Geri Dön

Gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer?

Bağırsaktaki gazın dışarı atılamaması sonucunda gaz sancısı oluşur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan gaz sancılarının nedenleri arasında genellikle bazı besinler ve hava yutulması gibi faktörler yer alır. Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı daha çok görülür. Sindirim sistemleri henüz gelişmediği için haz çıkarmaları zorlaşır ve bu durum rahatsızlık verir. Yetişkinlerde gaz sancısı karında meydana gelen ağrılar veya kramplar, geğirme gibi belirtiler yer alır. Evde yapılabilecek bazı doğal yöntemler ile yetişkinler ve bebeklerde gaz sancısı giderilebilir. Gaz sancısına ne iyi gelir? diyorsanız “Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer?

İnsanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen gaz sancısı karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik olarak gösterir. Yetişkinlerde ve bebeklerde farklı nedenlerle ortaya çıkan gaz sancısını evde yapılabilecek bazı bitkisel yöntemlerle geçirmek mümkün.

Gaz sancısı problemlerinin pek çok sebebi olabilir. Tüketilen besinler, hareketsiz bir yaşam sürmek, çok fazla katı gıda tüketmek, vücudun susuz kalması gibi nedenlerle gaz sancısı problemleri yaşanabilmektedir. Bu problemler çoğunlukla geçici olsa da günlük hayatta insanların sıkıntılı anlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısı problemlerin hava ile vücuda alınan bakterilerin yenen yiyecekleri fermantasyonu ile ortaya çıkmaktadır. Bu gaz problemleri mide ile bağırsakta sıklıkla görülebilen durumlardır. Bağırsaklarda meydana gelen gaz sorunları kişilerin yaşamlarını olumsuz etkileyen durumlardan bir tanesidir. Bu sorunlar ilaç tedavileri ya da bitkisel çözümler ile giderilebilmektedir.

Özellikle zencefil ve papatya gibi bitkiler ile hazırlanan çaylar gaz sorunlarının azaltılmasında oldukça etkilidir. Bu problem yaşandığı zaman bu bitkilerden çay yapıp içmek, gaz sıkışması problemlerinin önüne geçecektir. Beslenmeye bağlı olarak çoğu insan günümüzde bağırsak gazı problemleri yaşamaktadır.

Yetişkinlerde Gaz Sancısına Bitkisel Çözüm

Gaz sıkışması problemlerini evde doğal yöntemler ile çözmek mümkündür.

Rezene Çayı

Gaz sancısına ne iyi gelir Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer

Rezene çayı gaz sancısının giderilmesi açısından oldukça etkilidir. Hatta bebeklerde yaşanan gaz sancısı sebebi ile de bu çaydan faydalanılmaktadır.

Salatalık

Gaz sancısına ne iyi gelir Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer

Salatalık oldukça sulu bir besin kaynağıdır. Bu sebzeyi tüketmek insanların bağırsaklarının çalışmasını sağlar ve bu şekilde gaz vücuttan atılmış olur.

Papatya Çayı

Gaz sancısına ne iyi gelir Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer

Gaz problemlerinin çözümlenmesinde papatya çayı da oldukça etkilidir.

Zerdeçal

Gaz sancısına ne iyi gelir Bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer

Zerdeçal mide için çok faydalı olan baharatlardan biridir. Midenin rahatlamasına yardımcı olur. Bu da gaz oluşumunu engeller. Bu sebeple tüketilmesinde fayda vardır.

Yetişkinlerde Gaz Sıkışmasına İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü

Süpürge otu kürü

Malzemeler;

1 tutam süpürge otu

1-2 yudum su

Hazırlanışı;

Süpürge otunu dövün.

1 yudum su ile yutun.

Malzemeler;

Ebegümeci kürü

1 tutam ebegümeci (iri olanlarını tercih ediniz)

1 bardak su

Hazırlanışı;

Tepeleme bir tatlı kaşığını 1 bardak suda ile yutun. Günde 2 defa çayını yapıp içildiğinde huzursuz bağırsak sendromuna da iyi gelir. 15 gün devam edilir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde gaz sancısını önlemek ve sancıyı hafifletmek için şunları ön planda tutmalısınız:

- Bebekte gaz sancısının önüne geçebilmek için onu mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü, bebeklerin sindirebilmesine en uygun besindir.
- Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın. Aksi takdirde saat başı emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.
- Bebeğiniz gazı olduğunda ağlayacak ya da huysuz olacaktır. Bunu bilmeniz endişe seviyenizi azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede bebeğinizin şefkatle ve güvenle yaklaşabilirsiniz.
- Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.
- Bebeğinizi dar kıyafetlerle ve üst üste giydirmeyin.
- Bebeğinizi ebeveyn gözetiminde yan olarak veya karın üstü yatırın.
- Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
- Her beslemeden sonra gazını çıkartın.
- Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.

Gaz Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Toplumdaki algıyla yalnızca beslenmeden kaynaklı olduğunu düşünülse de günlük hayatta gaz sancısına neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bakteriyel sıkıntılar, vücutta değişen hormonal dengelerden ötürü sindirim sisteminin hızında meydana gelen değişim gaz sancısına neden olur.

Yetişkinlerde gaz sancısına sebebiyet veren en yaygın nedenler şöyledir:

- Hareketsiz yaşama ayak uydurmak.
- Beslenirken ya da nefes alışverişi yaparken istemsiz hava yutmak.
- Ayak ve karın bölgesini üşütmek.
- Lifli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi.
- Son tüketim tarihi geçmiş gıdaları tüketmek.
- Herhangi bir besin maddesine vücudun gösterdiği hassasiyet.
- Aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklar.
- Uzun süre sakız çiğneme ve hava yutmak.
- Uzun süre gaz çıkaramamak.
- Süt ve süt ürünlerinin gereğinden fazla miktarda tüketilmesi.
- Yaşanan bağırsak ve sindirim sıkıntıları
- Fazla baharatlı ve yağlı besinler tüketmek.
- Hızlı yemek yeme ve lokmaları çiğnemeden yutmak.
- Adet öncesi dönemde gelen ataklar.

Bebeklerde gaz sancısına sebebiyet veren en yaygın nedenler şöyledir:

- Sık ve düzensiz beslenme,
- Erken dönemde başlanan ek gıdalar,
- Şekerli su içirilmesi,
- Emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi,
- Çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,
- Meyve ve meyve sularının gereğinden çok verilmesi veya meyvelerin olgunlaşmamış olması,
- Gereğinden fazla su içirilmesi veya tam tersi yeterince su verilmemesi,
- İyi temizlenmemiş şişe - kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı açık bırakılmış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler)
- Altının uzun süre ıslak kalması,
- Bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması,
- Uzun süre aynı konumda yatması,
- Kundaklanması veya hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması.

Gaz sıkışmasını önlemek için neler yapılabilir?

Gaz sıkışması problemlerini önlemenin en etkili yolu sağlıklı bir beslenme şekli benimsemektir. Bunun yanında düzenli olarak yapılan egzersizler de gaz sıkışmalarının önüne geçmektedir. Bunun yanında vücudun susuz kalmasını da önlemek gerekmektedir.

Süt ve süt ürünleri bazı insanlarda gaz oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple gaz yapan besinler iyi bir şekilde gözlemlenmeli ve ona göre bu besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bunun yanında kabızlık problemleri de kişilerin gaz sancısı çekmesine neden olmaktadır. Tuvalete gidildikten sonra gaz vücuttan atıldığı vakit kişilerde rahatlama meydana gelmektedir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Duygusal nedenlerle harcamalar yapabilirsiniz. Bu nedenle alışveriş konusunda daha dikkatli olmalısınız. Maddi konularda pişmanlıklar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün de burcunuzda ilerlerken şahsi konularda fazla hassas davranabilirsiniz. Daha objektif ve daha az abartılı olmaya bakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal açıdan endişe ya da kayıp duygusu getirebilecek olaylarla karşılaşabilirsiniz. Risk içerebilecek durumlara da girişmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek yönünde biraz daha pozitif olmaya bakmalısınız. Gruplarla, arkadaşlarla ilgili bir konu sizi daha çok ilgilendirebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün düşüncelerinizde ısrar edebilirsiniz. Başarılı olmak için oldukça kararlısınız. Ancak yine de eksik hissettiğiniz şeyler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sizi geliştirebilecek şeylere yönelmeli ve çevrenizi genişletmelisiniz. Yeni insanlar yeni fikirlerle karşınıza gelebilir. Daha akıcı bir gününüzdesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal alanda meşgul eden konular, bazı endişeler gündeme gelebilir. Önyargılı olmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Karşılıklı konularda daha az şüpheci olmakta fayda var. Kimi zaman ısrarcı durumlarla da karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın yaptığınız işe iyice odaklanabilirsiniz. Eksik şeyleri bulmanız zor olmayacak. Sağlığınıza da özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sezgilerinizle daha başarılı olabileceğiniz bir gündesiniz. Duygularınızı anlatmanız zor olmayacak. Aşka da açık bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evde, ailevi konularda sizi meşgul eden işler olabilir. Kendinizi kapatmamaya çalışın. Yerleşim konuları zaman alabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizde daha aktif olabilirsiniz. Konuşmalar ve görüşmeler artabilir. Ancak gizli kalan bazı durumlar da mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet