Geri Dön

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Bebeklerde de sıkça görülen gaz sıkışması insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Mide bölgesinde şişlikle birlikte ortaya çıkan gaz sıkışmasına yanlış beslenme düzeni, asitli içecekler, süt gibi besinler neden olmaktadır. Gaz sıkışmasını önlemek için bağırsak ve mideyi yoracak besinlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. . Gaz sıkışmasının en yaygın belirtileri arasında gaz çıkarma, karın bölgesinde sancı ve ağrılar yer alır. Gaz sıkışmasının önlenmesi adına evde doğal yöntemler de oldukça etkili olmaktadır. Evde yapılabilecek bazı doğal ve bitkisel yöntemlerle gaz sıkışması giderilebilir. Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Gaz sıkışması genellikle beslenme düzeni ile alakalıdır. Asitli içecekler, yanlış beslenme düzeni, süt ve alkol tüketimi gaz sıkışmasına neden olabilir. Gaz sıkışması belirtileri genellikle karın bölgesinde şişlik ve sancı şeklinde kendini gösterir.

Şiddetli derecede gaz sıkışması çeken bireylerde, midenin ve bağırsakların rahatlaması adına bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Gaz sıkışmasının önlenmesi adına evde doğal yöntemler de oldukça etkili olmaktadır. Doğal besinlerin içerisinde; kimyon, zencefil, sirke, tarçın, rezene tohumu gibi bitkiler bulunmaktadır. Vücutta yer alan gaz birikimi önlemek adına egzersiz yapmak, gaz sıkışmasını önleyebilir. Sakız çiğnenmesi, hızlıca yemek yemek gibi durumlar gaz sıkışmasının en önemli nedenleri içerisinde bulunmaktadır.

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Gaz sıkışması; bağırsak bakterilerinin yutulmuş olan hava ile birlikte tüketilen besinlerin fermente edilmesi neticesinde hem bağırsaklarda hem de mide içerisinde oluşmaktadır. Karın kısmında oluşan gaz sıkışması, bireyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Karın kısmında oluşan gaz sıkışması, bireyi rahatsız edecektir. Sağlık problemi şeklinde belirtilen gaz sıkışmasına iyi gelen şeylerin içerisinde; sağlıklı beslenme, ilaç tedavisi, zencefil ve papatya gibi doğal çaylar yer almaktadır. Gaz sıkışmasını önlemek için sırta masaj yaptırmak da faydalı olabilir.

Gaz Sıkışmasına Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Zencefil

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Zencefil özellikle bağırsaklarınızda oluşan gaz sancılarının azalmasını ve özellikle gaz nedeniyle karın bölgesinde oluşan acı ve ağrıların dinmesini sağlayan ilk akla gelen ve en etkili bitkisel çözümlerden birisidir. Ancak fazla tüketildiğinde de mide ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle taze zencefil kullanacaksanız yemeklerden sonra küçük bir parça ağzınıza atıp çiğneyebilir, toz zencefil kullanacaksanız 1 çay kaşığından daha fazlasını tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Dilerseniz 1 fincan zencefil çayı içerek de bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz

Kimyon

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Kimyon, gaz problemi dendiğinde akla ilk gelen besinlerden birisidir. Bildiğiniz gibi gaz yapmasıyla bilinen kurubaklagiller yemeklerine de bu nedenle çok sık katılır kimyon. Sancı halinde iken 1 bardak sıcak suyun içine 1 tutam kimyon atıp 10 dakika demlendirdikten sonra elde ettiğiniz bu çayı süzerek yemeklerin ardından içebilir, dilerseniz sütün içine 1 çay kaşığı kadar karıştırıp içebilirsiniz. Her türlü kullanımında gaz sancılarının hafiflemesini sağlayacaktır.

Sirke

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Hemen her derde deva doğal besinlerden olan sirke gaz sancısı sorunu söz konusu olduğunda da uzmanlığını konuşturuyor desek yeridir. 1 su bardağı ılık suyun içine yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar doğal elma sirkesi ilave edip içerseniz gaz sancısına bağlı karın bölgesinde oluşan ağrıların azaldığını fark edeceksiniz.

Rezene tohumu

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

İçindeki faydalı lifler ve gaz giderici özelliği ile gaz sancılarına, bağırsak sorunlarına birebir olan doğal çözümlerden biri de rezene tohumudur. Rezene tohumunu kurutulmuş olarak aktarlardan kolayca temin edebilir, dilerseniz ağzınıza birkaç rezene tohumu alıp çiğneyerek dilerseniz de çayını demleyerek ondan faydalanabilirsiniz.

Tarçın

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Ağrıları dindirici etkileriyle tarçın, gaz nedeniyle oluşan sancıların da dinmesini, mide ve bağırsakların rahatlamasını sağlıyor. Tarçının da tıpkı zencefil gibi çayını demleyebilir, yoğurdun içine ilave ederek yiyebilirsiniz.

Karbonat

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Vücudun alkali dengesini bulmasında en önemli maddelerden biri olan karbonat, bu özelliği sayesinde gaz sancılarının da dinmesine destek oluyor. Tıpkı sirke gibi birçok problemde vücuda destek olan karbonatı nasıl kullanacağınıza gelirsek, 1 su bardağı ılık suyun içine 1 ya da yarım çay kaşığı kadar ilave edip karıştırarak içebilirsiniz.

Sıcak su torbası

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Gaz sancılarının rahatlayarak dinmesine olanak sağlayan bir başka doğal yöntem de sıcak su torbası. Sancı olan bölgeye sıcak su torbasını pamuklu bir beze sararak dikkatli bir şekilde koyup yaklaşık bir 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Egzersiz

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Midedeki gaz sıkışmasına evde doğal ve bitkisel çözüm

Vücudun içinde çok miktarda gaz biriktiğinde yapılacak en doğal ve etkili çözümlerden biri tabii ki hareket etmek! Dilerseniz yete sırt üstü uzanıp yarım mekik çekerek dilerseniz de sırt üstü uzanmış haldeyken bacaklarınızı dizden kırıp karnınıza doğru çekerek egzersiz yapabilir ve bunun kısa sürede faydasını hızla görebilirsiniz.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz sıkışması; sürekli ve sağlıklı spor ile geçebilmektedir. Oldukça şiddetli gaz sancıları, gaz sıkışmasının en kötü nedenleri içerisindedir. Bu tür durumlarda alanında uzman bir hekime başvurmak, sağlık açısından oldukça gereklidir.

Havanın yutulması sonucunda vücutta gaz oluşumu ortaya çıkar ve bunun neticesinde gaz sıkışması da söz konusudur. Bununla beraber süt içtikten sonra süt ürünlerine karşı hassas olan bireylerde gaz sıkışması oluşumu olasılığı daha yüksektir. Kabızlığın da gaz sıkışması yaptığı belirtilebilir. Gaz sıkışmasının geçmesi adına sağlıklı beslenmek, zencefil, papatya, kimyon gibi pek çok bitki çayının tüketimi, gaz sıkışmasının önüne geçecektir.

Gaz Sıkışmasına İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü

Gaz sıkışmasına iyi gelen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kürü aşağıda yer alıyor.

Malzemeler;

1 tutam süpürge otu

1-2 yudum su

Hazırlanışı;

Süpürge otunu dövün.

1 yudum su ile yutun.

Malzemeler;

1 tutam ebegümeci (iri olanlarını tercih ediniz)

1 bardak su

Hazırlanışı;

Tepeleme bir tatlı kaşığını 1 bardak suda ile yutun. Günde 2 defa çayını yapıp içildiğinde huzursuz bağırsak sendromuna da iyi gelir. 15 gün devam edilir.

Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

- Gaz çıkarma ve geğirme,
- Karında bölgesindeki ağrı ve kramplar,
- Karın bölgesindeki şişkinlik, spazm, dolgunluk ve basınç hissi,
- Karnın fiziksel olarak dışa doğru büyümesi.

 

Midede ya da Karında Gaz Sancısı Çözümü

Yetişkin kişilerde ortaya çıkan gaz sıkışması sorunun çözümü, bebeklere ve çocuklara göre daha karışık olduğu belirtilebilir. Yetişkin bireylerin; soğan, enginar, fasulye, brokoli, armut, lahana, karnabahar, elma gibi tüketilen besinlerden ötürü gaz sıkışması yaşadığını belirtmek önemli olacaktır. Gaz sıkışması olan kişiler, beslenme düzenini inceleyerek, hangi besinin kendisinde gaz sıkışmasına neden olduğunu bulabilir ve bu duruma göre beslenebilir.

Süt ve süt ürünlerinin çokça tüketilmesi, gaz sıkışmasını da beraberinde getirecektir. Bu yüzden laktozsuz süt ürünlerini tercih edip, gaz sıkışmasının önüne geçilebilir. Gün içerisinde bol bol su içmek de sindirime iyi geldiği için gaz sıkışmasının olumsuz etkileri en aza indirilebilir. Gaz sıkışmasına karşı denenen her çeşit metoda karşın, bu durumun devam etmesi ile kişinin alanında uzman bir doktora başvurup, şikayetlerini belirtmesi gerekir. Bu şekilde gaz sıkışması sorunundan kurtulmak mümkün olabilir.

Bebeklerde Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Bebeklerin önemli bir bölümünde görülen gaz sıkışması bir sorun değil, bebeğin dış dünyaya karşı uyum sağlamasında gösterdiği fizyolojik bir vaziyettir. Emziren annelerin, tüketmiş olduğu gıdalarda gazın bulunmasıyla, bebeğin içtiği süte direkt etki etmesi ile bebeklerde gaz oluşumu söz konusudur.

Bebeklerin sancılanmasını beklemeyerek, her beslenmesi sonucunda gaz çıkarılması oldukça önemlidir. Bu; gaz sıkışmasının önüne geçecektir. Annenin; karnabahar, kurubaklagil, lahana, fasulye, elma, armut, asitli içecekler tarzındaki gaz yapıcı gıdaları tüketmemesi, bebeklerde gaz sıkışmasının önüne geçecektir.

Gaz sıkışması olan bebeklerin, karın kısmına ve sırtına yağlarla masaj yapmak, sırtına ılık bir bez koymak, bebeklerde gaz sıkışmasının önüne geçmektedir. Bebeklerin hafifçe sallanması gibi metotlarda bebek için faydalı olabilmektedir. Bu tür yöntemler denenip, gaz sıkışması probleminden kurtulmak mümkün olacaktır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Duygusal nedenlerle harcamalar yapabilirsiniz. Bu nedenle alışveriş konusunda daha dikkatli olmalısınız. Maddi konularda pişmanlıklar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün de burcunuzda ilerlerken şahsi konularda fazla hassas davranabilirsiniz. Daha objektif ve daha az abartılı olmaya bakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal açıdan endişe ya da kayıp duygusu getirebilecek olaylarla karşılaşabilirsiniz. Risk içerebilecek durumlara da girişmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek yönünde biraz daha pozitif olmaya bakmalısınız. Gruplarla, arkadaşlarla ilgili bir konu sizi daha çok ilgilendirebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün düşüncelerinizde ısrar edebilirsiniz. Başarılı olmak için oldukça kararlısınız. Ancak yine de eksik hissettiğiniz şeyler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sizi geliştirebilecek şeylere yönelmeli ve çevrenizi genişletmelisiniz. Yeni insanlar yeni fikirlerle karşınıza gelebilir. Daha akıcı bir gününüzdesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal alanda meşgul eden konular, bazı endişeler gündeme gelebilir. Önyargılı olmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Karşılıklı konularda daha az şüpheci olmakta fayda var. Kimi zaman ısrarcı durumlarla da karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın yaptığınız işe iyice odaklanabilirsiniz. Eksik şeyleri bulmanız zor olmayacak. Sağlığınıza da özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sezgilerinizle daha başarılı olabileceğiniz bir gündesiniz. Duygularınızı anlatmanız zor olmayacak. Aşka da açık bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evde, ailevi konularda sizi meşgul eden işler olabilir. Kendinizi kapatmamaya çalışın. Yerleşim konuları zaman alabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizde daha aktif olabilirsiniz. Konuşmalar ve görüşmeler artabilir. Ancak gizli kalan bazı durumlar da mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet