dönemde ise en küçük bir komplikasyonda bile hastalar sanki dünya başlarına yıkılmışçasına hareket edip morallerini bozabilmektedir. Oysaki revizyon ameliyatı bir süreçtir ve takibi en az iki yıl sürmelidir.İki yıl boyunca burundaki değişiklikler incelenmeli ve gerekirse duruma göre önlemler alınmalıdır.

• İyileşme zorlukları: Revizyon burun estetiği ameliyatları ne kadar iyi planlanıp ne kadar titizlikle yapılırsa yapılsın daha önceki ameliyat veya ameliyatlar sonucunda oluşan kanlanma,lenf akımı gibi deri beslenmesi ile ilgili bozukluklar yüzünden cerrahın iyileşmeler ile ilgili öngörüsü ilk defa olan bir burun estetiği ameliyatına göre daha azdır.Yani önceden tahmin edemeyeceğimiz iyileşme problemleri sonucunda koyulan kıkırdakta beslenememe ve ufak bölgesel seviye farklarının oluşması,deride renk değişikliği,derinin burun üstüne tam adapte olmaması,deride uzamış ödem vsgibi problemler görülebilir.
Tüm bu zorlukları saydıktan sonra revizyon burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalara uyarılar ve tavsiyelerim:

• Burnunuzu beğenmiyorsanız veya bir sorun olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla temas kurun. Hiç bir doktor hastasının mutsuz olmasını istemez.Önce kendi doktorunuza gidin, ancak iletişim kuramadığınızda yeni bir doktor arayışına girin.

• Eski ameliyatlarınızı ve eski doktorunuzla aranızda geçenleri yeni doktorunuza taşımayın ve anlatmayın.Siz yeni doktorunuzla geleceğe ve önünüzdeki zor yolculuğa odaklanmalısınız.Geçmişin muhasebesini yeni doktorunuzun kapısında bırakmalısınız.

• Revizyon burun estetiği ameliyatı bir süreçtir.Bu süreç cerrahınız sizi ameliyat ettiği an başlar ve yaklaşık 2 yıl sürer.Çok sabırlı olmalısınız.İyileşmeler 2 yıl sürer ve değişiklikler gösterebilir.Yani bu bir ameliyat değil,2 yıllık bir iyileşme sürecidir.Ameliyat sadece bir başlangıçtır.

• Ben kendi hastalarımı 2 yıl boyunca birkaç ay aralıklı olarak takip ediyorum.Kontrollerinize mutlaka gidin.Kontroller her şeyin normal gittiği hastalardan çok bir anormalliği erken dönemde yakalayabilmek içindir.

• Ne kadar iyi bir cerrah seçerseniz seçin ve bu cerrah sizi ne kadar iyi ameliyat ederse etsin revizyonlarda her şey öngörülemeyebilir ve ufak tefek problemler dahi çıkabilir. Bunları düzeltmek için birinci yıldan sonra 10 dakika ila 45 dakika arasında minör rötuşlara gerek olabilir. Bu rötuşlar genellikle ilk olduğunuz revizyon gibi uzun saatlerce süren ameliyatlar olmaz ve hastanede yatışı gerektirmez.Bunları ameliyatınızdan önce doktorunuzla mutlaka konuşunuz.

• Pozitif olun,eğer burun ameliyatları konusunda tecrübeli bir doktor seçimi yaparsanız zaten burnunuzun daha kötü olma olasılığı olmaz.Kendinize hep iyiyi telkin edin.

• Bu ameliyatta ben hastalarıma hep: 'Biz bu ameliyat sonrasında bir takım gibi olacağız… Amacımız senin mutluluğun ve sağlığın, bu yüzden hep daha iyisini isteyeceğiz' derim.Yani doktorunuzla rakip değilsiniz… Ameliyattan sonra karşılıklı defans yapmanız anlamsızdır.Unutmayın ki bazı revizyonlarda bir kerede değil birkaç ameliyatta da sonuç alınabilir ve cerrahınızla iyi bir ilişki başarı şansını arttıracaktır.

• Mükemmeli değil daha iyiyi isteyin. Hiçbir burun ameliyatında -ilk defa olsa bile- mükemmel burun estetiği sonucu yoktur.En iyi yaptığımız burunda bile minör ve çok küçük kusurlar olabilir. Bu kusurlar cerrahın hatası değildir.Burun estetiği ameliyatının bir parçasıdır.Kusursuz insan yüzü yoktur.Önemli olan burundaki bu ufak kusurların yüzdekiler içinde ahenkli olması ve kaybolmasıdır.

• Simetri budalası olmayın.İnsan yüzünde ve vücudunda sağı ve solu olan organların hiçbiri birbirinin simetriği değildir.Asimetri insan yüzü ve vücudunun normal durumudur. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından sonra da her iki burun kemiği her iki burun kanadı, her iki burun deliği mutlak kesin simetrik olmaz.Daha simetrik ve çok simetrik vardır ama burun estetiği ameliyatlarında mutlak mühendislik anlamında simetri yoktur.

• Doktorunuzla her şartta çok iyi iletişim kurun.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Ailevi konularda fedakârlık yapacağınız bir gündesiniz. Kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Ev hayatınızdaki koşullar gündeminizi etkileyebilir. Geçmişe ait konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. Gün içinde tepkilerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Belirsiz koşullar keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaşayacağınız zihinsel süreçler sizi yorabilir. Konuşma ve yazışmaların yoğunluğu nedeniyle dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. Yakın çevrenizde size ihtiyacı olan kişiler olabilir. Bazı konularda fedakârlık yapmanız gerekebilir. Öğreneceğiniz yeni haberler sizi şaşırtabilir. Ticari konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizde yeteneklerinizi kullanırsanız daha kolay ilerleyebilirsiniz. Başkalarından göreceğiniz yardımlar işlerinizi sağlamlaştırmak için iyi bir fırsat olabilir. Parasal konularda yeni fikirler gündeme gelebilir. İş hayatınızda yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Bu durum başka işlerinizden fedakârlık yapmanıza neden olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün fedakârlık yapacağınız konular gündeme gelebilir. Bu durum sizin daha çok hassaslaşmanıza neden olabilir. Kişisel konularda dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Karar almakta güçlük çekebilirsiniz. İlişkilerinizdeki konular sizi meşgul edebilir. Farklı fikirler konuşulmaya başlanabilir. Yabancılarla ilgili konuları sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ihmal ettiğiniz aile konuları nedeniyle bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sizi kısıtlayan koşullar oluşabilir. Kendinizi stres altında hissedebilirsiniz. Parasal konularda kafanızı kurcalayan durumlar gündeme gelebilir. Hızlı kararlar almak için uygun bir gün değil. Başkalarına yardım etmek isteyebilirsiniz. Aile konularına dikkat.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğinizle ilgili yeni planlar içinde olabilirsiniz. Dernek işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Aynı çevredeki insanlarla bir araya gelebilirsiniz.  Sorumlu olduğunuz işlerinizi güçlendirmek için yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Eşinizle ilgili konularda fedakârlık yapabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekte zorlanabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda sorumlu olduğunuz işlerde ilerleme sağlayacağınız bir gündesiniz. İşlerinizi sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Üstlerinizle iletişiminize dikkat etmenizde fayda var. İş yerinde göz önünde olmak isteyebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla ilişkiniz önem kazanabilir. Bazı konularda onlara yardım etmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi farklı konular meşgul edebilir. Yeni ufuklara açılmak isteyebilirsiniz. Yabancılarla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlere daha fazla dahil olabilirsiniz. Aşk hayatınızda fedakârlık etmeniz gereken süreçler yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızın size ihtiyacı olabilir. Gün içinde kendi içinize dönebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular gündeme gelebilir. Ortaklı konularda kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ailevi konularda sorumluluklarınız artabilir. Ev hayatınızla ilgili eşinize yardım edebilirsiniz.   Gün içinde parasal konularla ilgili yenilenme içine girebilirsiniz. Maddi açıdan başkalarına bağlı olduğunuzu hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde eşinizle birlikte ilgilendiğiniz konular gündeme gelebilir. Kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Doğru iletişim yolları bulmak ve dengede kalmak sizi zorlayabilir. Sorumlu olduğunuz işlerde başarılı olmak için çaba göstereceksiniz. Bugün sakin geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma arkadaşlarınızla ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Öğle saatlerinde yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Bu durum sizi biraz yorabilir. Kendi özel hayatınızdan feragat etmeniz gerekebilir. Doğru organizasyonlarla bu durumu sakince çözebilirsiniz. Bazı konularda çevrenizdeki insanlara yardım etmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çocuklarınızla ilgili işlerle fazlasıyla oyalanabilirsiniz. Gereksiz harcamalarınızı kısmalısınız. Hobilerinizle ilgili sorumluluklar alabilirsiniz. Kendinizi yaratıcı bulduğunuz konularda daha fazla ilerlemek isteyebilirsiniz. Bazı konularda risk almak için acele etmeyin. Fedakârlık yaptığınız konular sizin için hassas hale gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet