Tırnak batması nedir ve hangi yöntemle tedavi edilir?

Tırnağın tırnak yatağına doğru uzaması sonucu ağrıya ve acıya neden olan sağlık sorunudur.

Tırnak batmalarına genellikle başparmak tırnaklarında rastlanmaktadır. Tırnak köşelerinin ya da tırnak kenarlarının cilde gömülerek uzaması sonucu oluşur. Nadir olarak travma ya da genetik nedenlere bağlı olarak küçük parmak tırnaklarında da batma şikayeti görülebilir.

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

-Tırnak çevresi hatta parmak genelinde ağrı ve hassasiyet

-Tırnak kenar dokularında aşırı büyüme ve kanamalar

-Tırnak etrafında kızarıklık, şişme

-Tırnak çevresinde enfeksiyon belirtileri

-İnflamasyon

-Ödem

Tırnak batması neden oluşur?

-Yanlış ayakkabı seçimi

-Yanlış tırnak kesimi

-Basış bozukluğu

-Genetik faktörler

-Onikomikoz (tırnak mantarı)

-Gebelikte ayağa binen yük artışı

-Travma

-Obezite

-Yanlış uygulanılan pedikür gibi sebeplerden dolayı tırnak batması şikayetiyle sıkça karşılaşılıyor.

Tırnak batması nedir ve hangi yöntemle tedavi edilir

Tırnak batmasında uygulanılan cerrahi işlemler nelerdir?

Total tırnak çekimi: Tırnak plağının tamamının çekim işlemidir. Tırnak 4-6 ay sürecinde eski haline gelir. Çekim sonrasında uzayan tırnak %73 oranında tekrarlar.

Kısmi tırnak çekimi: Sadece batan kısmın çekim işlemidir. Total tırnak çekimine göre daha çok tercih edilen yöntemdir. Fakat kesin çözüm değildir, total tırnak çekiminde olduğu gibi tekrarlama oranı yüksektir.

Kısmı tırnak çekimi ve matriksin: Batan kısım ve tırnak oluşum merkezinin (matriks) temizlenmesi işlemidir. Tekrarlama oranı düşüktür ancak tırnak şekil bozukluğu ya da tırnakta daralma görülmesi en sık rastlanan komplikasyonlardandır.

Total tırnak çekimi ve matriksin temizlenmesi: Tüm tırnağın ve matriksin temizlenmesi işlemidir tırnağın oluşumu engellenmiş olur. Kozmetik olarak güzel görünmediği için sık tercih edilen yöntem değildir.

Cerrahi tırnak tedavisi önerilmemesinin nedenleri

-Tekrarlama oranı yüksektir.

-Ağrılı ve lokal anestezi altında yapılabilecek bir yöntemdir.

-İşlem sonrasında çıkan tırnağın yapısında ve şeklinde bozulmalar oluşabilmektedir.

-Yatak istirahati gerektirir.

Tırnak batması nedir ve hangi yöntemle tedavi edilir

Tırnak batmasında kullanılan podolojik tedavi yöntemleri nelerdir?

Tırnak teli uygulaması: Tırnak teli uygulaması batan tırnağı erken dönemde kaldırmak ve cerrahi işlem uygulanmasını önlemek amacı ile yapılan işlemdir. Sıklıkla 3 TO tel ve omega tırnak teli yöntemi kullanılır. Yöntemler farklı olsa da mantık olarak tırnağı iki taraftan küçük kancalar ile saran ve orta kısımdan germe kuvveti uygulanılarak batan tırnağın gerginlik ile havaya kalmasını sağlar. Ayda bir kez hastaya tel değişimi için seans planlaması yapılır. Onikomikoz (tırnak mantarı) tanısı almış olan hastalarda tırnak teli uygulaması önerilmez.

BS bant sistemi: Sert plastik yapısı mevcuttur. Özel yapıştırıcı ile tırnak yüzeyine yapıştırılır ve sert yapısı sayesinde tırnak kanatlarının kalmasına yardımcı olur. Ayda bir seans planlaması yapılır ve her seansta yeni bant takılması gerekir. Tel sistemine göre avantajı bebeklere dahi uygulanabilen çok güvenilir ve kolay bir yöntemdir. Yaz aylarında üzerine oje sürerek kullanabildiği için fark edilmeyecek kadar ince ve doğal görünüme sahip bir uygulamadır.

Tampon uygulaması: Tırnak teline ve BS bant sistemine ihtiyaç olmayan hafif dereceli batma olan tırnaklarda kullanılan yöntemdir.

Bebeklerde tırnak batması neden olur?

Öncelikle genetik nedenlerle bebekler tırnak batmasıyla doğabilirler. Bunların başında tırnak bakımının doğru şekilde yapılmamış olması gelir. Diğer önemli hata da bebeklere ayaklarını sıkan ayakkabılar ya da çoraplar giydirilmesidir.

Bebeklerde tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması durumlarında tırnaklar hemen kesilmemeli, uzamaları beklenmelidir. Tırnak, etinden biraz dışarıda ve düz kesilmelidir. Antibiyotik ve antiseptik içeren kremler kullanılmalıdır. Ilık su banyoları ve tırnaktan parmağa doğru gün içinde 3-4 kez tekrarlanan masajlar önerilir. Bebeklerde rahat ayakkabı ve ayağı sıkmayan pamuklu çorapların kullanımı çok önemlidir.

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet