1-Antibiyotik Tedavisinin Bağırsak Florası Üzerine Etkisi.

2-Bir Antibiyotik Tedavisine Ek Olarak En İyi Hangi Probiyotikler Kullanılır?

Antibiyotik kullanımı insanların ortalama %25'inde ishale yol açar ve obezite, astım ve diyabet riskini artırabilir. Bu sorunun temelinde mikrobiyomdaki bir dengesizlik yatmaktadır. Yan etkileri önlemek için probiyotikler kullanılabilir. Bu yazıda antibiyotik kullanırken en iyi hangi bakteri suşlarını kullanabileceğinizi okuyabilirsiniz.

Araştırmalar, bu probiyotik suşların antibiyotiklerle etkili olduğunu gösteriyor

Antibiyotikler, bağırsak mikrobiyomunu bozan ilaçlardır. Bağırsak mikrobiyomunun bozulması, tekrarlayan enfeksiyonlar ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. TNO, bunu önlemek için antibiyotik kullanımı sırasında hangi probiyotik suşların en iyi şekilde kullanılabileceğini araştırdı. Bir probiyotik, bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiğin yıkıcı etkisinden koruyabilir.

Araştırmanın amacı

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Örgütü (TNO), araştırmayı ARTIS-Micropia ile işbirliği içinde BMC Gastroenterology bilimsel dergisinde yayınladı. Araştırmacılar bunun tekrarlayan enfeksiyon ve ishal riskini azaltacağını umuyorlar. Daha az yan etkinin bariz yararına ek olarak, daha az tekrarlayan enfeksiyon nedeniyle daha az antibiyotik tedavisi gereklidir, bu da probiyotikleri antibiyotik direncine karşı mücadelede önemli bir silah haline getirir.

Antibiyotikler bağırsakta dengesizliğe neden olur

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik kullanımının en sık görülen yan etkisi ishaldir. Ortalama olarak, yetişkinlerin %25'i bir antibiyotik kürü sırasında ishal geliştirir. Bu yan etki, antibiyotiklerin mikrobiyomdaki çeşitliliği azaltarak ve toplam bakteri sayısını azaltarak bağırsak mikrobiyomunu bozmasından kaynaklanır. Mikrobiyomun dengesi bozulursa, patojenler bağırsakta kolonize olabilir ve ishal ve mantar enfeksiyonları gibi yan etkilere neden olabilir.

Antibiyotik kullanımının geniş kapsamlı sonuçları

Antibiyotiklerin neden olduğu kısa süreli yan etkilere ek olarak, sonuçlar daha da uzayabilir. Mikrobiyomun antibiyotik tedavisinden iyileşmesi 2 yıldan fazla sürebilir. Genç yaşta geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklarda obezite, astım ve diyabet riski daha yüksektir. Ek olarak, büyük ölçekli araştırmalar, genç yaşta antibiyotiklere maruz kalmanın DEHB, anksiyete ve duygudurum bozuklukları gibi psikopatolojilerin gelişme riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Probiyotik kullanımı için öneriler

TNO, antibiyotik kullanırken insanların diyare geliştirmesini engelleyebilecek en çok çalışılan ve en etkili bakteri türünün Lactobacillus rhamnosus GG olduğunu belirledi . Lactobacillus rhamnosus GG'nin minimum günlük dozu 2 milyar koloni oluşturan birimdir (CFU). Lactobacillus acidophilus LA-5 ve Bifidobacterium animalis ssp dahil olmak üzere geniş spektrumlu bakteri formülleri kullanılabilir . Örneğin Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium bifidum ve Streptococcus thermophilusda klinik çalışmalarda etkili bulunmuş .

En etkili doz

Probiyotiklerin antibiyotiklerle etkinliği, uygulanan doza da bağlıdır. Lactobacillus rhamnosus GG için 2 milyar CFU'luk bir dozun etkili olduğu bulunmuştur, ancak genellikle probiyotikler için daha yüksek bir doz önerilir.

Bireysel ihtiyaçlar terapötik esneklik gerektirir

Mikrobiyomun bileşimindeki farklılıklar da dahil olmak üzere bireysel faktörler, probiyotik tedavisinin etkinliğinde ve antibiyotiğin etkisinde farklılıklara neden olur. Bu nedenle araştırmacılar, farklı probiyotiklerin uygulanmasında esnek olmayı tavsiye ediyor. Özellikle uzun süreli/kronik antibiyotik kullanımında, en etkili formülasyonu bulmak için bazen farklı probiyotik formülasyonları denemek gerekebilir.

Antibiyotiklerde profilaktik tedavi olarak probiyotiklerin etki mekanizması

Probiyotikler, bağırsak mikrobiyomundaki dengesizlikle mücadele etmek ve antibiyotik kullanımından kaynaklanan yan etkileri önlemek için birden fazla cephede çalışır. Her şeyden önce, probiyotikler ve patojenler, rekabetçi dışlama olarak bilinen bir ilke olarak, bağırsaktaki besinler ve boşluk için rekabet eder. Probiyotik suş varsa patojen baskın değildir. Ek olarak, bazı bakteri türleri patojenlere karşı savunmak için antimikrobiyaller salgılayarak probiyotiklerin bağırsaktaki dengeyi desteklemesini sağlar. Son olarak, probiyotikler bağışıklık sistemini destekleyebilir ve uyarabilir, böylece vücudun daha iyi bir bağışıklık tepkisi olur ve bu nedenle patojenlere karşı daha iyi korunur.

Uygulamada bilgi

Bilimsel araştırmalara dayanarak, bir antibiyotik kürü sırasında probiyotik kullanılması tavsiye edilir. Bu profilaktik tedavi, bağırsaktaki dengeyi destekler ve bu nedenle yan etkileri önleyebilir. En az 2 milyar CFU Lactobacillus rhamnosus GG kullanımının antibiyotiğe bağlı ishali önlemede etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca geniş spektrumlu bakteri ürünleri kullanılabilir. En az 5 milyar CFU'lu bir probiyotik kullanılması önerilir. Probiyotikler, antibiyotik tedavisinin tamamı boyunca kullanılabilir. Probiyotik takviyesini antibiyotiği kullandıktan en az 2 saat sonra kullanın.