Genel Sağlık Diğer varyantlardan daha bulaşıcı! Eris bu belirtilerle geliyor

Diğer varyantlardan daha bulaşıcı! Eris bu belirtilerle geliyor

17.09.2023 - 12:50 | Son Güncellenme:

Son aylarda Omicron varyantından köken aldığı düşünülen Eris varyantının, şu an en yeni ve bulaşıcı Covid-19 varyantı olduğunu söyleyen Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Servet Öztürk, Eris varyantı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Diğer varyantlardan daha bulaşıcı Eris bu belirtilerle geliyor

Covid-19 pandemisinin başlamasının üzerinden yaklaşık üç yılı aşkın bir süre geçti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 770 milyon vaka, 6.9 milyon ölüm meydana geldi. Ülkemizde ise resmi rakamlara göre 17 milyon kişi hastalığa yakalanırken, yaklaşık 101 bin kişi hayatını kaybetti. Birçok viral enfeksiyonda olduğu gibi Covid-19’da da güncel bilgiler ışığında hastalığın tedavisinde kullanabileceğimiz etkin antiviral ilaçlar halen mevcut değil. Aşıların ve virüste meydana gelen değişiklikler nedeniyle etkisini azaltan Covid-19, diğer solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler gibi hareket ediyor. Son aylarda Omicron varyantından köken aldığı düşünülen Eris varyantının, şu an en yeni ve bulaşıcı Covid-19 varyantı olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Servet Öztürk, Ersi varyantı hakkında önemli bilgiler verdi.

Haberin Devamı

Diğer varyantlardan daha bulaşıcı Eris bu belirtilerle geliyor

‘ÜLKE GENELİNE YAYILABİLİR’ 

Dünyadaki tüm vakaların yaklaşık yüzde 20’sinin Eris varyantı tarafından meydana geldiği bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Servet Öztürk, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından izlenmesi gereken varyant olarak tanımlanmıştır. Şu an için ülkemizde oldukça az sayıda Eris varyantı olup sonbahar sezonuna girmemiz ve okul sezonunun başlaması gibi etkenlerle ülke geneline yayılacağı tahmin ediliyor. Eris varyantının diğer varyantlardan bulaşıcılığı daha fazla olduğu düşünülüyor. Bulaş yolu genellikle damlacık yolu ve enfekte yüzeylerle temas ile meydana geliyor” dedi.

“Eğitim sezonuna başladığımız günlerde ülkemizde bir önemli nokta da çocukların okullarda enfeksiyona maruz kalması ve aile üyelerine hastalığı yaymasına neden oluyor.  Özellikle kapalı mekanlarda mesafe ve hijyen önlemlerine dikkat edin, kaliteli uyuyun, alkol ve tütün mamullerinden uzak durun, bol su tüketin ve Akdeniz diyetiyle sağlıklı beslenin.”

KİMLER RİSK ALTINDA?

“Eris varyantının daha ağır hastalık yaptığına dair elimizde yeterli veri yok” diyen Dr. Öğr. Üyesi Servet Öztürk, “Ancak diğer varyantlarda olduğu gibi Eris varyantında da ileri yaş ve ek hastalığı olanlarda Covid-19 hastalığı gençlere göre daha ağır seyredebilir. Maske/mesafe/hijyen uygulamaları sadece Covid-19 hastalığı için değil, neredeyse tüm enfeksiyon etkenlerinin bulaşının engellenmesi için oldukça önemlidir. Covid-19 sürecinde yapılan izolasyon tedbirleri sayesinde dünyada ve ülkemizde mevsimsel grip, tüberküloz, menenjit gibi birçok enfeksiyon vaka sayıları oldukça azaldı. Kontrolsüz kalabalıklardan uzak durma, hijyen önlemlerine riayet etme ve özellikle kapalı ortamlarda maske uygulamaları hayat kurtarıcı olmaya devam edecek” diye konuştu.

Haberin Devamı

 “Semptom olarak diğer Covid-19 varyantlarından farklı değildir. Sıklıkla ateş yüksekliği, öksürük, boğaz ağrısı, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı-tıkanıklığı, tat ve koku kaybı ve ishal olarak özetlenebilir. Covid aşışı olmak hastalığa karşı tam koruma sağlamamasına rağmen aşı olmanın hastalığa yakalanma ve hastalığın hafif geçirilmesi üzerine olumlu etkisi mevcuttur. Diğer varyantlarda olduğu gibi maske-mesafe-hijyen ve kapalı ortamlardan uzak durulması en faydalı koruyucu faaliyetlerdir.”

Diğer varyantlardan daha bulaşıcı Eris bu belirtilerle geliyor

KAPALI VE HAVASIZ ORTAMLARA DİKKAT!

Özellikle havaların soğuduğu ve bu nedenle insanların kapalı ve havasız ortamlarda daha fazla zaman geçirdiği kış mevsiminin tüm virüsler gibi koronavirüslerin bulaşı için de uygun zamanlar olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Servet Öztürk, “Bu nedenle önümüzdeki aylar hastalığın yayılması için oldukça riskli. Açık havada mesafe ve maske önlemleri ile virüs bulaşı çok düşük iken kapalı ortamlarda özellikle havalandırılmayan ve hava sirkülasyonu olmayan mekanlarda oldukça yüksek” bilgilerini paylaştı.

Yazarlar