Geri Dön

Egzama nedir, neden olur? Egzamaya ne iyi gelir?

Tıp literatüründeki karşılığı atopik dermatit olan egzama bir cilt hastalığıdır. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen egzama cilt yüzeyinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve pullanmaya yol açar. Egzama belirtileri çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Cilt hastalıkları konusunda doktora başvuru nedenleri arasında ilk sırada yer alan egzama belirtilerini iyi tanımak ve hemen sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Kesin nedeni bilinmeye egzama oluşumunu tetikleyen faktörlerin stres, genetik faktörler, zayıf bağışıklık sistemi, karaciğer hastalıklarından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Egzamaya ne iyi gelir? diyorsanız “Egzama nedir, neden olur?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Egzama nedir, neden olur? Egzamaya ne iyi gelir?

Bulaşıcı olmayan egzama bir cilt hastalığıdır. Egzama nedenleri arasında zayıf bağışıklık sistemi, karaciğer rahatsızlıkları, gıda alerjileri, temizlik ve kozmetik malzemelere olan hassasiyet, ilaçların yan etkileri ve depresyon yer alırken genetik yatkınlığı olan kişilerde de görülür.  Egzama belirtileri cilt yüzeyinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve pullanma şeklindedir. Egzama belirtilerini iyi tanımak ve bir an önce hastaneye başvurmak büyük önem taşır. Egzama etkilerini hafifletmek ve kaşıntıdan kurtulmak için evde yapılabilecek doğal yöntemlere şans verilebilir.

Egzama Nedir?

Egzama bir alerji ya da stres sonucunda ciltte oluşan ve halk arasında yaygın olan bir deri hastalığıdır. Basit korunma yöntemleriyle egzama kontrol altında tutulabilir. Özellikle kış aylarında soğuk hava ve nem oranının düşük olması, su, sabun, deterjan, tozlu ortamlar, mesleklere özgü kimyasallar egzamaya neden olmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Cildinizde olağan dışı bir görüntü oluştuysa ve bunun egzama olabileceğinden şüpheleniyorsanız bu belirtilerin sizde olup olmadığını kontrol ettikten sonra mutlaka bir dermatologa görünmelisiniz.

- Cilt yüzeyinde kaşıntı ve tahriş
- Tahriş nedeniyle ciltte kanama ve yanma
- Kurumuş, pul pul olmuş ve çatlamış bir cilt
- Ortaya çıkan içi sıvı dolu kabarcıklar
- Cildin pürüzlü bir hal alması ve derinin renginin koyulaşması
- Kızarmış ve iltihaplı bir cilt

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir

Egzama Nedenleri Nelerdir?

Dış etkenlerden kaynaklanan egzamalar: Genelde kimyasal maruziyeti sonucu oluşurlar ve toplumda çok sık görülürler. En güzel örnek kuşkusuz ev hanımlarında oluşan tahrişe bağlı el egzamalarıdır. Tıp dilinde irritan kontakt dermatit olarak geçen bu tür egzamaları deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasalların cilde uzun süreli ve tekrarlayan teması neden olur. Nedeni bellidir ev hanımlarının eldivene alışması zordur. Genelde elin yıkanan ve temizlenen yüzeyle tam teması istenir. Bu nedenle de cilt sürekli kimyasallara maruz kalır. Maalesef cildimizin de canlı olduğunu unutuyoruz. Cildin üstündeki yağ tabakası cildi kimyasallar gibi dış etkenlerden uzak tutar. Ancak sürekli üzerine asit atılan bir açık yara nasıl iyileşmez ise tahriş egzamaları da ne zaman eldiven kullanılmaya başlanır ve cilt korunur ise ancak o zaman düzelir. Tahrişe bağlı egzamalarda kaşıntı, kuruluk, çatlama ve sulanma görülebilir. İlaçlar geçici fayda sağlar kalıcı fayda ancak elin kimyasallardan eldiven yoluyla korunması sonucu sağlanır.

Cildin kendisi tarafından oluşturulan egzamalar: Dış etkenlerden bağımsız olarak cilt egzamayı kendisi oluşturur. Bu tür egzamalara ise seboreik egzama, sedef hastalığı, liken gibi cilt rahatsızlıkları örnek verilebilir. Kişinin bu tür hastalıkların oluşmasını kolaylaştıran bir cilt yapısı ve genetik eğilimi vardır. Stres vücudun herhangi bir yerinde olan enfeksiyon gibi bir durum bu tür hastalıkları tetikleyebilir. Kişi cildini korusa bile oluşabilir ve dış kaynaklı egzamalara göre daha sık tekrar eder. Cildiye uzmanı tarafından önerilen ilaçlarla kontrol altına alınır.

Tahriş edici maddeler: Bunlar arasında sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, dezenfektanlar, taze meyve, et veya sebze suları bulunur.

Alerjenler: Toz akarları, evcil hayvanlar, polenler, küf ve kepek egzamaya yol açabilir.

Mikroplar: Bunlar arasında stafilokok aureus gibi bazı bakteriler, virüsler ve bazı mantarlar bulunur.

Sıcak ve soğuk hava: Çok sıcak veya soğuk hava, yüksek ve düşük nem ya da egzersiz sonucu aşırı terleme egzamaya neden olabilir.

Gıdalar: Süt ürünleri, yumurta, kabuklu yemişler ve tohumlar, soya ürünleri ve buğday egzamayı tetikleyebilir.

Stres: Bu, egzamanın doğrudan bir nedeni değildir, ancak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Hormonlar: Kadınlar, hormon düzeylerinin değiştiği zamanlarda, örneğin gebelik sırasında ve adet döngüsünün belirli noktalarında, artan egzama belirtileri yaşayabilirler.

Egzamaya Evde Tedavi Yöntemi

Yulaf tozu

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir

İltihap ve tahriş önleyici etkiye sahip olan yulaf tozu evde egzama tedavisi için en çok tercih edilen malzemelerden. Kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve iyice kurulanın.

Aloe vera

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir

İltihap giderici özelliğe sahip, enfeksiyonları önleyen ve cilt için faydaları say say bitmeyen aloe vera egzama için de birebir. Aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli sıkarak çıkarın ve egzama olan bölgeye sürün. Kurumasını bekleyin ve ardından su ile temizleyin. Haftada 2 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Salatalık

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir
İçerdiği bol miktarda su ve iltihap karşıtı özellikleri onu egzama tedavisinin aranan isimlerinden yapıyor. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Ardından suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan bölgeye uygulayın.

Beyaz dut

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir

Dut kurusu kullanarak hazırlayacağınız bu kür de ciltteki yanmayı ve kaşıntıyı azaltacaktır. 1 avuç dut kurusunu 5 dakika boyunca su içinde kaynatın. Su ılıdıktan sonra egzama olan ellerinizi, bacaklarınızı bu su içinde 10 dakika bekletin. 3-4 kullanım sonunda sonuçları fark etmeye başlayacaksınız.

Papatya

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir
Kızarıklıkları, şişmeyi, kaşıntıyı azaltmak için papatyadan da yardım alabilirsiniz. Bir yemek kaşığı kadar papatyayı bir bardak su kadar su içinde kaynatın ve çay gibi demleyin. 15 dakika demlendikten sonra suyu süzün ve içine temiz bir bez batırarak egzama olan bölgelere uygulayın.

Zerdeçal

Egzama nedir, neden olur Egzamaya ne iyi gelir

Faydaları say say bitmeyen zerdeçalın içinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahip. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan bölgelere günde 2 kez sürebilirsiniz.

Egzama ciddi bir cilt sorunudur. Öncelikle doktora danışılmalı ve tıbbi yardım almalınmalı. Hassas olan cildinizde farklı alerjik reaksiyonlar oluşturma ihtimaline karşı bu doğal çözümleri kullanmadan önce de mutlaka doktora danışılmalı ve onayı olmadan kullanmaya başlamamalısınız.

Egzama ve Sedef Birbirine Benziyor Mu?

Sedef hastalığında egzamada olduğu gibi kaşıntı bazı hastalarda en belirgin şekilde görülür ama sulanma görülmez. Pek çok farklı türü bulunan egzama tedavi ile ortadan kaldırılmasına rağmen sedef hastalığı tekrarlayıcı özellik gösterir.

Egzama Kış Mevsiminde Artar Mı?

Soğuk hava ve nem oranının düşük olması egzamanın alevlenmesine sebep olur. Bulunduğumuz ortamdaki kuru hava, kalın kıyafetlerin giyilmesi ve sıcak banyo alışkanlığı da egzamayı tetikleyebilir.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

-Egzamalı bölgeyi kaşımamaya ve tahriş etmemeye özen gösterilmeli.

-Banyo sıklığı mevsime göre ayarlanmalı. Gün aşırı banyo yapmaya özen gösterilmeli

-Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalı.

-Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmeli

-Çiğ sebze ve meyvelere, et ve balık ürünlerine çıplak elle temas edilmemeli.

Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bazı egzama türlerinde kaşıntı görülür. Kaşıntı stresi, stres de egzamayı alevlendirir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız bir gündesiniz. Kişisel hassasiyetinizin olduğu konularda kendinizi sınırlandırılmış hissedebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Bilemediğiniz konularla ilgili çözülme yaşayabilirsiniz. Bedeninize ait konulara dikkat etmelisiniz, gündelik kazalar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıp yaşayabilirsiniz. Bu sizi kabullenme içine sokabilir. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz. Uğraştığınız işlerle ilgili tamamlanma gerçekleşebilir. Olası kazalara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var. Sosyal konulara yönelmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizin ön plana çıktığı bir gündesiniz. Sosyal konular gündeminizi oluşturabilir. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Bitirmeniz gereken uğraşlarınızda sıkışma olabilir. Bilemediğiniz konular yüzünden kayıplar yaşayabilirsiniz. İletişimden kaynaklı zorlanmalar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için tamamlanma içine girebilirsiniz. Üstlerinizle ilişkilerinizde özenli davranmanızda fayda var. İş yerinde olabilecek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Bilemediğiniz konularla ilgili kontrol kaybı yaşamamaya özen gösterin. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için heyecan duyduğunuz bir gündesiniz. Yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kaynaklı programlardaki aksamalar biraz sizi rahatsız edebilir. Kabullenme içine girebilirsiniz. Gündelik kazalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Korku ve endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yaşadığınız süreçlerde kabullenme içine girebilirsiniz. Parasal konularla ilgili yapılanmaya gitmek isteyebilirsiniz. Bu durum duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşturabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Karşınızdaki kişiyle denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı uğraştıran durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün yapacağınız anlaşma ve sözleşmelere özen göstermenizde fayda var. Gün içinde olası kazalara karşı dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerinizi tamamlama yönünde hızlı adımlar atabilirsiniz. Bazı konularda yaşayacağınız sıkışmalar keyfinizi kaçırabilir. Elinizde olmayan nedenlerden ötürü kazalara maruz kalabilirsiniz. Kabullenme içine girip, sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmekten keyif alacağınız bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Güzel şeyler için harcama yapmaktan çekinmeyeceğiniz zamanlar var. Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplarda yaşayabilirsiniz. Çocuklarla zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev içindeki kazalara dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden ailevi konular içinde kalabilirsiniz. Gizli düşmanlar edineceğiniz zamanlar olabilir. Korkularınız gün yüzüne çıkabilir.  Babanıza ait konuları ihmal etmemeye özen gösterin. İç sesinizi dinleyerek birçok konunun üstesinden gelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çalışma hayatınızda yoğun ve hareketli bir gün sizi bekliyor. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yorucu koşullar altına girebilirsiniz. Kabullenme içine gireceğiniz koşullar oluşabilir. İşle ilgili sıkışmalar moralinizi bozabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün harcamalarınızla ilgili yeni planlamalara gidebilirsiniz. Uğraştığınız işlerde kişisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi keyiflendirecektir. İş hayatınızda elinizde olmayan nedenlerle sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet