Geri Dön

Evden çalışma bu ağrıları tetikledi!

Pandemi nedeniyle pek çoğumuz evden çalışmaya başlarken bazı ağrılar da baş göstermeye başladı. Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, evden çalışmanın bazı ağrıları tetiklediğini belirtti.

Evden çalışma bu ağrıları tetikledi!

Evden çalışma sistemi birçok kişide ağrıların tetiklenmesine neden oldu. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı ile migren ağrısı daha fazla tetikleniyor. Gerilim tipi baş ağrısı ve migren aynı şey değil. Her biri için farklı semptomları ve farklı tedaviler gerekir. Örneğin, gerilim tipi bir baş ağrısı, migrene özgü bir ilaca yanıt vermeyebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı ile migren ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları en yaygın baş ağrısı türüdür ve daha hafif olma eğilimindedir. Başın her iki tarafını da etkileme eğiliminde olmaları ve donuk, basınç tipi bir ağrıya neden olmaları nedeniyle migrenden farklı özelliklere sahipler.

Migrenler daha şiddetli ve zayıflatıcı olma eğilimindedir, genellikle tek taraflıdır ve daha çok nabız gibi atan, zonklayan bir ağrıya neden olur; diğer semptomlar arasında ışık hassasiyeti ve mide bulantısı olabilir.

Her iki tür baş ağrısı da çevresel faktörler ve rutininizdeki değişiklikler tarafından tetiklenebilir. Evden çalışmaya başladığınızdan beri baş ağrılarınız veya migren belirtileriniz daha sık veya daha şiddetli hale gelmiş olabilir.

Artan ekran süresi daha sık baş ağrısı yaşanmasına neden olabilir. Koronavirüs salgını gibi bir durumda evde kalmak yüzde 60'a kadar daha fazla ekran süresine yol açabilir. Bu, ortalama bir insanın bir gün boyunca dijital cihazlarda 13 saatten fazla zaman geçirdiği anlamına geliyor.

Bakışlarınızı daha uzaktaki bir şeye çevirerek periyodik olarak (her 20 dakikada bir) gevşeme şansı verin, bu da göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Gözlerinizi nemli tutmak için sık sık ara verin.

Botoksla migren tedavisi

Botoks enjeksiyonu özellikle kronik migren tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Alın, şakak ve ense bölgelerinde migren ağrılarının tetiklenmesine sebep olan sinirlerin sıkıştığı noktalar bulunur. Migrende ağrılar bu noktalardan biri veya birkaçında başlar. Tedavide atakların başladığı yerler tespit edilir ve bu bölgelere siniri sıkıştıran kasların etkisiz hale getirilmesi için botoks uygulanır. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir sürede tamamlanan botoks uygulamasının 6 – 8 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Duruş bozukluklarından kaynaklanan ağrılar

Çoğumuz hızla evden çalışmaya döndük ve ideal ofis kurulumuna sahip değiliz. Bu, kötü pozisyon veya duruş anlamına gelebilir, bu da migrenle ilişkili veya gerilim tipi baş ağrısı olasılığını artırabilir.

Dizüstü bilgisayarınızdayken öne doğru daha fazla eğilebilirsiniz, bu da boynunuzda ve omuzlarınızda gerginliğe neden olabilir.

Masanızın ergonomisini daha rahat hale getirmek ve daha iyi bir duruş sağlamak için optimize edebilirsiniz. İdeal olarak, dik bir duruş alabileceğiniz bir düzen sağlamanız gerekir. Bu, başınızın öne eğdiğiniz ve omuzlarınızın kambur olduğu pozisyondan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Duruşunuz harika olsa bile germek için mola vermek, özellikle omuz ve boyun kaslarınız için fayda sağlar.

Kronik sırt ağrısı

Kronik sırt ağrısı hayatınıza büyük zararlar verebilir. Sürekli oturmak boyun, omuz, bel ve kalça bölgelerinde ağrılara neden olabilir. Çalışırken sık sık ayağa kalkmanız sağlığınız için iyi olabilir.

Düzgün oturmalısınız, kalça kaslarınızın altındaki sivri kemikler olan “oturma kemiklerinizin” üzerinde dengede olmalısınız. Çekirdeğiniz sıkı olmalı, göbek deliğinizi omurganıza doğru çektiğinizi hayal edin - ve sırtınızın alt kısmı, kalçalarınız ve uyluklarınızın arkası bir “L” oluşturmalıdır.

Sırtınızın alt kısmından baskı alabilmek için dizleriniz kalça seviyesinde veya biraz yukarıda olmalıdır. Bel ağrısının artmasına neden olduğu için dizlerinizi veya ayak bileklerinizi çaprazlamaktan kaçının.

Pandemi sırasında daha az hareket etmek kilo alımına ve kas kaybına neden olabilir. Aynı zamanda mevcut kas ve eklem ağrısına da neden olur veya kötüleştirir. Çoğu hasta için, mevcut bel ağrısı için birinci basamak tedavi egzersiz olmalıdır. Hala esnek hissediyorsanız, basit egzersizler ve esneme hareketleri boyun, sırt ve eklem ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Yürümeye başlayın. Çalışırken her saat başı kalkmak, hareket etmek ve esnemek için alarm kurun. Ev içinde ya da bahçede yürüyüş ve birkaç esneme hareketi kanın akış hızını artırır, bedeni gevşetir ve zihni tazeler.

Radyofrekans yöntemiyle ağrı tedavisi nasıl uygulanır?

Ağrıda radyofrekans tedavisi sürekli olarak ağrı üreten bölgedeki sinir iletim liflerinin devre dışı bırakılması tekniğidir. Bu alandaki sinirlere veya dokuya hasar verilmeksizin, radyofrekansın uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici etkisinden yararlanılır. Böylelikle uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlanır. Steril şartlar sağlanarak, “küçük girişim” olarak adlandırılan yolla, özel bir cihaz ve çok yüksek titreşimli bir akım, özel bir kablo ve iğne aracılığı ile yalnızca ağrıyı taşıyan sinir lifine uygulanır. Böylelikle bu cihazı kullanarak yapılan müdahalelerde belirli bir sinire, kontrollü olarak uyarı verilir ve sinirin ağrı sinyallerini iletme özelliği kaybolur.

Özellikle bel, boyun, sırt ve diz ağrılarında etkili sonuç veren radyofrekans uygulamalarının diğer tedavilere kıyasla birçok önemli avantajı vardır. İşlem genel anlamda ağrısızdır ve ameliyat gerektirmemektedir. Son derece hassas cihazlarla, kontrollü olarak yapılır, uygulamanın yapılacağı yer, röntgen cihazı ile kesin olarak belirlenir ve elektronik cihaz tarafından belirlendiği için işlem emniyetle gerçekleştirilir. İşlem sonrasında 4-5 gün istirahat edilmesi gerekir. İstirahat süresinin bitiminde hasta düzenli olarak kontrole çağrılır ve gerekliyse egzersiz programına alınır.

Evden çalışma bu ağrıları tetikledi

Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız bir gündesiniz. Kişisel hassasiyetinizin olduğu konularda kendinizi sınırlandırılmış hissedebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Bilemediğiniz konularla ilgili çözülme yaşayabilirsiniz. Bedeninize ait konulara dikkat etmelisiniz, gündelik kazalar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıp yaşayabilirsiniz. Bu sizi kabullenme içine sokabilir. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz. Uğraştığınız işlerle ilgili tamamlanma gerçekleşebilir. Olası kazalara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var. Sosyal konulara yönelmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizin ön plana çıktığı bir gündesiniz. Sosyal konular gündeminizi oluşturabilir. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Bitirmeniz gereken uğraşlarınızda sıkışma olabilir. Bilemediğiniz konular yüzünden kayıplar yaşayabilirsiniz. İletişimden kaynaklı zorlanmalar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için tamamlanma içine girebilirsiniz. Üstlerinizle ilişkilerinizde özenli davranmanızda fayda var. İş yerinde olabilecek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Bilemediğiniz konularla ilgili kontrol kaybı yaşamamaya özen gösterin. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için heyecan duyduğunuz bir gündesiniz. Yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kaynaklı programlardaki aksamalar biraz sizi rahatsız edebilir. Kabullenme içine girebilirsiniz. Gündelik kazalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Korku ve endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yaşadığınız süreçlerde kabullenme içine girebilirsiniz. Parasal konularla ilgili yapılanmaya gitmek isteyebilirsiniz. Bu durum duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşturabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Karşınızdaki kişiyle denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı uğraştıran durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün yapacağınız anlaşma ve sözleşmelere özen göstermenizde fayda var. Gün içinde olası kazalara karşı dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerinizi tamamlama yönünde hızlı adımlar atabilirsiniz. Bazı konularda yaşayacağınız sıkışmalar keyfinizi kaçırabilir. Elinizde olmayan nedenlerden ötürü kazalara maruz kalabilirsiniz. Kabullenme içine girip, sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmekten keyif alacağınız bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Güzel şeyler için harcama yapmaktan çekinmeyeceğiniz zamanlar var. Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplarda yaşayabilirsiniz. Çocuklarla zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev içindeki kazalara dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden ailevi konular içinde kalabilirsiniz. Gizli düşmanlar edineceğiniz zamanlar olabilir. Korkularınız gün yüzüne çıkabilir.  Babanıza ait konuları ihmal etmemeye özen gösterin. İç sesinizi dinleyerek birçok konunun üstesinden gelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çalışma hayatınızda yoğun ve hareketli bir gün sizi bekliyor. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yorucu koşullar altına girebilirsiniz. Kabullenme içine gireceğiniz koşullar oluşabilir. İşle ilgili sıkışmalar moralinizi bozabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün harcamalarınızla ilgili yeni planlamalara gidebilirsiniz. Uğraştığınız işlerde kişisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi keyiflendirecektir. İş hayatınızda elinizde olmayan nedenlerle sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner