Geri Dön

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer? Uçuğu ne geçirir? Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Pek çok nedene bağlı ortaya çıkan uçuk genellikle dudak, burun ve çene bölgesinde görülür. Oldukça rahatsız edici ve acı veren uçuk, konuşmayı, yemek yemeyi zorlaştırır. Uçuğun çıkma nedenlerinden birisi herpes virüsüdür. İltihaplı bir hal aldığında bulaşıcı hale gelen uçuk ciltte temas yoluyla yayılmaktadır. Stres, hormonal değişiklikler gibi nedenler de uçuğun çıkmasına neden olmaktadır. Uçuğu geçirmek için kremler olduğu gibi bazı bitkisel yöntemler de vardır. Söz konusu bitkisel çözümleri deneyerek uçuğu evde hızlıca geçirebilirsiniz. Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Uçuğu ne geçirir? Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer? Uçuğu ne geçirir? Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Hemen herkesin hayatı boyunca bir kez de olsa karşılaştığı uçuk vücuttaki bir enfeksiyonun haberci olabilir. Oldukça acı veren ve kişiyi rahatsız eden uçuk tedavi edilmediği sürece iltihaplanır. Genellikle dudakta kabarcıklar şeklinde beliren uçuklar bir hafta içerisinden kendiliğinden geçmektedir. Dudakta uçuk çıkmasının temel nedeni herpes isimli bir virüstür. Bu virüs temas yolu ile bulaşmaktadır. Uçuk genellikle dudak, burun ve çene bölgesinden görülmektedir. Evde yapılabilecek bazı bitkisel yöntemler ile uçuk hızlıca geçirilebilir.

Uçuk neden olur? 

Uçuk çıkmasının en önemli nedenlerinden birisi herpes virüsüdür. Uçuk yarası kuru ve kabuklu haldeyse bulaşıcı değildir ancak ilerlediğinde uçuk yarasından sıvı bir şekilde iltihap akmaya başladıysa bu durumda uçuk bulaşıcı hale gelmiş demektir.

Uçuğa neden olan virüs ciltte temas yoluyla yayılmaktadır. Aynı zamanda cinsel ilişkide gerçekleşen oral seks de uçuğun ağız içerisinde yayılmasına neden olabilecek faktörler arasındadır. Ağız içerisine yayılan herpes virüsü de ciddi sıkıntılara neden olabilir ve zor iyileşen uçukların çıkmasına neden olabilir.

Hormonal değişiklikler (menstruasyon sırasında), ateş, yorgunluk, duygusal stres, cilt travması ve fazla güneşe maruz kalma gibi faktörler uçuğa neden olan virüsü yeniden etkinleştirip uçuğa neden olabilir.

Uçuk belirtileri nelerdir?

- Uçuk çıkmadan hemen önce görülen uyarı işaretleri şunları içerir:
- Dudak veya etrafındaki deride kaşınma,
- Yanma, ağrı,
- Karıncalanma

Kabarcıklar görünmeden önce ise şu şikâyetler görülebilir:

- Boğaz ağrısı
- Ateş
- Yorgunluk
- Kas ağrıları
- Baş ağrısı
- Boyun lenf bezlerinde şişlik
- Yutma sırasında ağrı
- Sinirlilik

Uçuğa bağlı içi sıvı dolu kabarcıklar veya kızarıklık; dudaklar, diş etleri, ağız içi veya boğazda görülebilir. Kabarcıklar kümeler halinde aniden ortaya çıkar. Bu kabarcıklar kısa bir süre sonra patlar ve açık yaraya dönüşür. Yara, kırmızı bir taban üzerinde küçük, sığ, gri ülserler şekilde görülür.  Birkaç gün sonra kabuklanmaya başlar ve daha kuru ve sarı görünür. Ağız içi yaralar ise ağrılıdır ve ağrı başlangıçta en şiddetlidir. Ağrı nedeniyle yeme ve içme zorlaşır. 

- Yaralar dudaklarda, diş etlerinde, dilin ön kısmında, yanaklarda, boğazda ve ağzın çatısında oluşabilir.
- Diş etleri hafifçe şişmiş ve kırmızı olabilir ve diş etlerinde kanama görülebilir.
- Boyun lenf bezleri şiş ve ağrılı hale gelebilir.
- Herpes virüsü 20’li yaşlardaki gençlerde boğaz ve bademcikler üzerinde sığ ülserlere ve grimsi bir kaplamaya neden olabilir.

Belirtileri tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

- Adet dönemleri veya hormonal değişiklikler
- Güneşe fazla maruz kalmak
- Vücut ısısının yükselmesine bağlı ateş
- Stres
- Enfeksiyonlar
- Dudakta tahriş ve kuruluk

 

 

Uçuk nasıl geçer?

Aseton yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Aseton tırnak cilasını çıkartmanın yanı sıra uçuğu da tedavi edici etkisi olduğu söylenmektedir.

Malzemeler

Aseton ve pamuk

Aseton uçuğa nasıl kullanılır?

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

1- Pamuğu asetonun içerisine batırın.
2- Asetonu sadece yaranın üzerine cildinize temas etmeden uygulayabilirsiniz.
3- Bu çareyi iyileştirene kadar günde 2 kez tekrarlayın.

El temizleyici jeller

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

El temizleyicileri, soğuk yara yol açan virüse karşı savaşmaya ve öldürmeye yardımcı olan mükemmel dezenfektandır. Aynı zamanda kurur ve yaraları hızla iyileştirmeye yardımcı olur.

Malzemeler:

-El temizleyici jel
-Pamuk

El temizleyici jeller uçuğa nasıl uygulanır?

Pamuğu top haline getirin. El temizleme jelini pamuğa bir miktar dökün. Virüsün yayılmasını önlemek ve hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için doğrudan etkilenen bölgede uygulayın. Bunu en azından günde iki kez, ağrınız tamamen iyileşene kadar yapın.

Çay ağacı yağı yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Çay ağacı yağı olağan dışı antiseptik, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve bu durumda da uçuğun kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.

Malzemeler

Çay ağacı yağı
Çubuk pamuk

Çay ağacı yağı uçuğa nasıl kullanılır?

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

1- Pamuk çubuk üzerine az miktarda çay ağacı yağı dökün.
2- Hızlı iyileşme için doğrudan etkilenen bölgede uygulayın.
3- Yağın doğal olarak buharlaşmasına izin verin.

Bunu, yara durumunuz tamamen iyileşene kadar günde iki kez yapın.

Nane yağı yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Nane yağı hem HSV-1 hem de HSV-2 (ağrıya neden olan virüsler) ile savaşan inanılmaz antiviral bileşenleri içerir ve böylece uçuğun kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Malzemeler

Nane yağı
Kulak çubuğu

Nane yağı uçuğa nasıl uygulanır?

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

1- İlk olarak uçuğun ve çevresini ılık suyla durulayın.
2- Pamuklu çubuk üzerine biraz nane yağını dökün.
3- Doğrudan etkilenen uçuk olan bölgeye uygulayın.

Elma sirkesi yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Elma sirkesi (ACV), uçuk için en eski ve en etkili ilaçlardan biridir. Antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri, yaralara neden olan virüsün öldürülmesine yardımcı olur ve uçuğu kurutmada aynı zamanda da cildinizin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Malzemeler

Pamuk
Sirke

Pamuğunuzu sirke ile ıslatın. Elma sirkesi virüsün yok edilmesini sağlamaya yardımcı olur. Anında rahatlamak için etkilenen bölgede doğrudan uygulayın ve 15 dakika tutun. Sirkenin doğrudan uygulanması deride kızarıklığa neden olabilir ancak endişelenmeyin. Bu kısa sürede geçecektir.

Daha iyi sonuçlar almak için, sirkeye 'de az miktarda limon suyu karıştırabilir ve karışımı uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz.

Buz sıkıştırma yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Bir buz kompresinin uygulanması, uçuğu hafifletmek ve rahatlatmak için mükemmel bir tekniktir. Uçuktan kaynaklanan virüsün yayılmasından dolayı ciltteki iltihaplanmayı, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Uçuğa buz nasıl uygulanır?

1- Bir miktar buz küpü havlu veya pamuklu bir bezin içine koyun.
2- Hızlı sonuç almak için etkilenen bölgenin üzerine kompres uygulayın.
3- Buz paketini 5 dakikadan fazla aynı yerde tutmayın.

Sarımsak yöntemi

Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer Uçuğu ne geçirir Uçuğu evde geçiren doğal yöntemler

Sarımsak, uçukta oluşan şişkinliği azaltmaya yardımcı olan aynı zamanda yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan antiviral özelliklere sahip bir bileşik olan kiyol içermektedir.

Sarımsak uçuğa nasıl uygulanır?

1- 1 diş sarımsağı ezin.
2- Doğrudan uçuk olan bölgeye ezmiş olduğunuz sarımsağı uygulayın.
3- Sarımsak uçuktaki şişkinliği azaltmanın yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
4- 5 veya 10 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Uçuk kaç günde geçer? Uçuk kremi iyi gelir mi?

Uçuk yarası genellikle 1 hafta süre kadar kendiliğinden iyileşebilir, patlayabilir ve kabuğu bir süre sonra düşebilir. Ancak o süreçte kişinin hayat standartlarına ciddi bir şekilde etki eder. Bu nedenden dolayı uçuğun kendiliğinden geçmesini beklemek yerine tedavi etmeyi düşünebilirsiniz.

Uçuk oluşumu nasıl engellenir? 

Uçuğa sebep olan herpes simpleks adlı virüs, vücuda bulaştıktan sonra tam olarak çözümü mümkün değildir. Uçuk oluşumunu önlemek için bu hastalığa sebep olabilecek şeylerden uzak durmak gerekir. Bu yüzden özellikle ortak eşya kullanımından uzak durmak, cinsel ilişkilerde korunmak, yabancılar ile temastan sakınmak gerekir. Uçuk belirtileri olarak sayabileceğimiz durumlarda antiviral uçuk kremi kullanmak ile oluşum önlenebilir. Bir de uçuk ile savaşmaya yardımcı olan ve lisin içeren besinleri tüketmek ile uçuk oluşumu önüne geçebilir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Eğer alışveriş yapıyorsanız biraz daha gerçekçi olmaya bakın. Parasal konularda, harcamalarınızda daha çok dalgalanma olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün Ay burcunuzda ilerlerken daha gayretli ama aynı zamanda daha kırılgan da olabilirsiniz. Evinizi, sevdiklerinize yönelik daha girişken olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal yönden sizi bağlayan konular, geçmişten kaynaklanan durumlar var. Olaylara daha tarafsız yaklaşmanız iyi olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sevdiklerinizle bir arada olmak ya da eve yönelik bir konu üzerinde düşünmek söz konusu. Arkadaşlarla bir arada olmak da güzel.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kararsızlıklar gündeme gelebilir. Aslında evinizi, ailenizi ilgilendiren konularda çok şey yapabilirsiniz. Etki altındasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay Boğa burcunda ilerlerken yolculuklar, eğitsel uğraşlar hayatınıza yeni şeyler katabilir. Hareketsiz kalmamalı ve dışarı çıkmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal açıdan etkileyen konular ve hassasiyetler olabilir. Eve ait konularda daha endişeli de olabilirsiniz. Şartları aşırı zorlamamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşıt burcunuzda ilerleyen Ay evlilik hayatına ve yakın arkadaşlıklara vurgu yapıyor. Beklentilerinizde daha gerçekçi olmaya bakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın tamamlanması gereken işler ve sorumluluklar olabilir. Eve yönelik konular da uğraştırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yaratıcılığınızı daha iyi ifade edebileceğiniz akıcı bir gündesiniz. Aşkta da mutlu olmak daha kolay olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eve ait konular ve sizi duygusal açıdan meşgul eden konularla daha çok ilgilenebilirsiniz. Gereksiz alınganlıklara kapılmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ziyaretler, hareket ve konuşmalar açısından verimli geçebilir. Hassasiyetlerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet