Hem anne sütünü artırmak hem de kilo vermek mümkün mü?

Hasret sona erdi. O an geldi ve heyecanla beklediğin bebeğine kavuştun. Umarım her şey yolundadır. Umarım gebelik sürecinin her anının tadını çıkarabilmişsindir. Ve şimdi sıra emziklilik sürecinin tadını çıkarmaya gelmiştir. Bu süreç içinde aklında birçok soru var biliyorum. Çok normal. Bebekler kullanma kılavuzu ile gelmiyor sonuçta. Ama endişelenme, bu konuda sana kılavuzluk etmek için buradayım. Bu süreç hem senin hem de bebeğin için harika olacak!

Gelelim aklında olduğuna emin olduğum sorulara:

Diyet ile Birlikte Sütümü Artırmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Bu süreçte süt yapımını destekleyen, bilimsel olarak etkisi gösterilmiş besinlerden oluşan tarifler, öneriler ile birlikte hem süt miktarını hem de kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Sadece beslenmeyle değil seni bütünsel ele alarak egzersizlerin, stres seviyen gibi birçok faktörle de yakından ilgileniyoruz ve bu sayede de süt yapımını teşvik ediyoruz. Süreç içerisinde kullanacağımız takviyelerle birlikte sütün besleyiciliğini de maksimuma çıkarıyoruz. Tabii ki tüm bunları yaparken önceliğimiz senin ihtiyaçların. Onu da asla ihmal etmiyoruz.

Emzirme Kilo Vermeme Yardımcı Olur mu?

Elbette olur. Emzirme, annelere daha hızlı kilo verme potansiyeli de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Araştırmalar, emziren annelerin günlük ortalama 500 ek kalori yakma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu, yaklaşık 45-60 dakikalık orta yoğunluklu fiziksel egzersiz yapmaya eşdeğerdir. Tabii bu faydaları yeterli ve dengeli bir diyet programı ile tamamladığımızda görüyoruz.

Diyet Yapmak Sütümü Azaltır Mı?

Hayır azaltmaz. Oxford Akademik’te yayınlanan bir çalışmaya göre sağlıklı emziren kadınların sağlıklı kilo kaybının, bebekleri tarafından tüketilen sütün miktarını veya kalitesini olumsuz etkilemediğini gösterilmiştir. Yani doğum sonrası kilolarından kurtulmak için düşük kalorili, tek tip diyetlerden, detokslardan kaçındığın sürece diyet yapmak sütünü azaltmaz. Aksine artırır.

Sözün Özü Emziklilik Döneminde Diyet Yaparak;

-Senin ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak,

-Sağlıklı kilo vermek,

-Anne sütünü korumak, devamlılığını sağlamak,

-Anne sütünün besleyiciliğini artırmak,

-Bebeğinin anne sütünden maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak mümkün.

Güven bana bu dönemde uzman desteği almak ‘iyi ki yapmışım’ diyeceğin en önemli şeylerden olacak. Eğer hazırsan derin bir nefes al ve haydi başlayalım! Programlarımız hakkında ayrıntılı bilgiye Instagram üzerinden veya https://diyetisyengamzealtinay.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazının bonusu olarak sizler için hazırladığım süt artıran kurabiye tarifini paylaşmak isterim:

Süt Artıran Kurabiye

1 bardak yulaf

½ çay bardak öğütülmüş keten tohumu

½ bardak fıstık ezmesi veya badem ezmesi

1/2 çay bardağı bal

½ çay kaşığı vanilya

½ çay bardağı bitter damla çikolata

Çikolata hariç tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Çikolata parçacıklarını ekleyin. Toplar halinde yuvarlayın. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin. Buzdolabında 30 dakika bekleterek veya hemen tüketerek tadını çıkarabilirsiniz. Hava geçirmez bir kapta ve buzdolabında 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.