Genel Sağlık Erken evre akciğer kanserinde yüz güldüren yöntem! İyileşme süresini kısaltıyor

Erken evre akciğer kanserinde yüz güldüren yöntem! İyileşme süresini kısaltıyor

11.03.2022 - 10:43 | Son Güncellenme:

Göğüs cerrahisinde geliştirilen minimal invazif cerrahi yöntemler özellikle erken evre akciğer kanserinin cerrahi tedavisinde yüz güldürüyor. Kapalı ameliyat imkânı sunan bu cerrahi teknikler, akciğer kanserli hastalarda ameliyat sonrası iyileşme süresini de kısaltıyor.

Erken evre akciğer kanserinde yüz güldüren yöntem İyileşme süresini kısaltıyor

Dünyada en sık görülen kanserlerden biri olan ve sinsi seyreden akciğer kanseri göğüs ağrısı, nefes darlığı, kanlı balgam çıkarma, öksürük gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Akciğer kanserinde hastaların çoğu zaman doktora başvurmakta geç kaldığını ifade eden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan önemli bilgiler paylaştı. Demirhan, "Akciğer kanserinde hastalar çoğu zaman doktora başvurmakta geç kalıyor, bu nedenle cerrahi tedaviden uzaklaşılıyor ve medikal tedaviyi (kemoterapi, radyoterapi, immünoterapiyi) devreye sokuyoruz" dedi.

Haberin Devamı

40 YAŞ ÜSTÜ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

40 yaş üstü kişilerde rutin kontrollerin önemine dikkat çeken Dr. Özkan Demirhan, "Özellikle 40 yaşından sonra sigara içen, ailesinde akciğer kanseri riski taşıyan, kirli ve havasız çalışma ortamlarında bulunan kişilerin rutin akciğer kontrollerini yaptırması büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

"Son yıllarda uygulanan kapalı ameliyatlar ise ameliyat sonrası hastanın iyileşme süresini kısaltarak konforunu artırıyor” diyen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, "Bunlar videotorakoskopik (VATS) ve robotik yardımlı (RATS) ameliyatlardır. Robotik ameliyatların pek çok avantajından söz edebiliriz. Cerrah açısından baktığımızda cerraha torakoskopik aletlerin sağlayamadığı serbestliği ve el bileğinden daha avantajlı hareket alanı sağlar. Ayrıca el titremesinin de önüne geçen bir yöntemdir.

Haberin Devamı

Erken evre akciğer kanserinde yüz güldüren yöntem İyileşme süresini kısaltıyor

Öte yandan görüntü 3 boyutlu olduğu için cerraha alan derinliği sağlar. Diğer bir minimal invazif yöntem olan video yardımlı ameliyat yani VATS tekniği de günümüzde erken evre akciğer kanserinde uygulanıyor. 2 veya tek küçük kesi ile cerrahın eli göğüs kafesine girmeden, özel aletler ve kamera yardımıyla ameliyat gerçekleştiriliyor. Son çıkan teknolojik aletler sayesinde VATS işlemi esnasında robotik cerrahide kullanılan aletleri kullanmaya başladık. Bu aletler ile hem robotik ameliyat maliyeti azaldı hem de VATS cerrahisinin daha konforlu yapılmasına katkı sağladığını gördük. Kapalı ameliyatlar akciğer kanserindeki küçük çaplı lezyonlarda tercih edilir ancak büyük çaplı ameliyatlar için önermiyoruz, bunun yerine açık ameliyatları yapıyoruz" bilgisini verdi.

TEDAVİDE BAŞARI ŞANSINI ARTIRIYOR

Kapalı ameliyatların hasta açısından avantajlarına da değinen Demirhan, "Bu ameliyatların en büyük avantajı deneyimli ellerde komplikasyonları minimuma indirmesidir. Öte yandan ameliyat sonrası hasta daha az ağrı hisseder, hastanede kalış süresi azalır ve normal yaşamına erken döner. Kozmetik açıdan açık ameliyatlara göre daha avantajlıdır, ileriki dönemlerde kesi izi dahi kaybolabilir. Onkolojik tedavi gerekse bile bu hastaların tedaviye yanıtı daha başarılı oluyor çünkü minimal invazif ameliyatlar bağışıklığın direnci çok düşürmez" yorumunu yaptı.

Yazarlar