Yeşil çaylı tariflerle yaza fit girin!

Baharın gelmesiyle birlikte kışın aldığımız kiloları hızlıca kaybetmek için değişik çözüm arayışına girmeler başladı. Ben diyetisyeniniz olarak sizi bu konuda yalnız bırakır mıyım? Asla. Kilo verme ve hatta yağ yakma konusunda bize yardımcı olacak bilimsel olarak ispatlanmış birkaç besin vardır. Bunlardan biri de yeşil çay. Peki nedir yeşil çayın etkisi? Gelin birlikte inceleyelim.

Yeşil çay sağlık için mükemmel bir içecek seçimidir. Kalp hastalığı riskini azalttığı ve kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu gösterilmiştir. Orta miktarda kafein sağlamanın yanı sıra yağ yakımını destekleyici özellikle karın bölgesindeki yağ kaybını teşvik edici bir antioksidan olan epigallocatechin gallate (EGCG) kaynağıdır.

Çalışmalarla Yeşil Çay;

12 erkeğin dahil edildiği bir çalışmada bisiklet sürerken yağ yakımı, yeşil çay ekstresi alanlarda plasebo alanlara kıyasla %17 oranında artmıştır. Öte yandan bazı çalışmalar yeşil çay veya yeşil çay ekstraktının metabolizma veya kilo kaybı üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadığını göstermiştir. Çalışma sonuçlarındaki farklar göz önüne alındığında yeşil çayın etkilerinin kişiden kişiye veya tüketilen miktara bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Günde 3 bardak yeşil çay içmek yaktığınız kalori miktarını potansiyel olarak arttırmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı sağlayabilir. Bununla birlikte düşük tansiyon problemi olanların yeşil çay tüketirken dikkatli olmalarında fayda var.

Yeşil çayın olumlu sağlık etkilerini daha da artırmak adına sizler için harika iki tarifim var.

Sabah Detoksu

1/2 adet küçük boy yeşil elma

10-15 dal maydanoz

2-3 yaprak ıspanak

1 fincan yeşil çay (Soğuduktan sonra)

1/2 parmak taze zencefil

Sapları ile birlikte bol suda yıkadığınız maydanozları kurulayın. Böldüğünüz yeşil elmanın çekirdekli kısımlarını çıkartın. Ispanağı yıkayın. Hazırlamış tüm malzemeyi varsa katı meyve sıkacağında yoksa mutfak robotunda su ilavesi ile püre haline gelene kadar çekin. Soğutulmuş yeşil çay ile blenderize edin. Afiyet olsun.

Yeşil Detoks

4 bardak su

1 fincan yeşil çay

1 adet orta boy salatalık

Bir avuç taze nane yaprağı

1 adet limonun suyu

Salatalıkları kabuklarıyla birlikte ince dilimler halinde kesin. Hepsini bir sürahide karıştırıp en az 1 saat bekledikten sonra gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Sözün Özü

Yeşil çayın metabolizmayı %4-5 oranında arttırdığı gösterilmiş. Bu çay, vücudunuzda depolanan yağın bir kısmını serbest yağ asitlerine dönüştürmeye yardımcı olur. Bu sayede yağ yakımını %10-17 oranında artırır. Metabolizma arttırıcı özelliğinden dolayı kilo kaybının durduğu zamanlarda yeşil çay tüketimi bize oldukça destek olur. Tüm olumlu etkilerinden yararlanmak adına günlük beslenmemize yeşil çayı eklemekte fayda var. Yeşil çay tüketiminde zorlananlar, sıkılanlar veya alternatif arayanlar; kendi tarifim olan çaylar Diyet Dükkanı’nda sizleri bekliyor. Ayrıntılı bilgi için Instagram'dan bana ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet