Geri Dön

Etkili bir CV oluşturmanın sırrı

Çoğumuz henüz mezun olmadan nerede çalışmak istediğimizi belirleriz, hayalini kurduğumuz şirkete bir fırsatını bulup girmek en önemli önceliğimizdir o yıllarda ya da kariyerimizi başka bir rotaya sürmek için farklı işlere başvurmak istemişizdir. Diğer yandan ise henüz bir iş edinemediysek ya da bir şekilde uzun zamandır iş bulamadıysak ilanlara başvuru yapar ve bizi çağırmalarını bekleriz. Eğitmen ve Yazar Ümit Ünker, dar alan ve zor alan ekonomilerde işsizliğin ciddi oranda arttığı dönemlerde etkili bir Cv oluşturmanın sırrı’nı sizler için paylaştı.

Etkili bir CV oluşturmanın sırrı

Her ne işe başvuru yapıyorsak yapalım, mutlaka o iş için gerekli yetkinliklere sahip olup olmadığımıza bakmamız gerekiyor. Doğru işe başvurmak kadar işe doğru bir CV ile de başvurmak son derece önemli.

CV’nizi teknik açıdan düzenleme konusuna geçmeden önce sizler için alanında uzman bir profesyonelle röportaj gerçekleştirdim. TEDi Eğitim Ve Danışmanlık şirketinin İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İK alanında Profesyonel Koç Ve Eğitmen Sayın Arda ÖS ile yaptığımız röportaj sırrın kapılarını aralar nitelikte.

Arda Bey merhabalar direkt soru ile başlayayım istiyorum.

Sizce doğru ve etkili CV için neler gereklidir?

Merhabalar Ümit Bey, ben de hemen cevap ile başlayayım.

Birçok aday ilanı okuduktan sonra, o işin kendisi için doğru olup olmadığını çok fazla sorgulamıyor. Genellikle o iş için yeterli olup olmadığına da çok hızlı karar veriyor. Buradan rahatlıkla anlayabiliyoruz ki, adaylar ilanı okumaya ve değerlendirmeye fazla zaman ayırmıyor veya ilandaki küçük ama önemli ayrıntılara dikkat etmiyor. Genellikle “-ben bu işe başvurayım da çağrılırsam da sorulacak sorulara cevap veririm.” gibi bir yaklaşım görüyorum.

Uzman bir işe alımcının sorguladığı ilk şey, “doğru aday” olmasıdır. Dolayısıyla bunun için yeterli olan kişileri değil, bunun her şeyden önce farkında olan “doğru” kişileri ayırt etmesi gerekir.

Doğru kişi olduğunuzu, o ilanın tüm gereklerine rahatlıkla cevap verebileceğinizi düşünüyorsanız, CV’niz doğrudur. Fakat o ilanda aranılan yetkinliklerin hepsine cevap verecek yetkinlik setine sahip değilseniz hem ilanı hem de CV’yi bir kez daha gözden geçirmekte yarar var.

Doğru bir CV’den neyi kast ediyorsunuz?

Örneğin; İngilizce yayınlan ilanlarda verilen mesaj, akıcı bir şekilde İngilizceyi hem konuşma hem de yazım hakimiyeti tam olarak gerçekleştirebilen adayların başvurması. İngilizcesi akıcı seviyede olmayan kişilerin başvurularını bir kenara bırakalım, birçok Türkçe CV’yi bu başvurularda görebilmek mümkün.

Bir diğer nokta ise aranılan yetkinliklerin çok az kısmına sahip olan özgeçmişlerin de bu havuzun içinde olması. Demek ki biz, işi anlayabiliyoruz fakat o iş için istenilen/aranılan kişi olup olmadığımızı tam olarak anlayamıyoruz. Dolayısıyla da eksikliği yanlış yerde arıyoruz. Eksiklik özgeçmişimizde değil, ilanı değerlendirmemizde.

Etkili bir CV’nin olmazsa olmazları nelerdir?

Temel şekil şartlarını yerine getirmiş olması lazım. Nasıl resmi evraklarda şekil şartları varsa, özgeçmişler için de durum farklı değildir. Özgeçmişte yer alan resmin kişiyi yansıtacak doğru bir resim olması gerekir. İletişim ve eğitim bilgilerinin doğru yerlerde olması gerekir. Varsa iş geçmişleri ile ilgili fikir verecek kısa açıklamaların aydınlatıcı olması gibi. Değişik CV’ler ve hazırlama ile ilgili internette çok fazla kaynak burada ayrıntıya girmeyeceğim. Fakat dikkat edilmesi gereken şey, özgeçmişimizin formatının biz orada değilken bizi temsil ettiğini gözden kaçırmamasıdır.

Ön yazı önemli mi?

Özgeçmişler yukarıda da bahsettiğim gibi klasik şekil şartlarını yerine getirdiğinde, birini diğerinden ayırmak zorlaşır. Eğer siz, ilanda bahsedilen ve aranılan ana yetkinliği tam olarak yerine getirmiş olduğunuzu düşünüyorsanız, uygun bir dille ve kısa/net bir üslupla bunu ön yazıda belirtirseniz, ayrışmayı kolaylaştırabilirsiniz.

CV hazırlanırken en sık yapılan hatalar nelerdir?

Eksik bilgilendirme yapılan en büyük hata. Örneğin; aranılan bir yetkinlik ile ilgili geçmiş bilgisi var fakat bunu CV’de göremiyorsunuz. Tam tersi, gereğinden fazla hatta abartıya kaçacak bilgilendirme için de aynı sorun var. Bir diğeri, pozisyon gereklerini doğru anlamadan hazırlanmış CV. Örneğin; pozisyon gereği araba kullanmanız gerekiyor fakat ehliyet bilginiz CV’de yer almıyor. Bunun gibi küçük detayları gözden kaçırmanız CV’nizin değerlendirilmeye alınmaması için yeterlidir.

İş başvurusu sorumluluk gerektiren bir eylemdir. Son zamanlarda CV’nin üzerindeki iletişim numarasından kişiyle iletişime geçilemediği de sıklıkla şahit oluyorum.

Her şeyin özgeçmişe bağlı olduğu anlayışı ise bir diğer yanlış. Özgeçmiş, sizin hakkınızda karşı tarafa bir fikir verecektir.

Unutmamak lazım ki, özgeçmiş sizi temsil eder. Eğer bu temsili beğenirlerse bir de sizden dinlemek isterler.

Sanırım bu güzel röportaj sonrasında kendiniz için en önemli sırları öğrenmiş oldunuz. Şimdi ise gelin teknik açıdan CV nasıl hazırlanmalıdır bir de buna bakalım. 

İletişim bilgileri, kişisel bilgiler, fotoğraf eksikse veya uygun değilse; 

Eğer fotoğrafınız yoksa CV’ nize bir fotoğraf eklemenizi ve fotoğrafınızın yakın zamanda karşıdan çekilmiş, anlaşılır ve profesyonel bir fotoğraf olması gerektiğini hatılatalım. İletişim bilgileri, iletişim kaynaklarından ulaşılabilirliğinizi gösterir bu nedenle mutlaka bir e-mail, bir GSM numaranızı iletmeniz gerekir.

Kariyer hedefi veya çalışmak istenilen pozisyonlar eksikse;

Kariyer hedefinizi belirten genelden uzak daha spesifik 3-4 cümlelik bir ön yazı yazmanız başvurduğunuz pozisyonlar açısından sizin için avantaj sağlayacaktır. Burada ön yazı sizin yaklaşımınızı karşı tarafa iletmesi açısından kritik bir öneme sahiptir bu nedenle ön yazıya gösterdiğiniz hassasiyet birçok kişiden daha fazla dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

Eğitim durumu;

Eğitim bilgilerinizi günümüzden geçmişe doğru (üniversite, lise) belirtmeniz gerekir. Lise’ den itibaren eğitim bilgilerinizi sıralamalısınız. İlk okul ve ortaokul bilgilerinizi belirtmeniz gerekmez.

Sertifikalarınızın tamamında süre ve tarih belirtmeniz daha net bilgi vermek açısından faydalı olacaktır. Sertifikaların hangi kurumdan alındığının belirtilmesi, doğrulama yapılmak istendiğinde önemli bir detay olacaktır.

CV’nize ALES, KPSS, YDS vb. puanınızı eklemeniz akademik veya devlet memurluğu gibi bir kariyer hedeflediğiniz izlenimi yaratacağı için yapacağınız başvurularda sizin için olumsuz bir durum yaratabilir. Bu notlar sizin kalifikasyonlarınızı belirtmez sadece o sınav için ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir. Örneğin; bir KPSS sınavından yüksek not almanız satış pozisyonuna başvuru yaparken herhangi bir işinize yaramaz çünkü satış bir sınav notuna değil, bir yetkinlikler dizisine bakar.

Yabancı Dil Bilgisi;

Yabancı dil bilginizi okuma, yazma, konuşma bazında ele alarak başlangıç, orta, ileri seviye olarak belirtmeniz daha anlaşılır olması açısından önemlidir. Eğer bu konuda herhangi bir kurs ya da yurtdışı deneyiminiz olduysa bunu da belirtmenizde fayda var.

Yeni mezunsa kulüp faaliyetleri ve dahil olunan projeler;

Üye olduğunuz kulüpleri ve dahil olduğunuz projeleri Cv’nizde belirtmeniz sizi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacağından ve sosyal yönünüzü belirtmiş olacağından Cv’nizde yer vermeniz önemlidir. Yer almış olduğunuz projeleri kısa cümleler halinde açıklamanız Cv’ nizin daha anlaşılır ve sade olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle eğer bu yazıyı okurken hala bir öğrenciyseniz ve henüz bir sosyal klübe üye değilseniz hemen üye olun ve aktif görevler alın. Tüm yöneticiler inisiyatif alabilen, kendini geliştirmiş ve sosyal becerileri gelişmiş adaylarla çalışmak isterler.

Hobiler ve iş dışındaki faaliyetler;

Cv’nizde sosyal hobilerinizden ve hedefinize yönelik hobilerinizden kısa ve öz bir şekilde bahsetmeniz gerekir. Hedefe yönelik hobileriniz için okuduğunuz kitapları, takip ettiğiniz yayınları, blogları belirtebilirsiniz. Mini bir paragrafta düz yazı şeklinde de anlatabilirsiniz. Sonuçta sözcüklerin karşı tarafı büyüleme gibi sihirli bir gücü var…

Yetkinlikler;

Cv’nize yetkinlikler başlığını eklemeniz önemlidir. Karakterinizin özeti sayılabilecek bu başlıkta kişisel becerilerinizden bahsetmeniz sizi daha yakından tanımalarına ve fikir sahibi olmalarını sağlayacağı için gerekli düzenlemeyi yapmanız gerekir. Örneğin; İletişim becerisi, sonuç odaklılık, inisiyatif alabilirlik, ikna becerisi vb.  Yetkinlikleriniz sizi o veya daha farklı, daha fazla bir iş için değerlendirmenize olanak sağlayacak yapı taşlarınızdır.

Referanslar

Cv’nize referans eklemeniz daha profesyonel bir izlenim yaratması açısından önemlidir. Eğer eklemek istemiyorsanız istek dahilinde referans vereceğinizi düşeceğiniz bir not ile belirtmeniz yararlı olacaktır. Ancak bana sorarsanız ‘’İstenildiğinde sunulacak’’ tarzında bir referanslar bölümü oluşturmayın. Referanslarınızı yazın ve size referans olabilecek kişilerden bunun teyitini alın çünkü referans olmak yeri geldiğinde aranarak bilgi vermeyi kabul etmek demektir.

Fazla sayıda referans göstermek de zaman zaman olumsuz bir izlenim yaratabilmektedir. Referans sayınız maksimum 3-4 adet olması yeterlidir. Eğer işveren daha fazlasına ihtiyaç duyarsa bu konuda sizden talepte bulunur.

Cv düzenli, anlaşılır, dade mi?

Cv’ nizin düzeni, özenli olmanız pozitif bir algı yaratacaktır. Bu nedenle düzenli, anlaşılır ve sade bir Cv oluşturmak sizin için oldukça önemlidir. Kronolojik sıralama ile belirli bir mantıkla kurulmuş özgeçmişler her zaman iş verenin ilgisini çekecektir.

Yazı stili klasik yazı stili mi? 

Cv’nizin tamamında aynı yazı stili ve puntosunu kullanmanız daha düzenli görünmesini sağlayacaktır. Kalın ve büyük puntoyu sadece başlıklarda kullanmanız gerekir. Yazım kurallarında olduğu gibi Cv’nizde de Büyük Harf ile yazı yazmamanız gerekir.

Sayfa sayısına dikkat etmiş mi?

Cv’nizde sayfa düzeninizi yaptıktan sonra önemli olan bir diğer taraf ise sayfa sayınızdır. Düzenli ve anlaşılır bir Cv kadar, net ve kısaca özetlenmiş Cv’de önemlidir. Sanılanın aksine her yapılanı Cv’ye yazmak özel bir durum değildir.

Kariyer sitelerindeki Cv formatlarını kullanmak yerine, kendinize özgü hazırlayacağınız bir Cv formatı kullanmak, iş başvurularında size daha profesyonel bir izlenim katacaktır.

CV’ nizi Word programında hazırlayıp Pdf olarak gönderirseniz CV’nizin görüntülenmeme ya da düzensiz gözükme problemini ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca Cv’nizi asla Word formantıda göndermeyin bu amatörlüktür, her zaman Pdf formatında göndermeye özen gösterin.

Şimdiden istediğiniz işi almanız ümidiyle…

Etkili bir CV oluşturmanın sırrı

Ümit ÜNKER

TEDi Eğitim

Kurucu – Genel Müdür

Eğitmen Ve Yazar

umitunker@tediegitim.com

 

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Eve ya da ailenize ait konular gündeminizi etkileyebilir. Evinizde yenilikler yapmak için para ayırabilirsiniz. Geçmişten kaynaklanan konuların gündeme gelebileceği zamanlar da var. Kendi iç sesinize daha çok yönelebilirsiniz. Çözmek istediğiniz konuların tamamlanması için uygun imkânlar bulabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Genel anlamda sakin bir gün geçirebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz durumlar olabilir. Bugün zihinsel açıdan heyecan duyabileceğiniz olaylar yaşanabilir. Kardeşlerinizle iletişim halinde olacağınız durumlar söz konusu. Sonuca ulaştırmak istediğiniz konuları zihinsel olarak çözme çabası içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün cüzdanınıza ait konular ön plana çıkıyor. Harcamalarınızı sorgulayıp, bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Finansal kaynaklarınızı daha iyi değerlendirmenin yollarını aramaya bakın. İş hayatınızla ilgili konularda başkalarından destek alacağınız imkânlar da doğabilir. Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek için yeniliklere gidebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda değişikliklere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Yeni başlangıçlar için yeni niyetler ortaya koyabileceğiniz zamanlar var. Genel olarak hareketli bir gün geçirebilirsiniz, akışta kalmaya özen gösterin. Sağlığınızla da yakından ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün aileniz ile ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için farklı alanlarla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili içsel süreçler yaşıyor olabilirsiniz. Aile büyüklerinden beklentileriniz yüksek olabilir. Zihinsel yoğunluk hissedeceğiniz zamanlar var.  Elinizde olmayan nedenlerden dolayı olaylara karşı sorgulayıcı davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz için düşünüp, zaman ayırmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Arkadaşlarınızdan gelen sürprizler olabilir. Hayatınıza yenilik katmak isteyeceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenmek size keyif verecek. İş hayatınızda başkalarından destek alacağınız imkânları kullanmaya bakın. Üzerinde çalıştığınız işler netleşmek üzere.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konulara yönelebilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarla ilgili yeni düzenlemelere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Hedeflerinizi sorgulayacağınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak sakin geçen bugün eksik kalan işlerinizi toparlama fırsatınız olabilir. Gün içinde beklenmedik sürprizler de gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak değişik konularla ilgilenebilirsiniz. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmak için imkânlar doğabilir. Kendinizi geliştirmek için uygun bir gündesiniz. Bitirmek istediğiniz işlerinize yoğunlaşmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı para durumlarıyla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde sonuçlanmasını beklediğiniz işleriniz hemen ilerlemeyebilir, sakin olmakta fayda var. Ufak tefek banka işleriyle ilgilenebilirsiniz. Yatırımlarınız ve finansal konularınız hakkında yeni kararlar alacağınız zamanlar olabilir. Aynı zamanda sizi bağlayan duygusal durumlar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uyum ve denge arayışı içinde olduğunuz sakin bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Hayatınıza yenilik katmak için imkânlar söz konusu. Anlaşma imzalamak için doğru bir gün olmayabilir, beklemede kalmakta fayda var. İşlerinizi toparlayacağınız, sakin zamanları değerlendirin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklar ön planda olabilir.  Üretkenliğinizle ilgili değişikliklere gidebilir, yeni kararlar alabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir. İş hayatınızda birlikte çalıştığınız kişiler sizi fazlasıyla meşgul edebilirler, olaylara karşı sakin yaklaşmakta fayda var. Bugün daha iyi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz yaratıcı imkânlar var. Yaratıcılığınızı kullanarak hayatınızda bazı konuları değiştirmek isteyebilirsiniz. Gün içinde küçük sürprizler gerçekleşebilir. Zihninizi fazla kurcalayan konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Genel olarak sakin zamanlar geçireceğiniz bugünde akışta kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber